Przez niedbalstwo zarazili pacjentów wirusem żółtaczki wszczepiennej

Tomografia komputerowa z podaniem kontrastu jest badaniem inwazyjnym, podczas którego może potencjalnie dojść do zakażenia. Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Placówki wykonujące tomografię komputerową i rezonans magnetyczny z użyciem kontrastu mają być poddane szczegółowym kontrolom sanepidu.

9 osób (prawdopodobnie) zostało zarażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C) w trakcie tych inwazyjnych badań na Pomorzu. Ten bulwersujący przypadek zaniepokoił Głównego Inspektora Sanitarnego, który zapowiedział masowe kontrole w podmiotach, które wykonują pacjentom tomografię komputerową i rezonans magnetyczny z użyciem kontrastu.

– Na razie nie mamy wytycznych, dlatego nie podejmujemy żadnych działań. Trudno uwierzyć, by mogło dojść do takiej sytuacji, przecież na każdym etapie badania używany jest sprzęt jednorazowy. Gdyby zakażenie zostało potwierdzone, świadczyłoby o ogromnym zaniedbaniu połączonym z totalną głupotą i nieodpowiedzialnością – mówi Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Na razie kontrolami objęto 20 placówek z Pomorza. W ich trakcie nie stwierdzono większych nieprawidłowości.

Nie ma na nią szczepionki
Wirus HCV jest groźniejszy od swojego krewniaka, wirusa HBV – wywołującego zapalenie wątroby typu B. Nie ma bowiem nań szczepionki, a przenoszony jest przez krew, więc zarazić się można prawie wszędzie – podczas zabiegów medycznych, zakładania kolczyków, robienia tatuaży, u fryzjera czy kosmetyczki.

– Najlepszym zabezpieczeniem przed chorobą jest unikanie niesprawdzonych salonów kosmetycznych. Warto również zwracać uwagę na używanie igieł jednorazowych i zakładanie przez personel medyczny nowych rękawiczek jednorazowych – mówi dr n. med. Jerzy Sieklucki, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych.

Wirusowe zapalenie wątroby długo nie daje objawów. Gdy choroba jest już zaawansowana, pojawiają się bóle brzucha, mdłości, niestrawność. W wielu wypadkach grożą uszkodzeniem wątroby prowadzącym do jej całkowitej niewydolności, a więc śmierci chorego.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Judi online Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

…Check this out…

[…] What web host are you the usage of? Can I get affiliate hyperlink to your host? I wish web site loaded up as quickly as yours lol[…]…