Przepis na domowe paliwo

- Teoretycznie więc paliwo biodiesel możemy wykonać sami, nie będziemy go jednak w stanie dobrze oczyścić – mówi Wiktor Bukowski, profesor chemii z Politechniki Rzeszowskiej. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Czy można samemu zrobić paliwo w domu? Można, ale to nielegalne.

Zrób sobie paliwo w domu, koszt litra to około 3 zł. Przepis na domowego biodiesela opublikował “Super Expres”. Główny składnik to olej spożywczy.
Zapytaliśmy specjalistę czy rzeczywiście można zrobić paliwo w domu.

Okazało się, że tak.Nie będzie ono jednak miało dobrej jakości.

Olej spożywczy, najlepiej przeterminowany (żeby było taniej) rozgrzewamy do 53 stopni Celsjusza. Następnie dodajemy metanol i wodorotlenek potasu, proporcje składników “Super Expres” zachował dla siebie. Otrzymaną mieszankę należy odstawić na okrągłą dobę aby na dnie wytrąciła się gliceryna i paliwo gotowe. – Synteza tzw. biodiesla  jest możliwa w warunkach domowych w sposób podobny do realizowanego w zakładach petrochemicznych – mówi Wiktor Bukowski, profesor chemii z Politechniki Rzeszowskiej. – Reakcja transestryfikacji glicerydów zawartych w oleju metanolem  w obecności wodorotlenku sodu zachodzi już w łagodnych warunkach temperaturowych, jednak otrzymane po oddzieleniu gliceryny paliwo jest słabej jakości i bardzo zanieczyszczone. Jego oczyszczenie nawet w warunkach przemysłowych nastręcza dużo problemów.

To co otrzymamy z tego przepisu będzie zbliżone do biodiesla. Produkcja jest możliwa w domu i przy użyciu przeterminowanego oleju spożywczego naprawdę tania. Jednak pamiętać trzeba, że taka chałupnicza rafineria łamie państwowy monopol paliwowy. Takie paliwo jest nioakcyzowane i wyprodukowane bez koncesji. Za domową produkcję grożą nam więc ogromne sankcje. Ryzykowne jest nie tylko łamanie prawa. Na domowym biodieselu pojadą tylko stare pojazdy z bardzo prostymi silnikami wysokoprężnymi. Im bardziej zaawansowany silnik tym takie wynalazki są bardziej niebezpieczne dla samochodu. Nowsze auta z wtryskami sterowanymi elektronicznie na takim domowym biodieselu nie pojadą w ogóle, bo komputer pojazdu nie zaakceptuje takiego paliwa.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rzusto
rzusto
9 lat temu

to mojgo KLAPAKA teraz nawet nie bende gasil !!!!!

Marcin
Marcin
9 lat temu

żadna tajemnica…dajemy 12 % metanolu i 1% wodorotlenku potasu

ibu
ibu
9 lat temu

JAK KTOS JEST TAK ULOMNY JAK ‚IMIE'” EEE” to lepiej nie pisac , bo to obraza ojca i matke.
MOZESZ JESZCZE ZDAZYC! WARUNEK JEDNAK JEST TAKI, ZE NAJPOZNIEJ JUTRO BEDZIESZ U LEKARZA!
POZDRAWIAM I ZYCZE POWROTU DO ZDROWIA! I BIEGAJ TROCHE TO TEZ POMAGA!

Imięęęęę
Imięęęęę
9 lat temu

Jak kogoś nie stać na paliwo to znaczy że nie powinien mieć samochodu. Bardzo dobrze że ceny idą w górę, będzie mnie „korkociągów” jeździć.

damian
damian
9 lat temu
Reply to  Imięęęęę

ludzi stac tylko nie na az tak drogie paliwo filozofie

Mariusz
Mariusz
9 lat temu
Reply to  Imięęęęę

„Jak kogoś nie stać na paliwo to znaczy że nie powinien mieć samochodu. Bardzo dobrze że ceny idą w górę, będzie mnie „korkociągów” jeździć”.

— Masz rację, tępaku – zabrać rzęchy biedakom, to nie będą jak mieli dojechać do pracy (połączenia autobusowe i kolejowe wykasowane), a zasiłki tym ludziom będą płacić dzięki radom takich tępaków jak ty. Pomyśl zanim coś napiszesz, przygłupie.

Marko
Marko
9 lat temu

Ludzie już od dawna jeżdżą na przepalonym oleju z frytkownic, wystarczy kupić starego mercedesa czy wieśvagena z tradycyjnym silnikiem diesla i lać do baku przefiltrowany stary olej.
Można też odbarwiać opał i lać do baku bo opał ma praktycznie identyczne właściwości co ON a jest sporo tańszy.
jak odbarwiać „opał” można wyczytać w necie.
Pozdrawiam