Przestańcie nas truć!

W Rzeszowie z domowych kominów wydobywają się toksyczne związki, które powodują astmę, uczulenia i nowotwory. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Toksyczne związki dostające się do powietrza z domowych kominów mogą doprowadzić do astmy, uczuleń i nowotworów. 

Czy mieszkańcy Rzeszowa i innych miast Podkarpacia w końcu zmądrzeją i przestaną wrzucać szkodliwe śmieci do domowych pieców? Niektórzy mieszkańcy nie zważając na swoje zdrowie, sąsiadów oraz przechodniów wciąż palą plastikowymi odpadami, butelkami PET, workami foliowymi lub opakowaniami z farb. Każdego dnia do rzeszowskiej Straży Miejskiej trafia aż kilkanaście zgłoszeń o wydobywających się z kominów toksycznych dymach.

Związki chloru  i fluoru, tlenek azotu, czy dwutlenek siarki – to tylko niektóre trujące związki chemiczne, którymi oddychamy , bo rozpoczął się sezon grzewczy. Takie zagrożenie występuje, bo do domowych pieców jest wrzucane prawie wszystko. Badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdzają, ze w Rzeszowie norma stężenia pyłów wydostających się z domowych kominów jest duża i przekracza 40 procent. O tym, że naprawdę pod tym względem jest niebezpiecznie wynika z badań WIOŚ.

– W wielu miejscach Podkarpacia norma stężenia pyłów jest znaczna – poinformował Władysław Martens, zastępca podkarpackiego inspektora ochrony środowiska. – Tak jest na przykład na rzeszowskim osiedlu  Kmity w Rzeszowie. A podobnie jest nie tylko na osiedlach domów jednorodzinnych. W kamienicach w centrum Rzeszowa w wielu mieszkaniach wciąż pali się w piecach i to tym co zatruwa środowisko. Strażnicy miejscy często zaglądają do przydomowych kotłowni. Palenie śmieci w piecach to łamania prawa. Za taki czyn grozi 500- złotowy mandat.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
qweertz
qweertz
9 lat temu

Podkarpacie na gazie stoi a płacimy najdrożej…….

dede
dede
9 lat temu

A tak jest rok w rok jak się zaczyna sezon grzewczy (i chyba nie tylko) na Wita Stwosza. Bodajże firma Alta, wyrabiają produkty ze skóry itp. Codziennie smród jak cholera z tego oto właśnie komina. Nie wiem czym palą ale najprawdopodobniej resztkami skór itp. Warto zobaczyć na fotkę, śmiało …….

imageshack.us/photo/my-images/805/17102011249.jpg/

P.S. Dla gazety: Wyrażam zgodę na udostępnienie tej fotki do artykułu itp. (o ile jest potrzebna ;-))