Przymusowa wymiana piecyków gazowych

- Piecyków u nas likwidować nie będą, bo się na to nie zgadzamy - mówi stanowczo pan Ryszard, mieszkaniec jednego z bloków przy ul. Podwisłocze w Rzeszowie. Fot. Wojciech Preisner

RZESZÓW. Dwie spółdzielnie mieszkaniowe chcą podłączyć mieszkania do miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Nie chcemy żeby zmieniali nam piecyki gazowe w mieszkaniach. Niektórzy niedawno kupili nowe, a teraz chcą je im zlikwidować. Za wszystko zapłacimy my – usłyszeliśmy przez telefon od naszego Czytelnika, który nie krył zdenerwowania. Cała sprawa rozchodzi się o pomysł Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Spółdzielni “Nowe Miasto”, które postanowiły usunąć piecyki gazowe i podłączyć mieszkania do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Nie od dziś wiadomo, że wadliwa instalacja gazowe i przestarzałe piecyki mogę powodować zagrożenia życia mieszkańców, a “cichy zabójca” nie próżnuje. Nie każdego jednak takie argumenty przekonują.

Jedni protestują…

- Była przeprowadzana ankieta wśród mieszkańców i duża część nie zgodziła się na likwidację piecyków. Wie pani, niektórzy ludzie zrobili remonty, kupili nowsze piecyki, a teraz chcą im to wszystko zniszczyć – mówi pan Ryszard, mieszkaniec jednego z bloków przy ul. Podwisłocze.

Spółdzielnia “Nowe Miasto” planowała usunięcie urządzeń w ok. 1550 mieszkaniach. Koszt ok. 3 tys. od jednego piecyka miał być rozłożony na raty, które mieszkańcy spłacali by przez okres 3 lat. Mieszkańcy jednak się nie zgodzili.

…inni się cieszą

Inaczej jest w przypadku RSM, w której akcję likwidowania piecyków trwa już od dłuższego czasu. – Pozostało jeszcze ok. 9 tys. lokali. Koszt usunięcia jednego piecyka to 2,2 tys. zł i jest pokrywany z funduszu remontowego – mówi Stanisław Ruszała, wiceprezes ds. technicznych w RSM. Jak przyznaje Ruszała, mieszkańcy są chętni do wymiany. – Przemawiają do nich liczne argumenty. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i ekonomiczność: ciepła woda będzie tańsza i nie będzie trzeba ponosić kosztów związanych z konserwowaniem czy czyszczeniem piecyków – wyjaśnia.

Obecnie urządzenia są likwidowane na osiedlach: Baranówka i Śródmieście. Osiedle tysiąclecia się “przymierza”, a Kmity “rozważa” taką opcję.

Większość decyduje

Żeby spółdzielnia mogła podjąć jakieś działania w mieszkaniach lokatorów, to 70 proc. właścicieli musi wyrazić na to zgodę. – Wspólnota mieszkaniowa funkcjonuje na zasadzie demokracji, a zgodnie z nią większość decyduje – mówi zarządca nieruchomości ze Stalowej Woli, który woli pozostać anonimowy.  Mieszkańcy, którzy zostali przegłosowani mogą zaskarżyć wydaną przez spółdzielnię uchwałę. Sąd może zdecydować, że zanim podejmie decyzje prace mają trwać albo mają być zaprzestane. – W rzeczywistości są nikłe szanse, aby wybrać w takiej sprawie w sądzie – dodaje zarządca.

***

“Mnie to nie dotyczy” – myślą mieszkańcy.  Wadliwy piecyk gazowy może być przyczyną wielkiej tragedii., a w jej obliczu pieniądze nie powinny się liczyć. Tym sceptycznie nastawionym do pomysłu powinny zostać przedstawione rzeczowe argumenty, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji. 

