Przywieźli aż 7 medali za wynalazki

Wystawa IWIS 2011 odbyła się w centrum konferencyjnym na Okęciu. NZ. Naukowcy z Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju PRz - prof. dr. hab. inż. Józef Dziopak, dr inż. Daniel Słyś oraz mgr inż. Agnieszka Stec, prezentują medale, które tam zdobyli. Wcześniej odnieśli sukcesy w Brukseli, Moskwie, Genewie i Seulu.

RZESZÓW. Kolejny sukces naukowców z Politechniki Rzeszowskiej.

Ponad 600 wynalazków z kilkudziesięciu krajów Europy, Azji i Bliskiego Wschodu, a wśród nich rzeszowskie rozwiązania z zakresu ochrony środowiska. To właśnie te zostały docenione przez międzynarodowe jury. Pracownicy Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju Politechniki Rzeszowskiej byli jedynymi reprezentantami naszego regionu i zdobyli na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS – 7 medalami – w tym 3 złote.

Pierwszy złoty medal z wyróżnieniem za Urządzenie do oczyszczania wód opadowych na otrzymali mgr inż. Agnieszka Stec, prof. dr hab. inż. Józef Dziopak i dr inż. Daniel Słyś. Zaprojektowane przez nich rozwiązanie przeznaczone jest do usuwania zanieczyszczeń, m.in. zawiesin i metali ciężkich, z wód deszczowych.

Drugi złoty medal z wyróżnieniem przypadł twórcom Odwodnieniowego wpustu separacyjnego – dr. inż. Danielowi Słysiowi i dr hab. inż. Elenie Neverovej-Dziopak, prof. AGH. Rozwiązanie to stworzono z myślą o budownictwie komunikacyjnym jako element odwodnienia dróg. Umożliwia ono skuteczny rozdział strumienia ścieków deszczowych na ścieki o wysokim stopniu zanieczyszczenia, wymagające oczyszczania oraz ścieki słabo zanieczyszczone, które mogą być odprowadzane bezpośrednio do zbiorników. Równocześnie istnieje możliwość odprowadzania części mniej zanieczyszczonych ścieków deszczowych do gruntu.

Trzeci złoty medal przyznano prof. dr. hab. inż. Józefowi Dziopakowi i dr. inż. Danielowi Słysiowi za Moduł koryta odwodnieniowego (SAFE-DRAIN).

Srebrnymi medalami wyróżniono 3 rzeszowskie wynalazki: Zbiornik retencyjny cieczy z regulowanym odpływem – autorzy prof. dr hab. inż. Józef Dziopak, dr inż. Daniel Słyś, Odciążeniowy zbiornik retencyjny – dr inż. Daniel Słyś, prof. dr hab. inż. Józef Dziopak oraz Zbiornik retencyjny z samoczynnie regulowanym przepływem cieczy – dr inż. Daniel Słyś, prof. dr hab. inż. Józef Dziopak. Brązowym medalem nagrodzono Retencyjny kanał ściekowy także dr. inż. Daniela Słysia i prof. dr. hab. inż. Józefa Dziopaka.

Prof. Dziopak nie kryje, że to, iż jego Katedra jest “na fali” to zasługa młodych pracowników, których zaangażowanie wyzwala oryginalne pomysły, a te znajdują uznanie międzynarodowego jury. Podejmowane tematy wiążą się z aktualnymi zagrożeniami powodziowymi i niektóre z nich wejdą do wdrożenia.

bes

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments