Przyszłe mamy mogą tu bezpłatnie wypożyczać nowoczesne pompy insulinowe

Stosowanie pompy insulinowej zapewnia kobiecie komfort i pomaga osiągnąć lepsze wyrównanie cukrzycy. To ważne, bo zbyt wysoki poziom glukozy w pierwszym trymestrze ciąży zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka i może być jedną z przyczyn poronień. Fot. Archiwum

RZESZÓW, PODKARPACIE. Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie i Specjalistyczny w Jaśle przystąpiły do Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, prowadzonego przez Fundację WOŚP.

– W naszym ośrodku dostępnych jest 15 pomp insulinowych Paradigm 722 – mówi mgr Barbara Skarbek, koordynator programu w SW nr 2 w Rzeszowie. – Pacjentki planujące ciążę i już będące w ciąży, zdecydowane na leczenie pompą insulinową, mogą uzyskać informacje dzwoniąc do poradni diabetologicznej – tel. 17 866 44 29, 17 866 44 30.

Program realizowany jest też w Jaśle. – Dysponujemy 5 pompami insulinowymi. Kobiety zainteresowane prosimy o kontakt z Poradnią Diabetologiczną w Jaśle od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:30 (telefony kontaktowe: 13-446-26-84 oraz 13-446-77-00) – mówi koordynator programu lek med. Marta Gorczyca-Pluta.

Do korzystania z pompy insulinowej kwalifikują się kobiety chore na cukrzycę typu 1, dopiero planujące zajść w ciążę (pompa może być wypożyczona na okres planowania, który wynosi 6 miesięcy) lub panie na samym początku ciąży.

W programie mają leczyć kompleksowo
Każdy ośrodek, który został włączony do programu WOŚP, musiał spełnić określone standardy opieki nad kobietami chorymi na cukrzycę od momentu planowania ciąży, aż po poród. Do podstawowych wymogów należało m.in. zapewnienie opieki zespołu terapeutycznego złożonego m.in. z diabetologa, pielęgniarki, dietetyka, ginekologa i położnej wspólnie czuwającego nad prawidłowym przebiegiem ciąży z wykorzystaniem pompy insulinowej.

Pompy lepsze niż peny
W okresie ciąży u kobiety chorej na cukrzycę zmiany hormonalne i metaboliczne wpływają na zapotrzebowanie organizmu na insulinę. Zalecana jest intensywna insulinoterapia. Insulinę można dostarczać za pomocą penów lub pompy insulinowej. W przypadku stosowania penów diabetyczka musi robić kilka wstrzyknięć w ciągu dnia i co godzinę kontrolować poziom glukozy we krwi. Stosowanie pompy insulinowej zapewnia kobiecie komfort i pomaga osiągnąć lepsze wyrównanie cukrzycy. Pompa insulinowa naśladuje funkcje trzustki. Insulina dostarczana jest w sposób ciągły za pomocą specjalnego wkłucia. Dodatkowo urządzenie wyposażone w system ciągłego monitorowania glikemii informuje o poziomie glukozy we krwi oraz tendencjach zmian (czy poziom glukozy wzrasta czy też maleje) w przypadku korzystania z opcji ciągłego monitorowania glikemii przez co łatwiej można kontrolować cukrzycę.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o