Ewelina Nawrot

do “Przymusowa wymiana piecyków gazowych”

 1. Jarek

  Witam
  Temat stary, ale nadal na tapecie, i to ze zrozumiałych względów. Oto wszystkie spółdzielnie i zarządy mieszkań doznały w jednej chwili olśnienia w temacie dbania o nasze zdrowie i zagrożenie wszechobecnym czadem (tlenek węgla CO). Niewidzialny zabójca – wtórują media. I owszem, to prawda niezaprzeczalna. Jednak zastanawia mnie fakt nagłej jednomyślności, wręcz fali „dobroczynności” w tej kwestii szczerze wykazywanej przez wspomniane organizacje. W tej sytuacji logicznie myślący człek zastanawia się kto na tym zyska – ano jedna firma, wiadomo jaka. Natomiast nieszczęśnicy których chce się na siłę uszczęśliwić muszą pogodzić się z faktem, że ich wymarzona łazienka, kuchnia ubikacja ulegnie degradacji, bo przecież czad mógłby ich uśmiercić. Zatem owe instytucje z góry traktują lokatorów jak jednostki niezdolne do samodzielnego myślenia, bo nie są w stanie we własnym zakresie troszcząc się o zdrowie i życie swoje i bliskich, zainstalować urządzeń grzewczych spełniających ustalone prawnie normy. Okazuje się jednak, że coroczne kontrole ujawniają diametralnie inną prawdę. Lokatorzy remontując sobie swoje ciężko wypracowane mieszkanka instalują drogie i technicznie zaawansowane systemy grzania wody, nierzadko z zamkniętą komorą spalania. Są to technologie drogie, a niektórzy z lokatorów biorą nawet kredyt na niezbyt drogie rozwiązania, jednak ich instalacja jest zawsze kontrolowana przez uprawnione firmy co do szczelności połączeń gazowych i jakości spalania. Oczywiście nie można zabronić takiej modernizacji budynku skoro inni tego chcą, Jenak ci którzy nie życzą sobie dewastacji swego mieszkania mogą powiedzieć NIE. Nie – nie wpuszczę ekipy, ponieważ w moim lokalu nie dzieje się nic co pozbawia innych dostępu do mediów. Nie – ponieważ w moim lokalu nic nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób. Nie – ponieważ mój lokal nie zawiera całej przestrzeni życiowej wspólnoty mieszkaniowej i wszelkie nowe instalacje mogą ją w sposób swobodny ominąć. Nie – ponieważ skoro zarząd insynuuje wyciek z instalacji kominowej, to niechże ją naprawi. Nie – bo idąc dalej mogę sobie zamontować bojler elektryczny nie emitujący szkodliwych związków. Nie – bo jeśli zarząd dba o moje zdrowie wybierze tańszą i nie mniej skuteczną metodę, a przy tym niezwykle mało inwazyjną instalując w mieszkaniach czujniki czadu. Nie – ponieważ oferta dostawcy tej formy podgrzewania wody mnie nie odpowiada. Ciekawi mnie także dlaczego lokalne media nie podchyciły do tej pory tematu.

 2. marek

  Ile płacicie za m3 ciepłej wody z wodomierza w mieszkaniu?

  wszystkim zachwyconym gazem: (program uwolnienia cen gazu w Polsce)
  http://www.pgnig.pl/pgnig/com/8387?r%2Cnews%2CpageNumber=0&r%2Cnews%2CdateTo=&r%2Cnews%2CdateFrom=&r%2Cnews%2CnewsId=34370

  a w nim m.in. takie założenie (strona 10):
  „Utrzymanie obowiązku zatwierdzania taryf dla segmentu gospodarstw domowych, przy założeniu przeniesienia na odbiorców domowych kosztów pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG.”

  Program ma obowiązywać w latach 2013-2015, potem PGNiG najprawdopodobniej samo będzie ustalać ceny gazu, które mogą wg dzisiejszych szacunków osiągnąć 4 do 5zł za kubik gazu (teraz jest 2 zł).
  Możecie wszyscy słać – uwaga – do wtorku 13. marca br. w ramach „konsultacji społecznych” PGNiG-owi swoje opinie. Niech sobie przynjamniej poczytają.

 3. devil

  dodatkowo teraz piecyki sa tak nowoczesne ze zatruć się gazem nie ma mozliwosci !! – więc niech wymienią piecyki na nowej generacji !!

 4. devil

  podgrzanie wody gazem jest najtanszym sposobem uzyskania wody cieplej, w nowych inwestycjach mieszkaniowych czesto sa piecyki bo to jest najtanszy sposob na ciepla wode !!

