Przepustowość lotniska zwiększy się dwukrotnie

Fot. Wit Hadło

Fot. Wit Hadło

JASIONKA, RZESZÓW. Władze portu wydały około 25 mln zł na inwestycję.

Obecnie na lotnisku w Jasionce w ciągu godziny może wylądować sześć samolotów. Dzięki inwestycji w drogę kołowania i drogę szybkiego zejścia wkrótce, a najprawdopodobniej już podczas wakacji, wyląduje w tym samym czasie aż 12 samolotów.

Dwa lata temu władze portu podpisały z wybranym w przetargu wykonawcą umowę na zmodernizowanie i rozbudowanie drogi kołowania wraz z drogami szybkiego zejścia. Właśnie teraz projekt został już ukończony. Umowa z wykonawcą obejmowała zaprojektowanie i wykonanie drogi kołowania – o długości 1850 metrów i szerokości drogi 23 m z poboczami 2×10,5 m wraz z infrastrukturą techniczną: oświetleniem nawigacyjnym, niezbędną kanalizacją techniczną oraz odwodnieniem drogi do kolektorów kanalizacji deszczowej. Droga kosztowała około 60 mln zł netto, około połowę tej kwoty sfinansowała Unia Europejska.

Głównym celem tej dużej inwestycji było zwiększenie przepustowości lotniska, gdyż do tej pory lądowało lub startowała z lotniska w Jasionce w ciągu godziny 6 samolotów, a po zmianach będzie mogło to zrobić dwukrotnie więcej.

Za tydzień planowane jest odebranie nowej drogi przez nadzór budowlany. Potrwa to kilka tygodni, dlatego władze portu oceniają, że jeszcze na wakacjach droga powinna zostać udostępniona pierwszym samolotom.

Grzegorz Anton

do “Przepustowość lotniska zwiększy się dwukrotnie”

 1. ROMAN

  no tak jak miasto przekroczy milion mieszkańców no to wtedy drugi pas i drugie lotnisko – powinno się już do tego pomału przygotowywać aby nie było jak zwykle za późno nie ?- już należy myśleć nad lokalizacją i projektami.

 2. mieszkaniec podkarpacia

  Ciemniaki u koryta nie rozumia ze aby byly linie lotnicze na lotnisku w Jasionce to trzeba do tych lini DOPLACAC.
  Panie Ferenc rozumie pan ze TRZEBA DOPLACAC ?
  Zadna z tych tanich lini nie pojdzie na te numery aby jeszcze placic za jakies ladowania itd.
  Dopoki wladze wojewodztwa nie beda placic liniom za to ze beda ich samoloty ladowaly w Jasionce to nigdy zadna Tania Linia Lotnicza nie pojdzie na to aby tracic.
  No moze troche prosciej wytlumacze.
  Papier toaletowy caly czas jest potrzebny ale sluzy do podcierania dupy a nie drukowania na nim pieniedzy.

 3. automatycznypilot

  „Przepustowość lotniska zwiększy się dwukrotnie” a przepustowość drogi dojazdowej do lotniska jadąc od Ul. Warszawskiej kierując się na Rudną Małą wręcz przeciwnie , maleje :D

 4. Walerian Klotz

  Zamiast wydawac na takie glupoty ciezkie miliardy, nalezaloby moze wesprzec najbardziej potrzebujacych- kaplanow!!!!!!!111!!!!!11!

 5. Walerian Klotz

  Zamiast wydawac na takie glupoty ciezkie miliardy, nalezaloby moze wesprzec najbardziej potrzebujacych- kaplanow!!!!!!!111!!!!!11!

 6. esque

  szkoda że w najblizszym czasie nie bedzie i tak tam ladowalo zbyt wie maszyn. no ale inwestycja potrzebna jesli chcemy myslec przyszlosciowo

 7. esque

  szkoda że w najblizszym czasie nie bedzie i tak tam ladowalo zbyt wie maszyn. no ale inwestycja potrzebna jesli chcemy myslec przyszlosciowo

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.