Przyszli kierowcy muszą płacić prawie 6 tys. zł za dodatkowy kurs przez nowe przepisy!

Od dnia 19 stycznia 2013 r. minimalny wiek do kierowania pojazdami wynosi odpowiednio 24 lata dla kat. D i D+E i 21 lat dla kat. C i C+E. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Nie tylko nowy egzamin teoretyczny komplikuje życie przyszłym kierowcom.

Po 19 stycznia 2013 r. nastąpiło zawirowanie w ubieganiu się o prawo jazdy. Nowe egzaminy teoretyczne, wyższe opłaty za egzaminy i wydanie samego dokumentu, nowe kategorie, ale to nie wszystko. Największy problem mają kandydaci na kierowców samochodów ciężarowych i autobusów, którzy nie zdążyli zdobyć uprawnień przed 19 stycznia.

Zdałem egzamin teoretyczny na kat. C, ale nie udało mi się z praktycznym – mówi Jan z Rzeszowa. – Poprawę miałem wyznaczoną na 25 stycznia, jednak okazało się, że teraz nie mogę ponownie podejść do egzaminu praktycznego ze względu na mój wiek – dodaje oburzony.

Janek ma skończone 19 lat i według ustawy „Prawo o ruchu drogowym” minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii C i C+E wynosił 18 lat, a D i D+E – 21 lat.

– Zgodnie z przepisami ustawy o kierujących pojazdami, od dnia 19 stycznia 2013 r. minimalny wiek wynosi odpowiednio 24 lata (D i D+E) i 21 lat (C i C+E) – wyjaśnia Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Transportu.

Ministerstwo nie do końca zamyka jednak furtkę dla młodszych kandydatów.

– Osoby, które nie mają ukończonych 24 lub 21 lat, a przed wejściem w życie przepisów ustawy o kierujących pojazdami ukończyły kurs na prawo jazdy kategorii D i D+E lub C i C+E i do dnia 18 stycznia 2013 r. nie uzyskały prawa jazdy, w celu podejścia do egzaminu państwowego lub w celu jego kontynuowania po 19 stycznia 2013 r. będą musiały najpierw uzyskać kwalifikację wstępną, a następnie do dokumentów złożonych lub składanych w WORD dołączyć potwierdzenie jej uzyskania – tłumaczy Karpiński. – Po spełnieniu tego warunku będą mogły kontynuować procedurę ubiegania się o prawo jazdy.

Zapytaliśmy, co ma do powiedzenia w tej sprawie dyrektor WORD w Rzeszowie.

Gruba kasa za możliwość dokończenia prawka
– Kandydaci na kierowców telefonują do nas i zwracają uwagę na ten problem – mówi Marek Poręba, dyrektor WORD w Rzeszowie. – Są zbulwersowani, bo nie wszyscy chcą przechodzić kwalifikację wstępną – dodaje.

Szansę mają jedynie ci bardziej zamożni. Dlaczego? Bo jak się zorientowaliśmy, kurs „Kwalifikacja Wstępna” kosztuje od 4400 zł do nawet 5750 zł!

Pokrzywdzeni piszą w tej sprawie maile do posłów i do Ministerstwa Transportu z apelem o ustanowienie jakiegoś okresu przejściowego. Resort jednak nie chce się na razie odnieść do tego.

***
Absurd goni absurd. Można się pokusić o jakieś domysły, czy Minister Nowak  nie ma czasem jakichś udziałów w ośrodkach szkoleniowych oferujących kwalifikację wstępną, bo z pewnością zarobią one na tym przepisie niemałe pieniądze.

Blanka Szlachcińska

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
tomaszasdfKacper Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
asdf
Gość
asdf

Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.Dasz zdasz,Dasz zdasz.Dasz zdasz.

Kacper
Gość
Kacper

Słusznie. Jako pasażer autobusu nie chcę być wożony przez 19-letniego kierowcę, który w dodatku jest na tyle słaby, że za pierwszym razem nie zdał jazdy. Niech pojeździ dwa lata ciężarówką i nabierze doświadczenia, a dopiero potem zacznie wozić ludzi. Ta zmiana przepisów jest akurat bardzo rozsądna.

tomasz
Gość
tomasz

I słusznie Kacper ujął problematykę, wystarczy małoletnich kierowców za fajerą. Niech poćwiczą na osobówkach zanim zaczną cwaniakować na dużych.