Przybywa chorych psychicznie

Twórczość osób chorych psychicznie bywa terapią nie tylko w procesie twórczym, ale i podczas prezentacji. Fot. Bogdan Myśliwiec
Twórczość osób chorych psychicznie bywa terapią nie tylko w procesie twórczym, ale i podczas prezentacji. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Na Podkarpaciu rośnie liczba placówek oferujących dzienną pomoc osobom psychicznie chorym, ale i tak nie wszyscy potrzebujący mogą liczyć na pobyt w ŚDS.

Jeszcze 20 lat temu nie było ani jednego, dziś jest ich na Podkarpaciu 60. Codziennie w Środowiskowych Domach Samopomocy osoby chore psychicznie uczą się radzenia sobie w życiowych sytuacjach, tworzą i otrzymują wsparcie jakiego nieraz brakuje im w rodzinach.

Rok temu w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego przedstawiono pierwszy w Polsce raport zrealizowany na grupie 10 tysięcy respondentów dotyczący stanu psychicznego Polaków.

Z badania EZOP (Epidemiologii Zaburzeń Psychicznych i Dostępności Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) wynika, że co czwarty Polak w wieku produkcyjnym doświadczał w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Okazało się też, że blisko 10 proc. mieszkańców Polski cierpiało na zaburzenia nerwicowe, w tym fobie specyficzne, a prawie milion Polaków – na zaburzenia afektywne (depresja, dystymia czy mania).

Co ciekawe, Polacy w 70 proc. oceniają swoją kondycję psychiczną jako bardzo dobrą lub doskonałą. Z drugiej strony około 30 proc. osób to potencjalni kandydaci do poszukiwania jakiejś formy pomocy lub wsparcia ze strony specjalistów. Z badania tego wynika także, że aż 12 proc. Polaków ma za sobą zaburzenia związane z alkoholem, a uzależnionych jest ponad 600 tys. Ponad 9,5 mln Polaków w populacji 18 – 64 lata to osoby palące papierosy. Z kolei liczba Polaków mających doświadczenia z narkotykami wynosi ponad milion.

Fakt, że choroby psychiczne dotykają coraz więcej osób i to zarówno bardzo młodych, ale i takich, które wiele lat funkcjonowały jako osoby zdrowe i choroba objawiła się u nich w wieku średnim lub nawet podeszłym, przekłada się na konieczność zorganizowania im miejsc, w których mogą funkcjonować na co dzień, aby nie były wyrzucone na margines życia społecznego.

Obecnie, na Podkarpaciu funkcjonuje aż 60 środowiskowych domów samopomocy. W każdym z nich przebywa od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

– Liczba miejsc w ŚDS w Tarnobrzegu wynosi 52 miejsca, ale ze względu na to, że liczba potrzebujących jest większa, staramy się otoczyć opieką dodatkowych 7 osób, które raz w tygodniu korzystają z naszych zajęć – mówi Beata Wasiuta, dyrektor placówki. – Cieszą się one choćby z tej możliwości.

W miniony piątek w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się IX Przegląd Twórczości Artystycznej ŚDS. Przybyło na niego ponad pół tysiąca osób z 43 placówek.

Przegląd ten na stałe wpisał się już w kalendarz imprez ŚDS, a jego główni bohaterowie przygotowują się do niego przez wiele tygodni.

– To bardzo ważny przegląd zarówno dla osób, które czynnie w nim występują, ale i tych, którzy przyjeżdżają tu jako widzowie. Słyszałam już wiele razy o tym, że osoby, które były bardzo zamknięte, właśnie po naszych spektaklach otworzyły się, odblokowały. Wiele spektakli dotyczy bezpośrednio sytuacji osób chorych psychicznie i te spektakle są bardzo dobrze przez nie odczytywane.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ania
ania
7 lat temu

Ludzie nie wytrzymują , zniszczone huty , zniszczona stocznia , zniszczone wszelkie zakłady , zniszczona Służba Zdrowia , Zniszczone PKP . LOT . zniszczone Wojsko Polske . Rząd niszczy emerytów . chorych , kalekich . Trwa eksterminacja Narodu Polskiego . Ten rząd zniszczył więcej niż Stalin i Hitler.W Służbach i urzędach tylko POplecznicy PO .

hetman-stadnicki
hetman-stadnicki
7 lat temu

JAK TU NIE BYC PSYCHICZNIE CHORYM W TYM KRAJU

zgrzyt
zgrzyt
7 lat temu

Jeśli by Pani redaktor chcoiała dostać pracę w wielu małych firmach na Podkarpaciu, trzeba mieć grupę inwalidzką, najlepiej od psychiatry. Na takiego pracownika,”przedsiębiorca” dostaje dodatek od państwa. Dlatego zaburzenia psychiczne są konieczne. Pózniej, w wyniku poniżania takiego pracownika, zaburzenia psychiczne, są już samoistne.