Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa?

9 grudnia br. odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Do wcześniejszych wyborów dojdzie, jeśli 9 grudnia mieszkańcy gm. Krasne zagłosują za przyłączeniem do Rzeszowa, a następnie zgodę na fuzję wyda Rada Ministrów.

Wciąż nie opadły emocje po niedzielnej II turze wyborów na włodarzy miast i gmin, a już sporo mówi się o kolejnych wyborach samorządowych w Rzeszowie, które mogą mieć miejsce w kolejnym roku. Doszłoby do nich jeśli mieszkańcy gm. Krasne w drodze referendum zdecydowaliby się dołączyć do stolicy Podkarpacia. Wówczas zgodnie z prawem na nowo musiałby zostać wybrany prezydent miasta oraz Rada Miasta.

Referendum dla mieszkańców w sprawie przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa odbędzie się 9 grudnia br. Kilkanaście dni temu, bo 19 października, decyzję w tej kwestii wydał Naczelny Sąd Administracyjny, a wczoraj dokładny termin referendum ustalił komisarz wyborczy. Taki werdykt z pewnością cieszy władze ratusza, które o powiększenie granic miasta zabiegają od wielu lat.

Jeśli mieszkańcy ościennej gminy zadecydowaliby, że chcą od np. 1 stycznia 2020 r. należeć do administracyjnych granic miasta to kolejny krok należałby do Rady Ministrów. To bowiem ona – wedle ustawy o samorządzie gminnym – „tworzy, łączy, dzieli i znosi gminy oraz ustala ich granice”. Rządzący ostateczną decyzję ustalą po analizie wniosku złożonego przez dany samorząd. Jeśli będzie on pozytywny dla ratusza to Rzeszów powiększy się o blisko 11 tys. nowych mieszkańców.

Co w dalszej kolejności mogłoby to wszystko oznaczać? Że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym oraz Kodeksem Wyborczym, po fuzji obu gmin mieszkańcy Rzeszowa ponownie poszliby do urn, wybierając nowych radnych oraz prezydenta powiększonego już Rzeszowa. – To byłaby naturalna kolej rzeczy – mówi Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. – Przyłączenie gm. Krasne do Rzeszowa pozwoliłoby przekroczyć miastu magiczną granicę 200 tys. mieszkańców oraz stworzyć nowe tereny inwestycyjne i miejsca pracy – dodaje.

Do tego jednak jeszcze sporo drogi, zwłaszcza że trudno przewidzieć jaki będzie wynik grudniowego referendum. Przypomnijmy, że w poprzednim referendum w tej samej sprawie w Gminie Krasne (2016 r.) aż 62 proc. wyborców zagłosowało przeciwko przyłączeniu do Rzeszowa.

Kamil Lech

11
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
stanislawKarl KrematorzystaGrzegorzMarekzwolennik Rzeszowa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
stanislaw
Gość
stanislaw

Nie zgadzam sie , bo po przylaczeniu do Rzeszowa nie bedzie juz komu powiedziec – Ty wsioku

Marek
Gość
Marek

Wygrał Wilhelm, który broni naszą gminę przed utratą suwerenności, więc mam nadzieję, że większość mieszkańców opowie się przeciwko przyłączeniu do Rzeszowa. Wystarczy popatrzeć na Słocinę, chodniki i poszerzenie drogi budują na Rocha dopiero teraz… Mają włączone tereny w nosie.

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

Jako mieszkaniec Rzeszowa z dziada pradziada ( pniok) też uważam że wioska Krasne nie potrzebnie jest ( na siłę) włączana do miasta. Niczego to nie daje….Nawet porządnego oświetlenia nie ma. Jedynie co to typowy mieszkaniec WSI KRASNE obawia się o podatki ale….Do miasta swoje gówniaki to żłobków, przedszkoli i szkół to dobrze się wozi. Może referendum kto chce Wieś Krasne w Rzeszowie….

zwolennik Rzeszowa
Gość
zwolennik Rzeszowa

Prawdą jest że takie niemoty próbują narzucić innym swój styl myślenia. Prawda jest taka że Słocina weszła do miasta jako wioska i z tego tytułu nic nie dostała. Dlatego zawsze byłem zwolennikiem włączenia całej gminy a nie kolejnych wiosek. Bo włączenie tylko całej gminy daje bonus ponad 100 mil zł z budżetu państwa i rozwój nie spotykany do tej pory tych miejscowości, ale skąd Ty masz to wiedzieć skoro tylko powtarzasz te same komentarze władz gminy. Im się nie dziwię bo wszystko robią żeby utrzymać swoje posady i z tego tytułu kasę jak w mieście. Nadmienię że wieś Palikówka powinna… Czytaj więcej »

Moher
Gość
Moher

Może tym razem mieszkańcy Rzeszowa zagłosują przeciw i w ten sposób uratują tyłek swojego ulubionego prezydęta.

resoviencis
Gość
resoviencis

Zgadzam się z >hopko< natomiast Wybory w Krasnem wygrał najzagorzalszy przeciwnik utraty swojego cieplutkiego stołeczka i połączenia z Rzeszowem

beton
Gość
beton

No właśnie, wygrał ten, który blokuje referendum i fuzję z Rzeszowem. Można wysnuć wniosek, że wynik referendum niestety będzie też po jego myśli, bo wyborcy go wybrali pomimo ewidentnych utrudnień, które swoim mieszkańcom zafundował. Oznacza to że albo jego kontrkandydat w wyborach był taki słaby albo zwolennicy rozłączności gminy Krasne i Rzeszowa są w większości

hopko
Gość
hopko

Ale bzdury. Komisarz wydał postanowienie 31 października, a opublikowano je 2 listopada. Co to znaczy, że „Jeśli mieszkańcy ościennej gminy zadecydowaliby, że chcą od np. 1 stycznia 2020 r. należeć do administracyjnych granic miasta”. Pytanie referendalne nie dotyczy daty zmiany granic tylko samej zgody lub nie na połączenie gmin. To kiedy ono by nastąpiło będzie wynikać z dalszej procedury, ale o tej dacie nie decydują mieszkańcy.

urzędnik
Gość
urzędnik

Masz racje o tym decyduje rada ministrów i może to być również od 2019r.?

zwolennik Rzeszowa
Gość
zwolennik Rzeszowa

To by było najlepszym rozwiązaniem, decyzja rady ministrów zakończyła by ten chocholi taniec a zarazem ukarała pazernego wójta i odebrała im wysokie apanaże.

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Od 2019 to nie. Jak coś to wybory w 2020 po fuzji Gminy Krasne z Rzeszowem. Ew. jesień 2019 (???)