Przełamać tabu związane z cielesnością

Edyta Herbuś

Październik to tradycyjnie miesiąc dedykowany walce z rakiem piersi. Z tej okazji Edyta Herbuś apeluje do kobiet, aby nie zaniedbywały badań kontrolnych, ale także akceptowały swoje ciała. – Każdy biust jest piękny i każda kobieta jest piękna – mówi tancerka.

PAP Life: – Włączyła się pani do akcji “Różowy październik” organizowanej przez markę bieliźniarską. Wspólnie namawiacie Polki do większej dbałości o zdrowie, zwłaszcza w październiku.
Edyta Herbuś: – Wzięłam udział w akcji z ogromną przyjemnością, bo mam świadomość powagi sytuacji: w Polsce na raka umiera dziennie aż 13 kobiet. Jest to niedopuszczalna statystyka… Zwłaszcza, że mamy szansę apelować do kobiet, żeby o siebie dbały. Żeby szanowały siebie, swoje ciało i swoje potrzeby.
Wiem, że w naszym kraju jest wciąż trudne do przełamania tabu związane z cielesnością. Chciałabym, żebyśmy wspólnie to przezwyciężały i, mając na uwadze zdrowie i życie, przynajmniej raz w roku robiły odpowiednie badania. Apeluję: kobiety i dziewczyny – nie wstydźcie się! Sprawdzajcie, czy wszystko w waszym ciele jest w porządku.
PAP Life: – Z czego może wynikać to tabu, o którym pani wspomniała?
E.H.: – Obawiam się, że to, że kobiety mają często problem ze swoją seksualnością, intymnością czy kobiecością… Ma to, niestety, bardzo stare korzenie. To pokoleniowe przekonania, że kobieta powinna być ugrzeczniona, poprawna i uległa. W kontekście tego ugrzecznienia badanie własnych piersi czy mówienie głośno o kwestiach cielesnych może wydawać się wulgarne i niepoprawne, mało kobiece.
PAP Life: – Piersi jednak od zawsze były dla wielu kobiet problemem – za duże, za małe, nie takie jak w magazynach…
E.H.: – Wynika to z kompleksów. Chociaż to wielki paradoks, bo my, Polki, jesteśmy naprawdę jednym z najpiękniejszych narodów… I bez względu na nasze rozmiary jesteśmy cudownymi kobietami. Każdego dnia, idąc ulicą, widzę dużo przepięknych buzi. To, czego na nich brakuje, to uśmiechu, akceptacji samych siebie. To widać po oczach, sylwetce, sposobie poruszania się. Najczęściej oczy są spuszczone, a postawą przeprasza się cały świat za to, że się żyje. A powinnyśmy z pełną piersią, odważnie iść do przodu. I rozmiar tej piersi nie ma znaczenia. Każdy biust jest piękny i każda kobieta jest piękna – chodzi tylko o to, by akceptowała siebie w pełni.

PAP, bez

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments