Przy zakupie więcej dowiesz się o oponie

Tak wygląda przykładowa etykieta informująca o właściwościach opony. Fot. UOKiK

PODKARPACIE. Etykiety jak na pralkach pomogą przy zakupie opon.

Od początku miesiąca obowiązują nowe oznaczenia opon, z których kierowca więcej dowie się o parametrach ogumienia. Nowe przepisy dotyczą opon, zarówno letnich jak i zimowych, które wyprodukowano po 1 lipca 2012 r. Z oznaczenia dowiemy się o efektywności paliwowej, przyczepności oraz tzw. hałasie toczenia.

Kierowcy na oponach zobaczą naklejki podobne do tych jakie dziś znajdują się na sprzęcie AGD, informujące o klasie zużycia energii itp. Takie oznaczenia będą musieli umieszczać zarówno producenci, dystrybutorzy, serwisy, sklepy zarówno tradycyjne jak i internetowe. Wszystko po to, by klient miał możliwość porównania właściwości różnych opon.

Z oznaczeń poznamy takie parametry jak efektywność paliwowa określająca czy dana opona powoduje bądź nie większe zużycie paliwa. Dowiemy się też o właściwościach jezdnych, bo oznaczona będzie też klasa przyczepności. Oprócz tego na oponie będą podane decybele jakie emituje opona podczas jazdy – hałas toczenia.

Pierwsze dwa parametry będą określane za pomocą klas A,B,C,D,E,F gdzie klasa A oznacza najlepsze właściwości, a kolejne klasy coraz słabsze. Hałas toczenia będzie natomiast podawany w decybelach. Inspekcja Handlowa będzie sprawdzać, czy dane z etykiety pokrywają się z rzeczywistymi właściwościami opon.

Artur Getler

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o