Przy ul. Hoffmanowej miało powstać osiedle, a co będzie?

Architekci pracowni projektowej MWM Architekci zaproponowali, aby na terenach przy ul. Hoffmanowej powstała niska zabudowa, a pośrodku miałby znaleźć się duży plac. Fot. MWM Architekci. Cała filozofia powstania projektu osiedla przez pracownię MWM Architekci znajdą Państwo na stronie: http://www.mwmarchitekci.pl/projects.php?pid=64

RZESZÓW. Na terenach przemysłowych przy ul. Hoffmanowej miała wkrótce powstać nowoczesna zabudowa. Plany się zmieniły.

Na terenach przy ul. Hoffmanowej miało powstać nowoczesne osiedle. Zostały przygotowane projekty zabudowy i rozpoczęły się prace nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który jest konieczny przy inwestycjach takiego formatu. Wszystko wskazywało na to, że wkrótce inwestor zacznie realizować swoje plany, niestety jednak – wycofał się.

Pojawiające się pogłoski na temat rzekomych problemów inwestora, dementuje sam zainteresowany. – W umowie był paragraf, który dawał nam możliwość wycofania się z realizacji inwestycji do końca września, więc skorzystaliśmy z niego – wyjaśnia Jan Jurkiewicz, właściciel sklepów “Jedynka”.

Plany zabudowy terenów przy ul. Hoffmanowej pojawiły się wraz z planami przeniesienia fabryki Zelemeru do Rogoźnicy. Inwestor miał zająć się budową nowoczesnego osiedla.

Odpowiednie umowy zostały przygotowane, a architekci opracowali swoje koncepcje. Zelemer jednak ponownie musi rozpocząć poszukiwania inwestora.

Projekty są
Wśród opracowanych koncepcji była ta przygotowana przez pracownię MWM Architekci. Architekci zaproponowali stosunkowo niską, ale gęstą zabudowę. Poza budynkami mieszkalnymi miały pojawić się tez budynki handlowe, usługowe oraz hotele.

– Wysokie budynki powodują same problemy. Mieszkanie powyżej piątego piętra negatywnie wpływa na samopoczucia, oddziela mieszkańców od tego, co dzieje się na dole. My stawiamy na niską i gęstą zabudowę, dzięki czemu mieszkańcy mogą cieszyć się strefami ciszy, która tworzą się pomiędzy obiektami – mówi architekt Maciej Łobos, prezes zarządu MWM Architekci.

Co z planem zagospodarowania?
To, że projekty zostały przygotowane, nie oznacza, że następny inwestor będzie chciał z nich skorzystać. Może się bowiem okazać, że ma zupełnie inną wizję tych terenów. Co wówczas?

– Każdy plan określa parametry zabudowy i nie można zapomnieć, że jest przygotowany dla terenu, a nie dla inwestora. Z tego co wiem, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego terenów przy ul. Hoffmanowej jest prawie gotowy. Teraz urbaniści powinni się zastanowić, czy wstrzymać nad nim prace, czy go dokończyć i przedstawić radzie do uchwalenia. Trzeba jednak pamiętać, że uchwalony plan trzeba będzie prawdopodobnie zmodyfikować, gdy pojawi się nowy inwestor, ale i tak jest to chyba lepsze rozwiązanie, bo teraz zyskuje już status terenu budowlanego – mówi Robert Kultys, przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej w RM, radny PiS.

Ewelina Nawrot

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.