Przodkiem prezydenta USA był zbuntowany niewolnik

Barack Obama ma być 11. prawnukiem czarnoskórego niewolnika.

NOWY JORK. Genealodzy nie maja wątpliwości.

Barack Obama jest potomkiem jednego z pierwszych niewolników, którzy zostali przywiezieni na teren obecnych USA – twierdzi firma specjalizująca się w badaniu genealogii.

Wyniki badań, z których ma wynikać powiązanie prezydenta USA z jednym z niewolników przywiezionych do Ameryki Północnej, zaprezentowała firma Ancestry.com.

Powiązanie Obamy z jego domniemanymi przodkami niewolnikami ma biec od strony jego matki, która jest biała. Pomimo tego, specjaliści z Ancestry.com są przekonani, że nie popełnili błędu.

– Barack Obama jest jedenastym prawnukiem Johna Puncha, który jako pierwszy został skazany na dożywotnią niewolę w amerykańskich koloniach Wielkiej Brytanii, a jego imię zapisano – twierdzi Joseph Shumway z Ancestry.com. Niewolnik miał zostać ukarany w ten sposób za ucieczkę z plantacji.

Później geny nieszczęsnego Puncha miały trafić do rodziny Bunch, co według genealogów jest skutkiem prostego przekręcenia litery P na B. John Punch miał być ojcem Johna Buncha. Według specjalistów, matka Buncha była biała, co też ma być pierwszym przykładem znanego mieszanego związku czarnego mężczyzny i białej kobiety.

– Na początku XVII wieku w Wirginii niewolników i ogólnie czarnych traktowano zupełnie inaczej niż później. Wówczas mieszane małżeństwa nie były takie niezwykłe.   – tłumacza genealog  z Ancestry.com.

Po kilku generacjach takich mieszanych małżeństw niektórzy potomkowie Johna Puncha stali się prawie całkiem biali i w ten sposób geny niewolnika porwanego z zachodniej Afryki miały trafić kilka wieków później do białej mamy Obamy.

Badacze pracowali nad ustaleniem powiązania Obamy z Punchem przez dwa lata. Jak twierdzą, przekopali tysiące stron rejestrów kolonialnych i zdołali nawet pozyskać DNA od obecnie żyjących członków rodziny Bunch.

Źródło: tvn24/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marika
Marika
8 lat temu

Afroamerykanie w latach 60 tych wystąpili do Kongresu z wnioskiem o odszkodowania za pracę niewolniczą przodków w USA.
Kongres odpowiedział:odszkodowania wypłacimy i deportujemy do Afryki (do kraju z którego przyjechali przodkowie). Sprawa ucichła.

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

A , pewnie KUNTA KINTE ?