Przesunięcie terminu zapłaty podatku jest możliwe

O zmianę daty zapłaty podatku możemy się starać tylko wtedy, gdy wniosek taki złożymy przed upływem terminu jego płatności. Fot. Archiwum
O zmianę daty zapłaty podatku możemy się starać tylko wtedy, gdy wniosek taki złożymy przed upływem terminu jego płatności. Fot. Archiwum

Niejeden przedsiębiorca w dzisiejszych czasach znajduje się pod murem i nie ma z czego zapłacić podatku. Choć fiskus jest bezwzględny w egzekucji swoich należności, można próbować pójść na porozumienie.

Jedna z możliwości to przesunięcie terminu spłaty podatku . Jest to ulga, jakiej może udzielić urząd skarbowy, niestety, odbywa się to wedle uznania fiskusa. Przepisy, jak to zwykle w polskim prawie podatkowym, są dość mgliste i niejasne.

Podstawową sprawą przy staraniu się o taką ulgę jest data. Możemy się starać o zmianę daty zapłaty podatku tylko wtedy, gdy wniosek taki złożymy przed upływem terminu płatności podatku. Oznacza to, że jeśli już zalegamy fiskusowi z daną daniną, to na odsunięcie jej w czasie jest już za późno. Jeśli nie przekroczyliśmy jeszcze terminu, to możemy wnioskować o odroczenie terminu lub rozłożenie kwoty podatku na raty.

Chodzi o interes społeczny
Głównym i jednocześnie najbardziej mglistym warunkiem przesunięcia terminu jest ważny interes podatnika lub interes publiczny. W pierwszym przypadku chodzi głównie o podatników będących osobami publicznymi. Mogą one starać się o odroczenie z powodu splotu niekorzystnych zdarzeń, który doprowadza do niemożności spłacenia podatku. Ważny interes publiczny odnosi się bardziej do firm. Ustawodawca rozumie pod nim dbałość o interes Skarbu Państwa rozumiany jako konieczność zapewnienia stałych dochodów państwa. Tym samym ulga może być przyznana firmie, która padła ofiarą nieuczciwego kontrahenta i wpadła w tarapaty finansowe. Argumentem może być też fakt, że konieczność zapłaty podatku może oznaczać redukcje etatów czy nawet likwidacje firmy.

Wystarczy wniosek i dobra wola… urzędnika
Aby starać się o odroczenie terminu płatności, należy złożyć odpowiedni wniosek do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Wniosek powinien zawierać obszerne wyjaśnienie, jakie okoliczności zmuszają nas do wnioskowania o zmianę terminu płatności. Wyjaśnienia powinny być nie tylko obszerne, ale najlepiej poparte załączonymi dokumentami. To w zasadzie wszystko, reszta zależy od urzędników. Bo trzeba pamiętać, że to ulga uznaniowa. Oznacza to, że fiskus może, ale nie ma obowiązku uznać wniosku podatnika. Wszystko zależy od dobrej woli organu podatkowego, a z tym może być różnie.

ArtG

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments