Przepychanki urzędników mogą doprowadzić do śmierci pacjenta

To jakiś paradoks. NFZ chce zapłacić ogromną kwotę za zabieg w Niemczech, a zwleka z pokryciem operacji na miejscu w Rzeszowie, wygodniejszej dla mnie i, co ważniejsze dużo tańszej - dziwi się Arkadiusz Wójcik z Jabłonki (na zdj. z siostrą). Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia każe sfinansować wszczep, a NFZ twierdzi, że nie może.

Arkadiusz Wójcik z Jabłonki koło Brzozowa może nawet umrzeć, jeżeli NFZ w porę nie sfinansuje mu wszczepienia pompy baklofenowej, która będzie regularnie podawała mu lek do rdzenia kręgowego. Lek, który pozwala mu walczyć z nadmiernym napięciem mięśni, a więc w miarę normalnie, choć na wózku, żyć.

Mężczyzna cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Kiedy w 2008 roku wszczepiono mu pompę, mimo choroby, był w stanie rozpocząć studia, jak mówi, zaczął żyć. Niestety mimo 6-letniej gwarancji na pompę baterie przestały działać już po trzech. – Produkująca je amerykańska firma do której się zwróciłem oczywiście umyła ręce mówiąc coś o “złośliwości rzeczy martwych” i ewentualnej naprawie urządzenia nie wspominając nic o pokryciu kosztów zabiegu – mówi Arek. – Szansą dla mnie było więc wszczepienie nowej pompy.

Ministerstwo swoje, fundusz swoje

Tu zaczęły się schody. Arkadiusz dowiedział się, że wszczep pompy przestał już być procedurą refundowaną przez fundusz. Jedynym wyjściem dla niego miał być wyjazd do Niemiec i operacja tam. Wyjazdowy zabieg fundusz mógł pokryć. – Tylko gdzie jest sens takiej operacji, która na zachodzie będzie kosztować 5 razy drożej niż w Polsce, w dodatku narazi mnie na koszty i trudy dojazdu. Przecież pierwszą operację wykonano mi w Rzeszowie – mówi mężczyzna. – Napisałem więc podanie do ministerstwa zdrowia z prośbą o wykładnię i w połowie grudnia dostałem odpowiedz, w której przeczytałem. “W katalogu świadczeń gwarantowanych nie ma wszczepienia pompy, ale jest podawanie baklofenu pompą infuzyjną. Wymiana pompy zepsutej na sprawną, wolną od wad wpisuje się w pojęcie podawania baklofenu pompą. I jako taka może podlegać finansowaniu ze środków publicznych jako świadczenie gwarantowane. Ponadto podstawą do sfinansowania może być ochrona prawa słusznie nabytego. Zepsucie sprzętu umożliwiającego podanie leku nie może być bowiem podstawą odmowy kontynuacji leczenia przy istnieniu do niego wskazań medycznych”. – Kiedy pismo przyszło byłem zachwycony, wydawało mi się, że wszystko mam już za sobą, tym bardziej, że pismo adresowane było do dyrektor Grażyny Hejdy, dyrektor POW NFZ w Rzeszowie. Jakież było moje zdziwienie, gdy po przyjeździe do szpitala od profesora Sneli dowiedziałem się, że nici z mojej operacji. Skoro wszczepienia nie ma w koszyku świadczeń gwarantowanych fundusz szpitalowi nie zapłaci i na nic mi pismo z ministerstwa.

Co czeka chłopaka?

– Bez wszczepienia sprawnej pompy może dojść do poważnych powikłań. Ze śmiercią włącznie – mówi dr hab. n. med. prof. UR Sławomir Snela, ordynator klinicznego oddziału ortopedii i traumatologii ruchu w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Czy chłopak ma szansę na w miarę normalne życie bez bólu kurczących się mięśni i kłopotów z poruszaniem się? Musi się jeszcze uzbroić w cierpliwość, bo rzeszowski oddział decyzję o ewentualnym sfinansowaniu zabiegu odesłał z powrotem do Warszawy. – Liczymy, że w przyszłym tygodniu centrala przyśle nam odpowiedź, która usatysfakcjonuje chorego. Ze swej strony zrobimy wszystko by mu pomóc – zapewnia Grażyna Hejda, dyrektor POW NFZ w Rzeszowie.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ZB
ZB
9 lat temu

Jan Sztaudynger napisał:
…Uradzono przepisy, nowele, ustawy,
Osobno dla niedźwiedzi, dla lisów, dla trawy,
A potem prawodawcy, co prawa wydali,
Schodzili w bok przed misiem, a trawę… deptali.

Mieszkańcy Brzozowa
Mieszkańcy Brzozowa
9 lat temu
Reply to  ZB

ZAPRASZAMY REDAKCJĘ SUPER NOWOŚCI do Brzozowa !!!

29 grudnia 2011 r. został odwołany radny miasta ! chcielibyśmy się dowiedzieć dlaczego ? jak się nazywa ? oraz kiedy będą rozpisane wybory uzupełniające ?