Przez Wisłokę pojedziemy za trzy miesiące

Na budowanym moście przez Wisłok trwają prace końcowe. Fot. Paweł Galek

MIELEC. Zakończenie budowy nowego mostu planowane jest na kwiecień.

Oba brzegi budowanego mostu na Wisłoce są już połączone! Kierowcy mają nim pojechać już w połowie kwietnia Przeprawa zlokalizowana jest w północno-zachodniej części gminy Mielec, pomiędzy Rzędzianowicami a Chorzelowem. Prowadzi do niej nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 984 od ul. Sienkiewicza w Mielcu. Z drugiej strony kończy się rondem w Rzędzianowicach. Koszt inwestycji to prawie 44 mln zł.

Na drugi most na Wisłoce mieszkańcy czekają od dziesięcioleci. Jedyny taki obiekt zlokalizowany jest przy ul. Legionów i jest on zazwyczaj zakorkowany. Najbliższe Mielca przeprawy znajdują się w Gawłuszowicach, Przecławiu i Borowej. Ten most ma być blisko, bo w północno-zachodniej części gminy Mielec, pomiędzy Rzędzianowicami a Chorzelowem.

Najpierw most, potem wiadukt

Długość nowej przeprawy ma liczyć ok. 550 m. Ma to być obiekt o najwyższej klasie nośności, co umożliwi poruszanie się tam pojazdom o wadze do 50 ton. Konstrukcja zostanie wyposażona w: siedmiometrową jezdnię, szeroki chodnik, bariery ochronne i balustrady. Koszt przedsięwzięcia to prawie 44 mln zł, z czego 36,5 mln zł stanowi dotacja unijna.

Wraz z mostem powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej. Rozpoczynać się on będzie na wysokości ul. Kosmonautów w Mielcu, następnie prowadzić będzie przez Złotniki, nową przyszłą przeprawą aż do Rzędzianowic. Droga o długości 3 km. zostanie wyposażona w 3,5-metrowe pasy ruchu i pobocza. Powstaną także: trzy ronda (jedno w Rzędzianowicach i dwa w Chorzelowie), skrzyżowanie w Złotnikach oraz chodniki i oświetlenie uliczne.

– Pracujemy zgodnie z harmonogramem. W połowie kwietnia przeprawa będzie gotowa – powiedział Dariusz Jochymek z firmy Budimex, która jest wykonawcą inwestycji.

– Mam nadzieję że także w kwietniu ogłosimy przetarg na dalszy przebieg drogi od Rzędzianowic do Piątkowca – zaznaczył Władysław Ortyl, marszałek województwa. – Liczę, że starostwo i miasto w miarę możliwości szybko przeprowadzi budowę wiaduktu. Wtedy ten układ drogowy wokół Mielca i Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie już kompleksowy.

Paweł Galek