Przed świętami trzeba zrealizować pilne zamówienia

W związku z tym, że są zamówienia, które trzeba pilnie zrealizować jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, pracował będzie zakład ręcznej produkcji szkła. Przymusowy miesięczny przestój dotyczył będzie natomiast zakładu produkcji mechanicznej KHS-u. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Przymusowa miesięczna przerwa w zatrudnieniu obejmie tylko pracowników  zakładu produkcji mechanicznej KHS-u. Natomiast zakład ręcznej produkcji szkła będzie pracował.

Niedawno pisaliśmy, że praktycznie załogę Krośnieńskich Hut Szkła czeka miesięczne bezrobocie. Tymczasem, jak dowiedzieliśmy się, sytuacja uległa zmianie. Otóż pojawiły się zamówienia od zagranicznych kontrahentów strategicznych, które trzeba zrealizować. To dobra wiadomość dla pracowników zakładu ręcznej produkcji szkła, gdzie nie będzie zapowiadanej przerwy. Natomiast pozostali hutnicy (ok. 700 osób) z zakładu produkcji mechanicznej będą mieli przymusową przerwę w pracy od 8 grudnia do 6 stycznia i zarejestrują się w pośredniaku.

Przypomnijmy. Aktualnie pracownicy KHS-u mają umowy na czas określony – sześciomiesięczne, które kończą się im w piątek, 7 grudnia. To drugie umowy, a tymczasem podpisanie trzecich umów wiązałoby się z zatrudnieniem na czas nieokreślony. Takie rozwiązanie nie jest korzystne dla pracodawcy, ponieważ w przypadku braku zamówień, a w konsekwencji zwolnień grupowych musiałby wypłacić załodze odprawy. Tak więc kierownictwo huty początkowo planowało na jeden miesiąc zwolnić wszystkich pracowników przedsiębiorstwa właśnie po to, aby uniknąć podpisywania umów na czas nieokreślony.

– Początkowo przymusowa przerwa technologiczno-świąteczna miała dotyczyć 1500 osób, jednak w związku z tym, że skumulowały się nam zamówienia dla stałych istotnych klientów, trzeba je zrealizować jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Tak więc 8 grudnia rozpocznie się przestój dla zakładu produkcji mechanicznej. Przerwa w zatrudnieniu dotyczyć będzie ok. 700 hutników, a może nawet mniej. Ten czas wykorzystamy na wykonanie niezbędnych remontów. Natomiast działał będzie zakład ręcznej produkcji szkła  – wyjaśniał nam wczoraj Dariusz Gawroński, dyrektor generalny KHS-u.

Zakład produkcji mechanicznej ma wznowić działalność 7 stycznia 2013 r. Na razie nie wiadomo, jakie umowy otrzymają pracownicy. – W marcu przyszłego roku zamierzamy zwiększyć zatrudnienie o ponad 100 osób – dodał dyrektor Gawroński.

Syndyk KHS-u cały czas szuka chętnego na kupno zorganizowanej części przedsiębiorstwa, które będzie sprzedane “w ruchu” jako prowadzące działalność gospodarczą. Czy znajdzie się chętny na kupno Krośnieńskich Hut Szkła za 210 mln zł? O tym przekonamy się 15 stycznia 2013 roku. Dodajmy, że KHS w upadłości zatrudniają około dwóch tysięcy osób.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o