Przemyślanie boją się wzywania karetki przez Sanok

- Przemyślanie obawiają się, że wzywanie pogotowia poprzez zautomatyzowaną dyspozytornie w Sanoku wydłużyć może czas oczekiwania na połączenie i opóźnić przyjazd ratowników.

PRZEMYŚL, RZESZÓW. Ratownicy z Przemyśla nie godzą się na usunięcie z miasta SDM-u. Wspiera ich nowo powstały ruch społeczny.

O tym, że Związki Zawodowe, ratownicy i zwyczajni przemyślanie są zbulwersowani decyzją wojewody w myśl, której z miasta ma zniknąć Stanowisko Dyspozytora Medycznego pisaliśmy już kilka tygodni temu. Wówczas pomoc w utrzymaniu SDM-u w Przemyślu deklarował między szef Regii Civitas w przemyskiej Radzie Miejskiej, lekarz Wiesław Morawski oraz poseł Marek Rząsa (PO). Teraz powstał także nowy ruch społeczny na rzecz „ratowania Stanowiska Dyspozytora Medycznego w Przemyślu”. Zebrano już około 3 tys. podpisów w tej sprawie.

Plan przyjęty przez Urząd Wojewódzki zakłada, że w regionie będą  dwa Centra Powiadamiania Ratunkowego: w Rzeszowie oraz Krośnie oraz także dwa (a nie jak podobno pierwotnie planowano, siedem) Stanowiska Dyspozytora Medycznego, jeden w Mielcu i jeden w Sanoku. Przemyśla na nowej mapie SDM-ów brak, miasto i powiat, razem 410 tys. ludzi ma obsługiwać Sanok. Wdrożenie nowego systemu ma potrwać rok, może półtora i do tego czasu przemyski SDM będzie działać. Potem karetki pozostaną oczywiście tam, gdzie są teraz, ale pogotowie będziemy wzywać przez Sanok. – Nie ma żadnego znaczenia, gdzie fizycznie będzie dzwonił wzywający karetkę – przekonywał Piotr Skworzec, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW. Urząd i sama wojewoda podkreślają, że budowanie nowego systemu powiadamiania ratunkowego mają podnieść poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a także doprowadzić do bardziej efektywnego zarządzania zasobami ratownictwa medycznego.

W teorii wszystko pięknie, gorzej może być z praktyką

Tymczasem przemyślan to nie przekonuje. – Nie jestem związany ani z ratownictwem, ani ze szpitalem – wyjaśnia Bogusław Kotek z nowo powstałego ruchu społecznego na rzecz utrzymania przemyskiego SDM-u. – Ale widziałem mapę i to mnie przeraziło. Nie ma możliwości, żeby sprawnie mógł obsługiwać nasz teren SDM sanocki, wziąwszy pod uwagę, ze przecież ma obsługiwać nie tylko nas – dodaje. B. Kotek. Razem z innymi zaczął zbierać podpisy. – Mamy ich już około 3 tysięcy – mówi.
Spore wątpliwości co do nowego systemu mają też praktycy. – Z obecnie 22 działających dyspozytorni mają pozostać 4. Zastąpić je ma wspaniały sprzęt do powiadamiania, tylko, że to się na naszym terenie nie sprawdzi – prorokuje Artur Zając, ratownik z przemyskiego pogotowia i związkowiec. – U nas bywają spore problemy z łącznością ze względu na teren, a centralizacja, jaką usiłuje się wdrożyć wydłużyć może czas oczekiwania na połączenie z numerem 112, a także utrudnić, albo wręcz uniemożliwić weryfikację przekazywanych danych – dodaje. – W teorii to wszystko ładnie się prezentuje, w praktyce nie wzbudza optymizmu – podkreśla ratownik.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kaptowaniec
Kaptowaniec
9 lat temu

Strażacy niech gaszą pożary i usuwają skutki kataklizmów a nie zabierają się za leczenie. Naoglądali się amerykańskich filmów i na siłę chcą jeździć do zachorowań. W Polsce nie sprawdził się lekarz rodzinny, który miał pracować przez całą dobę no i wracamy z nocną i świąteczną pomocą do pogotowia. Czy decydentom tak trudno jest posłuchać rad doświadczonych pracowników pogotowia. Władza naprawdę nie pochodzi od Boga i po wybraniu przez społeczeństwo nie nabiera się mądrości a arogancja w swoich poczynaniach wbrew temu, co mówi społeczeństwo świadczy tylko o głupocie.

roman
roman
9 lat temu

rozwiązanie jest bardzo proste-koszty będą dla władzy znikome- po prostu należy zrobić 1 / słownie- jedno stanowisko/ dyspozytora w Warszawie i on będzie dysponował wszystkimi karetkami w całej polsce- no co to kogo będzie wtedy obchodziło że trochę niewolników zdechnie – no nic ale koszty będą znikome i władza zarobi – nie ?

Ela
Ela
9 lat temu

Przemyślanka dziekuje pani Małgorzacie za ” super pomysl”. Wybory juz niedługo ……….