Przedsiębiorcy będą płacić większe składki do ZUS?

W nowym systemie składki przedsiębiorców do ZUS byłby obliczane jako procent od ich rzeczywistych dochodów. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Rząd pracuje nad całkowitą zmianą sposobu obliczania składek ZUS płaconych przez przedsiębiorców. Chce uzyskać od nich 4 mld zł więcej!

Nawet 3 tys. zł miesięcznie składki ZUS będą musieli zapłacić niektórzy przedsiębiorcy, jeśli wejdą w życie planowane przez rząd zmiany ich obliczania. Składki miałyby zależeć od rzeczywistych dochodów przedsiębiorcy i chociaż brzmi to dość rozsądnie, to jednak w ostatecznym rozrachunku zyskać ma na tym… rząd.

Obecnie stawka ZUS dla przedsiębiorcy wynosi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, czyli 678 zł (wraz ze składką na ubezpieczenie zdrowotne około 930 zł). Istnieje co prawda możliwość płacenia stawki preferencyjnej (450 zł), ale dostępna jest ona praktycznie tylko przez pierwsze dwa lata prowadzenia pierwszej działalności gospodarczej. Co ważne, składki płacone są niezależnie od tego, czy przedsiębiorca w ogóle uzyskuje dochód.

Zmiana polegałaby na tym, że składki byłby obliczane jako procent od rzeczywistych dochodów, tak jak są liczone w przypadku pracowników etatowych. W nowym systemie łączne składki ZUS, dla osoby nie osiągającej żadnego dochodu, wynosiłyby 481 zł, czyli o 29% mniej niż obecnie. Z kolei przedsiębiorcy osiągający wyższe dochody, zapłaciliby prawie 5 razy więcej niż obecnie! Celem rządu, wg PKPP Lewiatan, jest uzyskanie w ten sposób dodatkowych 4 mld zł przychodów do kasy ZUS.

***
Zasada “składka zależna od dochodu” dotyczyłaby tylko tych, którzy zarabiają więcej, natomiast osoby osiągające straty lub niskie dochody niepozwalające nawet na pokrycie ZUS-u, i tak musiałyby zapłacić minimalną kwotę składek. Jeśli te zmiany wejdą w życie, to z pewnością wyhamują rozwój prywatnej przedsiębiorczości w Polsce, i co za tym idzie zwiększą liczbę bezrobotnych.

Arkadiusz Rogowski

do “Przedsiębiorcy będą płacić większe składki do ZUS?”

 1. Przedsiębiorczy( stop podwyżce Zus dla przedsiebiorców)

  Przedstawiamy konkretne argumenty przedsiębiorców pokazujące jak szkodliwa jest propozycja płacenia Zusu od dochodów przedsiębiorców (podobnie jak etatowcy).Sposób takiego opłacania składek przez przedsiębiorców to nie przywilej tylko inne traktowanie związane ze specyfiką prowadzenia działalności gospodarczej. Oto nasze konkretne argumenty :
  1) )Zus firma płaci nawet jak ma stratę. Etatowiec nie może mieć straty . Jak nic nie zarobi nie płaci składki na Zus. Zatem jeśli przedsiębiorca osiągnął straty jeśli ma być traktowany jak etatowiec powinien być zwolniony z płacenia Zusu a wręcz ZUS powinien wtedy płacić jakieś kwoty przedsiębiorcy .
  2) Zysk przedsiębiorcy tylko na papierze- wystawiona faktura nie oznacza realnych pieniędzy . Kontrahent może nie zapłacić wcale lub zapłacić po 2 latach od wystawienia faktury. Wyższy Zus wykazany w PIT i tak będzie trzeba zapłacić chociaż pieniędzy nie widziało się na oczy . Doprowadzi to do plajty tysiące firm.
  3) -Etatowiec całość zarobionych pieniędzy może przeznaczyć na konsumpcję .Przedsiębiorca jeśli chce żeby jego firma nie tylko przetrwała ale się rozwijała i tworzyła nowe miejsca pracy musi wciąż inwestować zarobione pieniądze .
  4) Składki jakie płaci przedsiębiorca z nawiązką pokrywają koszt przyszłej emerytury bowiem ponad 96 % przedsiębiorców przechodzi na emeryturę w ustawowym wieku lub później .Przedsiębiorcy pracują zatem najdłużej ze wszystkich grup zawodowych. Powoduje to że mają krótki okres pobierania bardzo niskiej emerytury. Nasze emerytury nie są dotowane przez państwo jak w przypadku innych grup zawodowych.
  5) Przedsiębiorca nie ma tzw. socjału czyli płatnych nadgodzin, urlopu ,dodatku za pracę w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach, możliwości przejścia na wcześniejsza emeryturę, wypowiedzenia (brak zamówień= szybka utrata pracy) .
  6) Niezwykle skomplikowany i nieprzewidywalny system podatkowy w Polsce sprawia iż prowadzenie firmy jest bardzo ryzykowne i można przez kaprys urzędnika bądź jakiś drobny błąd stracić wszystko co budowało się latami. Pracodawcy grozi też odpowiedzialność karno-skarbowa .
  7) Wejście w życie tej propozycji oznaczać będzie drastyczny wzrost biedy oraz bezrobocia (nawet o kilkaset tysięcy osób) .Doprowadzi też do upadku wiele małych i średnich przedsiębiorstw pozbawiając w ten sposób środków do życia nie tylko właściciela i jego rodzinę ale również pracowników których zatrudniał. Nastąpi znaczny wzrost szarej strefy. Firmy zaczną masowo przenosić działalność np. na Cypr albo do naszych sąsiadów gdzie obciążenia dla nich są dużo mniejsze. Przepisy prawno podatkowe znacznie się skomplikują bo każda firma będzie płaciła inną kwotę Zusu .
  Symbolem akcji STOP ZUS jest człowiek grzebiący w śmietniku – tak naszym zdaniem skończą przedsiębiorcy i ich pracownicy, jeśli politycy i związkowcy wprowadzą zapowiadane przez nich zmiany. Zapraszamy do poparcia naszej akcji
  http://www.facebook.com/STOPZUS

 2. adam

  niech placa bo oszczedzaja cale lata a potem placza jakie to niskie emerytury dostaja

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.