 5. Daro

  ja sie tym ludziom wcale nie dziwie, woda podgrzewana z centralnego jest droższa w przeliczeniu na podgrzanie jej gazem, sporo nowych inwestycji ma wlasnie piecyki gazowe bo to jest najtanszy sposob podgrzania wody i jeszcze dlugo taki bedzie !!!

 6. Tomek

  Cóż, rzeczywiście, na wymianie zyska finansowo przede wszystkim Spółdzielnia, ja te informację mocno przeżywam bo w ubiegłym roku udało mi się wyremontować łazienkę – nowa glazura, nowy junkers – wydałem na to sporo uskładanych skrzętnie pieniędzy i co teraz? Od nowa kucie w scianach, płytkach, zniszczenie misternej zabudowy rur z wodą? Znowu koszty? Porażka

 7. orest

  nie narzekać oni chcą lepiej! … dla siebie hehehe

 8. woy

  Wymiana powinna byc przymusowa jak najbardziej. Niestety widzący czubek swojego nosa jak pan ze zdjęcia nie widzą niebezpieczeństwa jakie narasta z roku na rok wraz ze starzejącym się sprzętem gazowym. Narazie mamy kilka podtruć co roku…. oby się jakąś katastrofą to nie skończyło….

 9. Ignacy

  Witam jestem za usunięciem piecyków gazowych i chciałbym żeby wreszcie pomyslała administracja os baranowka tez przeżyłem podrucie się tlenkiem węgla razem z dwuletnim dzieckiem i wylądowaliśmy w szpitalu na obserwacji.!

 10. ROMAN

  spoko coś to nie tak z tym dbaniem o życie -lekarstwa w górę – kolejka do specjalisty 1 rok do przodu- chospicja mają przynosić dochód- robota do 67 – no to coś tu nie gra ?

 11. maryjan

  LL na pewno masz racje bo ja tez przezylem zatrucie czadem. tutaj problem sprowadza sie zapewne do pieniedzy, bo ludzie najp[ierw powymieniali piecyki na bezpieczniejsze poniesli koszty, a teraz spoldzielnie chca ich na sile uszczesliwiac. ogolnie ludzie ubozeja w tym kraju i nie ma co im sie dziwic ze licza kazdy grosz. jednak gdy idzie o ludzkie zycie to czy warto kopie kruszyc?

 12. LL

  Akcja słuszna , trzeba tylko pomyśleć o jej finansowaniu czasami trudno zrozumieć że ktoś chce abyśmy żyli , tylko mamy przed soba cene piecyka nowego a nie swoje życie , chyba że nas to spotka , proszę nie dyskutować bo ja to przezyłem i nigdy więcej nie będę chciał mieszkać gdzie jest piecyk gazowy do podgrzewania wody w łazience

 13. janek

  Podtruje się tlenkiem węgla ktoś w tym bloku to będą prosić administrację o likwidację piecyków. Oby tylko skończyło sie na podtruciu. Tak było u nas.

  • Jarek

   Jak tak dbają o mieszkańców zdrowie, to wystarcza im zakupić czujniki czadu – wydatek w granicach 200,- zł, a nie naganiać na siłę interes dla mpeg, To jakiś wielki przekręt jest. Ludziom rujnować łazienki i kuchnie, bo prezesik widzi w tym interesik. Niestety, panie prezesiku, w dzisiejszych czasach nawet przychylne media nie zmienią faktu, że taką instalację można kłaść dowolnie we wszystkich kierunkach. Tak więc może ona omijać swobodnie lokale, których właściciele nie wyrażą na to chęci, nie ma więc zastosowania paragraf 13 ustawy lokalowej. Nikt przy zdrowych zmysłach nie wyda dla pana przychylnego werdyktu w sytuacji, gdy całą sprawę załatwi kilku metrowy odcinek rurki i kilka kolanek. Dziwi mnie zmowa milczenia mediów w tym temacie, to jakaś totalna korupca jest.

 14. Piotr

  Właśnie mam problem.W tym roku maja nam podłączyć centralną ciepłą wodę a mi padła nagrzewnica i co? Na kilka miesięcy mam wydać kilka stów? Może ktoś ma niepotrzebny sprawny piecyk i odstąpi za symboliczną kwotę…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.