Przedszkola będą tańsze

Rodzice od przyszłego roku szkolnego za pobyt dziecka w przedszkolu zapłacą mniej niż do tej pory. Fot. Wit Hadło

KRAJ. Rodzice będą mogli w końcu trochę odetchnąć finansowo.

Taki plan ma Minister Edukacji, Krystyna Szumilas. Rząd będzie dopłacał samorządom do prowadzenia przedszkoli. Budżet na 2013 r. przewiduje na ten cel 320 mln. Jak odbije się to na rodzicach?

Teraz ustawowo każde dziecko ma prawo do 5 darmowych godzin w przedszkolu. Każdy samorząd ustala własną stawkę za każdą kolejną godzinę. Właśnie to ma się zmienić od przyszłego roku szkolnego, czyli za rok. Resort Edukacji chce wprowadzić do ustawy oświatowej zapis, że za dodatkową godzinę opieki przedszkolnej gminy nie mogą kasować od rodziców więcej niż złotówkę, w tym również za dodatkowe zajęcia. Ministerstwo nie zamierza brać pod uwagę, ile obecnie kosztują dodatkowe godziny w poszczególnych gminach. Każdy samorząd dostanie na jednego przedszkolaka 333 zł.

Obecnie w Rzeszowie szósta godzina pobytu dziecka jest również bezpłatna, a za siódmą płaci się  2,63 zł, co miesięcznie daje 55 zł. W Tarnobrzegu każda kolejna godzina po pięciu bezpłatnych kosztuje 2,25 zł. W przeliczeniu na cały miesiąc pobytu dziecka przez siedem godzin rodzic zapłaci 94,50 zł. W Dębicy za 7 godzin pobytu dziecka rodzice płacą 103,50 zł. Ci najbardziej odczują spadek opłat za przedszkola. Od nowego roku, czyli w roku szkolnym 2013/2014 za 7 godzin będzie się płaciło 42 zł, biorąc pod uwagę, że w miesiącu są 21 dni robocze. To niewątpliwie odciąży trochę portfele rodziców.

Zmiany w opłatach za przedszkola nie poprzestaną na dwóch godzinach za złotówkę. Od września 2014 r. ma to być już szósta, siódma i ósma godzina. Natomiast od września 2015 r. każda godzina będzie kosztowała maksymalnie złotówkę

Blanka Szlachcińska

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
K.Bimbała Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

Dziś wam opowiem o toksycznym Donku, co chodził jak pies na ruskim postronku ale mu Putin już odmówił lafy. Don hop – do szafy ! Przez szparę w szafie okiem Donek łypie jak mu w platformie interes się rypie i skok w bok robią koalicyjanty. ◦Niech szlag palanty…. Klepać po plecach nie chce już Bruksela,. Z dystansem patrzy nań i frau Angela, Kaczor, mohery w piórka obrastają, gdzieś Donka mają… Siedzi i myśli w szafie Donek blady : (mole mu zżarły resztki czekolady) ◦Wyjść ? Strach. Tam czeka go już żądna zgraja wieszać za jaja…. ◦Com winien ? – chlipnął… Czytaj więcej »