Przekazał muzeum cenne pamiątki

Pamiątki, które przekazał przemyślanin muzeum to gratka dla historyków. Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL. Tytułem “Przyjaciela Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej” uhonorowany został Jan Jawornicki (85 l.). Przemyślanin przekazał muzeum cenne pamiątki, m.in.: oryginalne odznaczenia hitlerowskie, w tym Krzyż Żelazny, który wielu z nas zna z popularnego wciąż serialu “Stawka większa niż życie”

Wśród przekazanych MNZP eksponatów znalazły się też książki wydane w III Rzeszy, łącznie z białym krukiem opisującym zawrotną karierę jej wodza, Adolfa Hitlera z limitowanej serii z wklejanymi fotografiami. Nie zabrakło także cennych albumów odznaczeń nazistowskich i ukraińskich oraz radzieckich, a także bezcennego wydania “Pana Tadeusza”, które jak podkreślił ofiarodawca, otrzymał on od swej narzeczonej, która okazawszy się niewierną straciła jego względy…

Jan Jawornicki to nie tylko pasjonat historii zbierający cenne książki, głównie w antykwariatach, ale także bardzo zdolny metaloplastyk. Na ręce szefującego MNZP Wojciecha Władyczyna złożył Jan Jawornicki piękne godło, metaloplastyczny portret marszałka Józefa Piłsudzkiego, a także miniaturę przedstawiającą Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Muzealnicy ciepło i z należnym uznaniem dla twórcy i kolekcjonera przyjęli przekazane im pamiątki. J. Jawornicki został “Przyjacielem MNZP”, którym to zaszczytnym mianem poszczycić się może niewielu.

emka

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.