Przeworsk miastem św. Antoniego z Padwy

Święty Antoni portugalski teolog jest patronem osób i rzeczy zaginionych, wielu miast (m.in. Lizbony, Padwy, w Polsce - Lublina i Przeworska od czwartku), franciszkanów, dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych.
Święty Antoni portugalski teolog jest patronem osób i rzeczy zaginionych, wielu miast (m.in. Lizbony, Padwy, w Polsce – Lublina i Przeworska od czwartku), franciszkanów, dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych.

PRZEWORSK. Przewodniczący rady miasta zapewnia, że mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów związanych z nowym patronem.

Przeworscy radni zdecydowali w czwartek, że patronem miasta będzie św. Antoni z Padwy. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 12 radnych spośród 14. Żaden nie był przeciw, od głosu wstrzymali się tylko Adam Kaczmar i Krzysztof Wiśniowski. Z pozytywnej decyzji radnych wyraził zadowolenie obecny na sesji burmistrz Leszek Kisiel.

Pomysł nadania miastu nad Mleczką jako patrona św. Antoniego z Padwy narodził się w styczniu 2014 roku. Ówczesny przewodniczący rady miasta, Andrzej Rozpotyński, mocno zabiegał o to, by taką ustawę podjąć. Nie udało się. Zarzucano mu wówczas, że nie konsultował się ze społeczeństwem oraz że mieszkańcy nie mogą ponosić kosztów takiego przedsięwzięcia.

Po wyborach nowym przewodniczącym rady miasta został Tomasz Kojder i temat powrócił. T. Kojder powiedział nam przed głosowaniem, iż uchwała otworzy drogę kościelną do nadania miastu patrona. – Takową ustawę w ubiegłym roku podjęto w Brodnicy. Chciałbym, aby i u nas udało się to zrobić bez niepotrzebnych emocji i przepychanek – powiedział Kojder. Przewodniczący rady zapytany, czy nauczony błędami poprzedniej władzy decyzję w jakikolwiek sposób skonsultował z mieszkańcami, odpowiedział, że nie zrobiono tego.

Przewodniczący rady zapewnia, że mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów. – Ojciec gwardian z klasztoru ojców Bernardynów zapewnił nas, że finansowanie to rzecz drugorzędna i oni poniosą wszelkie koszty.

Tomasz Kojder zapytany, dlaczego akurat św. Antoni z Padwy miałby zostać patronem miasta, odpowiedział: – W Przeworsku jest wielki kult tego świętego. Ludzie w dniu jego święta oddają mu cześć licznie gromadząc się w kościele.

Poprzedni przewodniczący rady miasta, Andrzej Rozpotyński, zanim przystąpił do procedury nadania miastu patrona, zbierał opinie proboszczów czterech przeworskich parafii. Dwóch było za, dwóch przeciw.

Część mieszkańców jest przeciwna tej inicjatywie. – Nie rozumiem, dlaczego nikt nas nie zapyta, czy chcemy być Przeworskiem pw. św. Antoniego z Padwy. Boją się tego, bo usłyszeliby odpowiedź nie! Nie róbmy z miasta kościoła – mówi anonimowo mieszkanka Przeworska. – Ja nie jestem antykościelna, ale co ten święty miał wspólnego z Przeworskiem? Równie dobrze moglibyśmy zostać miastem papieża Polaka – dodaje.

bo