Przelew w kilka sekund czyli rewolucja w bankach

Bankowa rewolucja ma spowodować, że przelewy będą trafiały z konta na konto w ciągu kilku sekund.

KRAJ.  Czy pieniądze na nasze konta będą docierały szybciej?

Czekasz na wypłatę i wiesz, że twój pracodawca na pewno w piątek zrobił przelew. Biegniesz do bankomatu, a tam, zamiast gotówki widzisz napis: “Brak środków”. Próbujesz kilka godzin później i znów odmowa. To samo w sobotę. Klniesz na polski system bankowy i w końcu, w poniedziałek w południe dostajesz swoje pieniądze. Ma się to zmienić za pół roku. Bankowa rewolucja ma spowodować, że przelewy będą trafiały na konta beneficjentów w ciągu kilku sekund.

Problem jest szczególnie dotkliwy wtedy, gdy dzień wypłaty poborów, rent lub emerytur, wypada w piątek. Tak było właśnie tydzień temu dla tych, którym pieniądze wypłacane są w ostatnim dniu miesiąca.

Jeżeli pracodawca złożył do swojego banku przelewy przed południem, to pieniądze do niektórych pracowników trafiły jeszcze tego samego dnia. Pozostali otrzymali wypłaty dopiero w poniedziałek i to nie z samego rana. Wiele zależy też od tego, w jakim banku ma konto pracodawca, a w jakim pracownik.
Najlepiej jest wtedy, gdy jeden i drugi korzysta z usług tego samego banku. Wtedy nie ma znaczenia godzina, o której złożono dyspozycję przelewu. Pieniądze przeksięgowywane są z jednego konta na drugie bezpośrednio w banku, bez udziału pośrednika. Dzieje się to natychmiast po wprowadzeniu polecenia przelewu do systemu komputerowego banku.

Sesje ELIXIR
Najczęściej jednak pracownicy mają konta w innych bankach, niż pracodawca. Wtedy pieniądze wędrują przez konta Krajowej Izby Rozliczeniowej.
Najpierw bank płatnika składa do KIR dyspozycję przelewu i przekazuje środki. Podobnie, jak nadawca zanosi na pocztę list. Następnie KIR przelewa pieniądze na konto banku odbiorcy przelewu i podaje numer konta odbiorcy. Tak, jak poczta doręcza list adresatowi. Wszystko oczywiście odbywa się elektronicznie. Problem polega na tym, że KIR przyjmuje zlecenia od banków w określonych godzinach, podczas tak zwanych sesji przychodzących. Odbywa się to trzy razy dziennie w godzinach od 6 do 18 i tylko w dni powszednie. W dodatku każdy bank ma inne godziny swoich sesji na składanie przelewów i na odbieranie dyspozycji.

Jeżeli pracodawca ma konto w Multibanku i złoży przelew w piątek po godz. 12.30, to przelew zostanie wysłany do KIR dopiero w poniedziałek około godz. 6 rano. Jeśli pracownik ma konto w Polbanku, to pieniądze zostaną wysłane dopiero po godz. 13 i na konto klienta trafią około pół godziny później. Wędrują więc ponad 3 dni. Ma się to zmienić.

Przelewy on line
- Rozpoczęliśmy wdrażanie systemu rozliczeń płatności natychmiastowych – informuje Zygmunt Szafrański, wiceprezes zarządu KIR. – Platforma jest nowatorskim rozwiązaniem, które pozwoli na realizację płatności pomiędzy klientami banków w czasie rzeczywistym. Przekazywanie środków pomiędzy rachunkami klientów prowadzonymi w różnych bankach będzie mogło odbywać się natychmiastowo przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu i 365 dni w ciągu roku. Platformę do realizacji płatności natychmiastowych, KIR S.A. zaproponuje bankom w trybie pilotażowym już na początku przyszłego roku.

Korzystanie z usług KIR kosztuje. Prowizje za dokonane rozliczenia płaca banki. Niektóre wliczają to w opłaty za prowadzenie rachunków, inne pobierają każdorazowo opłatę za polecenie przelewu. Nowa usługa, czyli przelewy natychmiastowe, będą droższe. Kilka dużych banków wyraziło już chęć skorzystaniem z systemu błyskawicznych rozliczeń. Niewykluczone, że klienci będą musieli dodatkowo płacić za złożenie ekspresowego przelewu. Pieniądze tych, którzy nie zechcą ponosić dodatkowych kosztów, nadal będą wędrowały zwykłym ELIXIR-em, czyli dobę lub nawet trzy dni.

Krzysztof Rokosz

do “Przelew w kilka sekund czyli rewolucja w bankach”

  1. Paweł

    Dobre by to było ,a ja podam przykład z działania Polbank24 mam konto oszczędnościowe i pomocnicze i jestem ciekawy czy zadziała to co jest opisane .bo puszczam przelew wewnętrzny z konta oszczędzającego na konto pomocnicze bo z pomocniczego mam przelewy bezpłatne i jeżeli zrobię to przed godziną 20:00 to mam odrazu na drugim koncie ,i mogę wypisać przelew poza Polbank to wyjdzie rano ale to ok..Ale jeżeli będzie po godzinie 20:00 to już kasę będę miał na rano na koncie pomocniczym i wtedy mogę wypisać przelew do wysłania poza Polbank.To niby Polbank24 ,a działa tylko w godzinach pracy placówek ,to raczej ten bank i tak się nie dostosuje do artykułu.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.