Przyszli kierowcy masowo oblewali egzamin

RZESZÓW. Zmieniły się pytania na prawo jazdy

Za sprawą nowelizacji kodeksu drogowego, zmieniły się pytania na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy. Nowe testy pojawiły się dopiero 27 grudnia, choć 3 stycznia pierwsi kursanci zdawali już na nowych zasadach. Oblani twierdzą, że nie mieli czasu by się przygotować. Instruktorzy widzą problem w… wkuwaniu testów na pamięć.

31 stycznia weszła w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która pociągnęła za sobą zmiany w pytaniach na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy wszystkich kategorii. Przyszli kierowcy musieli zmierzyć się z odpowiedziami na przeszło 90 nowych pytań a kolejne 49 zostało zmodyfikowanych. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że egzamin na nowych zasadach zdawali już tydzień po ich opublikowaniu na stronie Ministerstwa Infrastruktury…

– Do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B podchodziłem 3 stycznia – mówi Michał Ćwięka – Byłem jednym z pierwszych, którzy zdawali na nowych zasadach. Oblałem. Dziś podchodzę po raz drugi.

Takich osób jak pan Michał jest więcej. Swojej porażki dopatrują się w zbyt krótkim czasie, który mieli na przygotowanie się do egzaminu.

– To nie do pomyślenia – denerwuje się pani Joanna – O zmianach dowiedziałam się zbyt późno. Nowe testy powinni byli opublikować przynajmniej miesiąc wcześniej, było by więcej czasu na ich naukę.

Nie wkuwaj testów, ucz się przepisów

Rzeczywiście, jak dowiedzieliśmy się w rzeszowskim WORD, zdawalność egzaminu teoretycznego w styczniu spadła aż o 12 proc. w porównaniu z grudniem. Jednak miesiąc dopiero się zaczął, dlatego wynik nie jest miarodajny. Egzaminatorzy potwierdzają jednak, że najwięcej osób nie zdało właśnie 3 stycznia, czyli w pierwszy dzień egzaminów, które odbywały się na nowych zasadach. Ale według nich problem tkwi gdzieś indziej.

– To nie były jakieś radykalne zmiany a kosmetyczne – mówi Piotr Wójcikiewicz, zastępca dyrektora rzeszowskiego WORD – Zaraz po opublikowaniu nowych pytań, udostępniliśmy je na swojej stronie, więc kursanci mieli czas by się z nich przygotować. To kolejny przykład na to, że nie warto wkuwać testów na pamięć, tylko na bieżąco uczyć się przepisów ruchu drogowego.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments