Przedszkolaki będą korzystać z zajęć dodatkowych

Sprawdzone już działania, jak zajęcia logopedyczne i gimnastyka korekcyjna dla dzieci 5- i 6-letnich, prowadzone nieodpłatnie w przedszkolach przez specjalistów z Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, poszerzamy o kolejne ciekawe zajęcia organizowane przez nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach - mówi Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna. Fot. Wioletta Zuzak
Sprawdzone już działania, jak zajęcia logopedyczne i gimnastyka korekcyjna dla dzieci 5- i 6-letnich, prowadzone nieodpłatnie w przedszkolach przez specjalistów z Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, poszerzamy o kolejne ciekawe zajęcia organizowane przez nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach – mówi Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. – Pełna lista zajęć dodatkowych w przedszkolach będzie znana w październiku, chociaż już teraz w części przedszkoli prowadzone są dodatkowe zajęcia – informuje magistrat.

– Czy moje dziecko, które uczęszcza do jednego z tutejszych przedszkoli, będzie pozbawione zajęć dodatkowych? – pyta pani Anna z Krosna (30 l.). – Słyszałam, że mają być one zlikwidowane. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, bo przecież dzięki takim zajęciom dzieciaki rozwijają swoje zainteresowania – martwi się Czytelniczka Super Nowości. Co na to wiceprezydent miasta? – Zajęcia dodatkowe nie znikną z krośnieńskich przedszkoli – zapewnia Bronisław Baran. – Chcemy wspierać przedszkola, by wychodziły z jak najszerszą ofertą uwzględniającą potrzeby i zainteresowania dzieci, a nie ograniczać naturalne potrzeby rodziców, którzy dążą do zapewnienia swoim dzieciom wszechstronnego wykształcenia już od najmłodszych lat – mówi zastępca prezydenta.

Jak się dowiadujemy w Urzędzie Miasta Krosna, w roku szkolnym 2013/2014 w przedszkolach miejskich, poza czasem objętym bezpłatną edukacją przeznaczoną na realizację podstawy programowej, będą prowadzone zajęcia dodatkowe. Oferta jest różnorodna. Rodzice powinni zapoznać się z nią w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko. Zajęcia organizowane są w czasie pobytu dzieci w przedszkolu – opłaty naliczane będą zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krosna z czerwca br. ws. wysokości opłat za pobyt dzieci w przedszkolach (nie więcej niż 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę zajęć). Zajęcia dodatkowe prowadzone będą po godz. 13 w różnych formach.

Jakie zajęcia dodatkowe wchodzą w grę
W tym roku przedszkola dodatkowo otrzymały środki na realizację zajęć rozwijających zainteresowania dzieci w zależności od liczby grup przedszkolnych. Przyznane  środki pozwolą na zwiększenie liczby zajęć dodatkowych o jedną godzinę tygodniowo na każdy oddział.

Przedszkola proponują między innymi takie zajęcia dodatkowe: taneczne, taneczno – rytmiczne, sportowe, matematyczne, przyrodnicze, plastyczne, teatralne, szachowe, gier logicznych, rytmikę i logo rytmikę, techniczne, język angielski, muzyczne. Ponadto w przedszkolach  dla dzieci 5- i 6-letnich, po przeprowadzonych badaniach przesiewowych, będą prowadzane nieodpłatnie: zajęcia logopedyczne – dla dzieci z zaburzeniami mowy oraz zajęcia gimnastyki korekcyjnej – dla dzieci z wadami postawy. Zajęcia logopedyczne i rehabilitacyjne będą prowadzone przez specjalistów Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Harmonogram zajęć logopedycznych i zajęć z zakresu wad postawy będzie ustalony w porozumieniu z dyrektorami przedszkoli w październiku po przeprowadzonych badaniach diagnostycznych wśród 5- i 6-latków, które wyłonią dzieci z nieprawidłową mową oraz z wadami postawy.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments