Przed wyjazdem do sanatorium – test na koronawirusa

Jeszcze długo w uzdrowiskach nie będziemy mogli cieszyć się wszystkimi dostępnymi przed epidemią zabiegami. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Uzdrowiska mają niecały miesiąc na przygotowanie się do przyjęcia kuracjuszy na nowych zasadach. Gorzej, bo ich jeszcze nie znają.

Sanatoria będą mogły wznowić działalność od 15 czerwca. Na ich uruchomienie czekają zarządzający uzdrowiskami, które od przeszło dwóch miesięcy świecą pustkami i blisko 3 tys. kuracjuszy z Podkarpacia, którzy od połowy marca nie mogli skorzystać z turnusów.

– To bardzo przez nas wyczekiwana wiadomość. Jednak obecna sytuacja wymaga rzetelnej analizy i podania szczegółów organizacyjnych. My jeszcze ich nie znamy – mówi Piotr Komornicki, prezes Uzdrowiska Iwonicz.

Szczegółów nie zna też NFZ

Uzdrowiska zawiesiły czasowo swoją działalność, odsyłając do domu pacjentów będących w trakcie rehabilitacji i nie realizując nowych skierowań ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce. – W okresie od 14 marca br. do końca maja nie obyło się 2660 planowanych turnusów, które gdy tylko sytuacja epidemiczna w kraju ulegnie zmianie – zostaną wznowione i ponownie ustalone co do terminu i miejsca. Żadne ze złożonych skierowań nie straciło swojej ważności. Około 840 osób przerwało swój pobyt w sanatorium. Rozporządzenie Ministra Zdrowia mające ukazać się w niedługim czasie pozwoli NFZ rozpocząć sukcesywne informowanie pacjentów o zasadach wyjazdu do sanatorium, ewentualnych obostrzeniach lub zmianach – mówi Rafał Śliż, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie. – Z pewnością część z tych 2660 osób zrezygnuje z wyjazdu i do nich kierujemy prośbę o poinformowanie o tym fakcie NFZ. Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem będzie rozmowa telefoniczna na przygotowane specjalnie w tym celu numery: 17 860-41-11, 17 860-41-72 oraz 17 860-41-73.

Rzecznik zapewnia także, że na odesłanie skierowań od osób, które zdecydują się na wyjazd w zmienionym terminie NFZ będzie cierpliwie czekał. – Zdecydowana większość dokumentów już do nas wróciła. Dostarczenie ich jest jednak dużo mniej ważne niż zdrowie naszych pacjentów, zatem w sytuacji jakiejkolwiek wątpliwości, również prosimy o telefon. O nikim nie zapomnimy i żadnego skierowania nie ominiemy – mówi.

Zanim pojedziesz, zrobią ci test na koronawirusa

O ile pewne jest, że osoby, które nie zdążyły wyjechać będą mogły ponownie wykorzystać to samo skierowanie, które obowiązywało przed wprowadzeniem ograniczeń, to nie wiadomo, co będzie z osobami, które zaledwie po kilku dniach pobytu musiały z niego zrezygnować. Tak było z kuracjuszami mającymi skierowania z ZUS. – Nie wiemy jeszcze, jak to zostanie rozwiązane, czekamy na wytyczne – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Rzeszowie.

Według zapewnień Ministerstwa Zdrowia, kuracjusze będą mogli wrócić do uzdrowisk w połowie czerwca. Od 1 czerwca będziemy testowali pod kątem koronawirusa osoby skierowane do uzdrowisk, bo to najczęściej są osoby starsze, schorowane, które mają dodatkowe inne różne schorzenia i chodzi o to, aby ci, którzy pojadą na kuracje, byli tam bezpieczni – powiedział Łukasz Szumowski na konferencji prasowej.

Badania najprawdopodobniej będą wykonywane w punktach pobrań dla osób przebywających w kwarantannie. Na Podkarpaciu jest ich już 11. Będą finansowane z budżetu. Dobrze byłoby, gdyby takim badaniom został też poddany personel sanatoriów, który w większości przebywa obecnie na tzw. postojowym. Szczegółowego dopracowania wymagają także zasady dotyczące np. zabiegów. Trudno sobie wyobrazić np. korzystanie z basenu rehabilitacyjnego, skoro w całej Polsce pływalnie są zamknięte, biczów szkockich czy inhalacji zbiorowych. Szefowie uzdrowiskowych spółek nie ukrywają też, że spełnienie wymogów bezpieczeństwa będzie się wiązać z kosztami. A te nie były przewidziane w kontraktach na usługi lecznictwa uzdrowiskowego.

Anna Moraniec

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
kapobloger Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kapo
Gość
kapo

Wszelkie badania PRZED zakwaterowaniem w sanatorium to wartaja tyle co zeszloroczny snieg.
Na wejsciu przed budynkiem do sanatorium powinno byc badanie ktore upowazni do wejscia do sanatorium. Oczywiscie powinno byc kilka osob ponad rezerwacje aby sie miejsca nie zmarnowaly gdyby ktos nie przeszedl przez „selekcje do gazu”. he he he

bloger
Gość
bloger

co z kuracjuszami,ktorzy częściowo wykorzystali turnus i musieli w wyniku zarządzenia ministra zdrowia rozjechać się do domu?