Przeniosą cerkiew na cmentarz

Fot. Łukasz Solski

ZADĄBROWIE. Grekokatolicka cerkiew w Zadąbrowiu niedaleko Przemyśla, okazała się prawdziwym skarbem architektury. Wkrótce obiekt zyska nowy blask.

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Zadąbrowiu, to drewniana filialna cerkiew zbudowana w 1660 roku. Podczas przebudowy w XIX wieku zmianie uległa konstrukcja sklepień i dachów. Po II wojnie światowej przejęta została przez kościół rzymskokatolicki i użytkowana była do 1984 roku. W tym samym roku cerkiew została przesunięta o kilkadziesiąt metrów na wschód, a na jej miejscu zbudowano nowy kościół. Obiekt w ubiegłym roku trafił na listę zabytków sakralnej architektury drewnianej ministerstwa kultury.

– Jak pierwszy raz zobaczyłam tą cerkiew to wiedziałam, że trzeba się nią zająć – mówi Grażyna Stojak, Wojewódzki Konserwator Zabytków. Cerkiew postanowiono ponownie przesunąć kilkadziesiąt metrów i nadać jej nową funkcję. – Podczas zabezpieczania wnętrza obiektu, wyszły na jaw ikony na drewnianych deskach – dodaje Stojak. Odkryto m.in. elementy XVII wiecznego ikonostasu, który wbudowany był w kopułę, zabytkową cerkiewną chorągiew i kilkusetletnie malowidła ukryte pod warstwą farby. Teraz konserwatorzy dokładnie je opisują i zabezpieczają. – Cerkiew zostanie całkowicie rozebrana. Wszystkie elementy zostaną poddane dezynfekcji. Na nowym miejscu powstaną nowe podwaliny i tam zostanie na nowo złożona – mówi Stojak.

Cerkiew przeniosą 50 metrów dalej na sąsiedni cmentarz, gdzie będzie ona pełnić rolę przedpogrzebowej kapicy. Prace mają pochłonąć 200 tys. złotych, a zakończą się prawdopodobnie jesienią tego roku.

łuk

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o