Przekształcą albo spłacą długi

PODKARPACIE. Uchwalona ustawa zdrowotna o działalności leczniczej zmusi marszałka i starostów powiatowych do podjęcia niepopularnych społecznie decyzji

Samorządy będą musiały spłacać długi swoich szpitali lub przekształcać je w komercyjne spółki. Wszystkie w szpitale wojewódzkie i psychiatryczne w regionie podlegają marszałkowi i są zadłużone w sumie na ponad 60 mln zł. Kilkusettysięczne zadłużenie dotyczy też szpitali powiatowych. Według ustawy samorząd (czyli organ założycielski lecznic) będzie miał trzy miesiące na pokrycie ujemnego wyniku finansowego szpitala za poprzedni rok. Jeżeli tego nie zrobi i nie zatwierdzi sprawozdania finansowego placówki, to będzie miał kolejne 12 miesięcy na przekształcenie publicznego szpitala w spółkę prawa handlowego, zakład budżetowy albo likwidację firmy.

Nowe placówki będą mogły powstawać wyłącznie w formie spółek prawa handlowego. W wypadku zdecydowania się na przekształcenia organy założycielskie mogą liczyć na umorzenie zobowiązań publiczno-prawnych (np. zadłużenia w ZUS) i państwowe dotacje.

Dyrektorzy placówek uważają, że posuniecie jest krokiem w dobrym kierunku, bo spółka pozwoli im szukać sponsorów, stosować zasadę pobierania dopłat do świadczeń wykonywanych ponad limit, słowem pozwoli na stosowanie większego wachlarza możliwości pozyskiwania środków finansowych. Podkreślają jednak, że umorzenie samych zobowiązań publiczno-prawnych nic podkarpackim samorządom nie daje, bo szpitale mają w większości długi innej natury (cywilno-prawne). Zalegają m. in. za leki, środki dezynfekcyjne sprzęt czy media, a te nie są objęte umorzeniem.

am

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments