Przestańcie nas truć!

W Rzeszowie z domowych kominów wydobywają się toksyczne związki, które powodują astmę, uczulenia i nowotwory. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Toksyczne związki dostające się do powietrza z domowych kominów mogą doprowadzić do astmy, uczuleń i nowotworów. 

Czy mieszkańcy Rzeszowa i innych miast Podkarpacia w końcu zmądrzeją i przestaną wrzucać szkodliwe śmieci do domowych pieców? Niektórzy mieszkańcy nie zważając na swoje zdrowie, sąsiadów oraz przechodniów wciąż palą plastikowymi odpadami, butelkami PET, workami foliowymi lub opakowaniami z farb. Każdego dnia do rzeszowskiej Straży Miejskiej trafia aż kilkanaście zgłoszeń o wydobywających się z kominów toksycznych dymach.

Związki chloru  i fluoru, tlenek azotu, czy dwutlenek siarki – to tylko niektóre trujące związki chemiczne, którymi oddychamy , bo rozpoczął się sezon grzewczy. Takie zagrożenie występuje, bo do domowych pieców jest wrzucane prawie wszystko. Badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdzają, ze w Rzeszowie norma stężenia pyłów wydostających się z domowych kominów jest duża i przekracza 40 procent. O tym, że naprawdę pod tym względem jest niebezpiecznie wynika z badań WIOŚ.

- W wielu miejscach Podkarpacia norma stężenia pyłów jest znaczna – poinformował Władysław Martens, zastępca podkarpackiego inspektora ochrony środowiska. – Tak jest na przykład na rzeszowskim osiedlu  Kmity w Rzeszowie. A podobnie jest nie tylko na osiedlach domów jednorodzinnych. W kamienicach w centrum Rzeszowa w wielu mieszkaniach wciąż pali się w piecach i to tym co zatruwa środowisko. Strażnicy miejscy często zaglądają do przydomowych kotłowni. Palenie śmieci w piecach to łamania prawa. Za taki czyn grozi 500- złotowy mandat.

Mariusz Andres

do “Przestańcie nas truć!”

  1. qweertz

    Podkarpacie na gazie stoi a płacimy najdrożej…….

  2. dede

    A tak jest rok w rok jak się zaczyna sezon grzewczy (i chyba nie tylko) na Wita Stwosza. Bodajże firma Alta, wyrabiają produkty ze skóry itp. Codziennie smród jak cholera z tego oto właśnie komina. Nie wiem czym palą ale najprawdopodobniej resztkami skór itp. Warto zobaczyć na fotkę, śmiało …….

    imageshack.us/photo/my-images/805/17102011249.jpg/

    P.S. Dla gazety: Wyrażam zgodę na udostępnienie tej fotki do artykułu itp. (o ile jest potrzebna ;-))

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.