Przedwczesny wytrysk to problem co trzeciego mężczyzny

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Kobieta, jak airbus – potrzebuje długiego pasa startowego, mężczyzna tymczasem jak helikopter, pionowo potrafi wzbijać się w górę.

Przedwczesny wytrysk to najczęściej występujące zaburzenie seksualne u mężczyzn, polegające na niezdolności mężczyzny do kontrolowania wytrysku w czasie satysfakcjonującym obydwoje partnerów stosunku seksualnego. Jako kryterium przyjęto czas od penetracji do wytrysku, które następuje przed upływem lub w ciągu jednej minuty penetracji pochwowej – mówi lek. med. specjalista psychiatra, seksuolog Marzena Trąd z Poradni Seksuologicznej „Psychoterapia” w Rzeszowie.

W szerokim znaczeniu należy rozumieć wytrysk jako: zbyt przedwczesny (jeszcze przed grą miłosną); przedwczesny (na początku gry miłosnej, ale przed stosunkiem) i zbyt wczesnego (w momencie wprowadzenia członka, po kilku lub kilkunastu ruchach w pochwie).

Nie należy lekceważyć zaburzenia
Szacuje się, że dotyczy on od 10 do 30 proc. populacji dorosłych mężczyzn, w Polsce nawet 32 proc. – mówi nasz ekspert. – Jako lekarz zwracam uwagę na następstwa tej dysfunkcji seksualnej, a są to negatywne konsekwencje osobiste, takie jak niepokój, frustracja i/lub unikanie seksualnej bliskości.

Przyjęcie medycznego punktu widzenia na to zaburzenie nie pozwala bagatelizować czy nie dostrzegać problemu, który powoduje między innymi np. obwinianie się pacjenta za doprowadzenie do powstania problemów rodzinnych, niską samoocenę w roli partnera seksualnego – mówi psychiatra.

Przyczyn jest wiele
Zaburzenie może mieć wiele przyczyn: fizjologiczne, czyli biogenne, np. wrodzone predyspozycje mężczyzny do szybkiej ejakulacji (nadwrażliwość członka na stymulacje, zbyt szybki odruch ejakulacyjny, nadmierna pobudliwość seksualna, predyspozycje genetyczne); somatyczne np. zapalenie gruczołu krokowego, infekcja dróg moczowych, choroby endokrynologiczne, takie jak niedoczynność tarczycy, zaburzeniami neurologicznymi, traumatycznymi doświadczeniami seksualnymi. Może również być skutkiem ubocznym działania leków.

– Wytrysk przedwczesny o charakterze psychogennym uwarunkowany może być zaburzonymi relacjami partnerskimi, czy też spowodowany zaburzeniami i chorobami psychicznymi, stresami, wstydem odczuwanym w sytuacjach intymnych, rzadkim współżyciem oraz współwystępować z innymi dysfunkcjami seksualnymi i psychicznymi (utrata potrzeb seksualnych, zaburzenia erekcji, zaburzenia osobowości, zaburzenia dwubiegunowe, obsesyjno – kompulsyjne, nerwica depresyjna) – mówi specjalista.
Powodem psychogennie uwarunkowanego wytrysku przedwczesnego może być także brak umiejętności w sferze seksualnej – trudności na wsłuchaniu się we własne doznania i nadmierna koncentracja na przeżyciach partnerki.

Wytrysk przedwczesny bywa pierwotny – wrodzony, wówczas wymaga farmakoterapii, ale też nabyty, gdy mężczyzna sporadycznie doświadcza skróconego czasu do ejakulacji.

Badania naukowe potwierdzają, że wytrysk przedwczesny towarzyszy jednej trzeciej populacji mężczyzn z problemem zaburzeń erekcji. To współwystępowanie zaburzeń może być spowodowane tym, że przy wytrysku przedwczesnym mężczyzna stara się obniżyć u siebie próg podniecenia, żeby łatwiej kontrolować czas do wytrysku, co z kolei prowadzi do zaburzeń erekcji. Natomiast mężczyźni z zaburzeniami erekcji starają się podnieść próg podniecenia, co w mechanizmie zamkniętego koła skutkuje zbyt wczesnym wytryskiem.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jukon
jukon
4 lat temu

mnie na szczęście ten problem już nie dotyczy. teraz mam Maxigrę Go i żuję ją przed każdym stosunkiem. Wystarczy kilkanaście minut i już mogę działać. Wszystko gra, a moja partnerka jest zachwycona.

hijena
hijena
7 lat temu

zręczność małpy,siłę słonia da ci częste bicie konia

Men
Men
7 lat temu

U mnie w ogóle moja pompka z wtryskiem nie działa.