Przekaż 1 procent podatku organizacji z regionu

Anna Toczek, nasz ekspert. Fot. fundacja

PODKARPACIE. Rozliczając PIT pamiętajmy, że blisko pół tysiąca organizacji pożytku publicznego z regionu czeka na pomoc.

Przekazanie 1 proc. naszego podatku nic nas nie kosztuje, a może komuś uratować zdrowie i pozwolić mu w miarę normalnie funkcjonować. Patrząc wstecz widzimy jednak, że najczęściej wspieramy fundacje, organizacje i stowarzyszenia, o których dużo się mówi w mediach ogólnopolskich, których nazwy szybko wpadają w ucho, które znamy lub lubimy ich patronów. Na Podkarpaciu jest ok. pół tysiąca organizacji pożytku publicznego. O istnieniu wielu z nich nawet nie wiemy, a przecież wszystkie niosą pomoc potrzebującym. Ich nazwy i numery KRS możemy znaleźć na stronie www.opp.aid.pl, lub www.mpips.gov.pl

Kto może przekazać 1 proc. podatku i jak to skutecznie zrobić mówi nasz ekspert, Anna Toczek, członek zarządu i główna księgowa Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

– 1 proc. podatku dochodowego mogą przekazać organizacjom:
•podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
•podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
•podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

1 proc.  mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

Jak przekazać 1proc. podatku na przykładzie Fundacji Podkarpackie Hospicjum Dla Dzieci w Rzeszowie:

W rubryce “Numer KRS” należy wpisać 0000265120

W rubryce “Wnioskowana kwota” należy wpisać kwotę stanowiącą 1 proc.  należnego podatku w zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół .

Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1 proc.  tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu, w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1proc. przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka “Informacje uzupełniające” (poz. 132-134 – PIT-28, poz. 308 – 310 – PIT-36, poz. 108 – 110 – PIT-36L, poz. 127 – 129 – PIT-37, poz. 61 – 63 – PIT-38). Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Anna Toczek czeka na pytania Czytelników codziennie w godz. od 9 do 12 pod numerem tel. 17 875 12 54. Pytania można też kierować na adres anntocz@op.pl

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o