Przedsiębiorcom ma być łatwiej

- Kolejna ustawa deregulacyjna została uznana przez organizacje pracodawców za najkorzystniejsze dla gospodarki w ostatnich latach - mówi współtwórca pakietu ustaw wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. Fot. Wit Hadło

KRAJ. Do Sejmu trafi trzecia ustawa deregulacyjna.

“Etat składany” umożliwiający przedsiębiorcom dzielenie się kosztami utrzymania cennych pracowników, zwolnienie z podatku VAT działań charytatywnych, ujednolicenie terminów zwrotów podatków – to tylko niektóre propozycje zawarte w kolejnej ustawie deregulacyjnej. Za kilka dni przedstawi ją w Sejmie podkarpacki poseł, wiceminister gospodarki i pełnomocnik rządu ds. deregulacji Mieczysław Kasprzak.

“Etat składany” ma być szczególnie atrakcyjny dla pracodawców, którzy potrzebują specjalisty, a nie stać ich na zatrudnienie go na cały etat. Kosztami jego utrzymania dzieliliby się zainteresowani pracodawcy. Pracownik taki miałby tylko jedną umowę o pracę z zaznaczeniem w jakim czasie pracuje w której firmie.

Ważną zmianą będzie zwolnienie z podatku VAT bezpłatnych porad prawnych oraz nieodpłatnego przekazywania organizacjom charytatywnych produktów spożywczych. To m.in. odpowiedź na głośną swego czasu sprawę piekarza, który został obciążony podatkami za przekazanie potrzebujących nieświeżego pieczywa.

Tylko przez dwa lata trzeba będzie przechowywać paragony z kas fiskalnych (obecnie pięć lat). Ministerstwo gospodarki doszło do wniosku, że poprzedni przepis był bezsensowny, zwłaszcza że paragony takie zachowują czytelność tylko ok. dwóch lat. Ujednolicony ma też zostać termin zwrotu podatków. Obecnie są one różne, w przypadku VAT jest to 60 dni, w przypadku dochodowego 90 dni. Teraz urzędy będą miały obowiązek oddać nadpłatę w ciągu miesiąca.

Szymon Jakubowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments