Przywróćcie nam autobusy MPK

- Niech nam wreszcie przywrócą autobusy MPK, które zawsze jeździły zgodnie z rozkładem jazdy - mówią Genowefa Kawa i Tomasz Sumara z Mogielnicy. – Prywatne autobusy nr 3P i 33P z firmy Kudlik jeżdżące z Mogielnicy do Rzeszowa spóźniają się od 20 do 40 minut. Czasem z przystanku odjeżdżają nawet 10 minut wcześniej. Trzeba wreszcie zakazać tej firmie żeby nas woziła. Fot. Wojciech Preisner

MOGIELNICA, LUTORYŻ. Mieszkańcy korzystający z usług prywatnego przewoźnika prawie codziennie spóźniają się do pracy. 

– Od gminy dostaliśmy prezent, który utrudnia nam codzienne życie – mówi zdenerwowany Stanisław Hanus z Lutoryża. – Do szkół i pracy w Rzeszowie wozi nas prywatny przewoźnik Kudlik, którego autobusy ciągle się spóźniają, nawet o 40 minut. Wyjazd prywatnym autobusem to gra losu, albo zdążysz, albo w ogóle nie pojedziesz.

Od 1 września autobusy MPK nie dojeżdżają już do Mogielnicy i Lutoryża. W ich zastępstwie jeżdżą autobusy prywatne linii 3P i 33P. Jednak mieszkańcy tych wsi marzą o tym żeby znów przywrócić miejskie autobusy, które dojeżdżają tylko do Boguchwały.

Mieszkańcy twierdzą nawet, że gmina powinna zakazać jeździć prywaciarzowi, bo 25 grudnia i 1 stycznia na trasę nie wyjechał ani jeden autobus. W dni robocze do szkół spóźniają się uczniowie, bo kierowcy nie trzymają się rozkładu jazdy. Autobusy są niesprawne technicznie. Niedawno jednak z nich się zapalił, a niektóre z nich mają nawet dziury w podłodze i widać przez nie asfalt.

Zapytaliśmy Piotra Klimczaka, wiceburmistrza Boguchwały, czy wie w jakich autobusach jeżdżą pasażerowie. – Tak wiem, że ich stan techniczny jest tragiczny – mówi. – Jednak  nic w tej sprawie nie możemy zrobić. Od tego jest Zarząd Transportu Miejskiego, albo Urząd Marszałkowski i to one mogą wydać koncesję na prowadzenie usług przewozowych lub ją odebrać.

Kto w 2012 roku będzie woził ludzi?
– Pod koniec 2011 roku zakończyła się umowa jaką ze Związkiem Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa zawarł Paweł Kudła, właściciel firmy Kudlik obsługującej połączenia autobusowe do Mogielnicy i Lutoryża – wyjaśnia Piotr Klimczak, wiceburmistrz Boguchwały. – Nasza gmina zleciła temu związkowi, aby znalazł przewoźnika, który do tych miejscowości woziłyby pasażerów. Firmie Kudlik miesięcznie dopłacaliśmy 10 tys. zł do ulgowych biletów. Jednak w tym roku już nie będziemy jej dawać tych pieniędzy.
Właściciel firmy postanowił jednak, że i bez dopłat z gminy, nadal będzie wozić pasażerów. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg i inny niż dotąd prywatny przewoźnik będzie woził ludzi. Na pewno jednak nie będzie to MPK, bo zdaniem władz gminy Boguchwała nie ma szans na zawarcie w tej sprawie porozumienia między samorządami Boguchwały i Rzeszowa.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pawel
pawel
8 lat temu

od kiedy zaczną jeździć i na jakiej trasie?

ktos
ktos
9 lat temu

Zenek a ja ci sie spytam masz dowody? wy to ludzie tylko narzekać potraficie! i nigdy nie będzie tak że się komuś dogodziło albo dogodzi jak macie taki problem to kupujesz sobie rover i fru stoisz sobie w korku i będziesz miał nie 40 minut a 3 godziny opóźnienia nikt nie patrzy ze powaloną podkarpacką remontują i czasem trzeba godzinę spędzić by wyjechać z Rzeszowa byle obsrać kogoś i już!

zenek
zenek
9 lat temu

Ludzie
Opamiętajcie się i przestańcie narzekać na Kudlika, bo on ma takie „plecy „, że jego nic nie jest w stanie ruszyć w tym układzie politycznym.
Gdyby takie przekręty jak on robił inny przewoźnik( bez takich układów) to już dawno by firma nie istniała.
Może napiszę o niektórych
– kierowca po kilkunastu godzinach za kierownicą zasypia za kierownicą -czas pracy przekroczony o blisko 100 procent sprawa w ITD i nic…………….
-wozi ludzi do zelmeru bez kasy fiskalnej i biletów od wielu lat i nic …………
-podrabia podpisy pracowników pod umowami i listami płac i nic…………

Pasażer
Pasażer
9 lat temu

Dlaczego nasz kochany Naród jest taki ciężki żeby Go zadowolić. Jakikolwiek przewoźnik by jeździł i tak było by coś nie tak. Jeżdżę z Kudlikiem od 2 lat i fakt czasem kursy były opóźnione ale było to z winy remontu Podkarpackiej. Autobusy to nie samoloty i nie przeskoczą korków, szkoda że co niektórzy tego nie mogą zrozumieć. Nie jest prawdą, że odjeżdżają 10 min wcześniej z przystanku. Żeby kogoś oskarżać trzeba mieć na to dowody. Róbcie tak dalej a nie będziemy mieć czym jeździć.

Paweł
Paweł
9 lat temu
Reply to  Pasażer

Nie do konca się zgodzę, bo kilkakrotnie zdarzyło mi się, że kierowca oznajmiał, że nie pojedzie spóźnionym kursem do Rzeszowa bo… i tu uwaga BO MU SIĘ NIE OPŁACA. I nikogo to nie interesuje, że ktos idzie do pracy, szkoły itd. Tak robią poważni ludzie?

Kysu
Kysu
9 lat temu

Zgadzam się z przedmówcami, wcześniej było narzekanie mieszkańców na MPK, że nie chcą, że bilety drogie itd…. a teraz przyszła koza do woza, bo gówniana firma zawodzi, bo mają archaiczny tabor, itd…. To teraz się męczcie, nie chcieliście MPK, to jeździjcie teraz spóźniającymi się gównobusami, i narzekajcie sami na siebie i na swoje krótkie rozumy…. !!!!!!

gosik
gosik
9 lat temu

a kochany rzeszowiaku skąd Ty pochodzisz nie ze wsi bo najwięcej głos podnoszą Ci co do miasta przyszli ze wsi i po wałówę do rodziny gdzie ……no każdy chyba wie

konrad
konrad
9 lat temu

DRONKA go nie wyrzuci bo to rodzina z KUDLOSEM

cośtam
cośtam
9 lat temu

Ico wieśniaki ?Mpk było be,to teraz dwójką i krajem.

Paweł
Paweł
9 lat temu
Reply to  cośtam

Mamy XXI wiek i żeby takie cuda się działy. Paranoja

gosik
gosik
9 lat temu
Reply to  cośtam

to Ty jesteś wieśniakiem i burakiem bo gdyby nie wieś tobyś głodny chodził a na balkonie byś sobie hodował rzepę

rzeszowiak
rzeszowiak
9 lat temu

A kto sie odgrazal MPK poprzednio ? Pamietacie co mowiliscie ?
Mowiliscie ze niech se ta wsadzom te miastowe swoje bielety do doopnej dziury. My tero mowa swojo komunikacje MKS-u. O mozeta nom tera skoczyc.
I co juz najedliscie cie sie tej swojej komunikacji. Juz wam rura zmiekla ? idzcie teraz do KRUS-u bo wom sie nalezy niech was wozi za skladki. Od miasta wara !

KU(n)DLIK de best
KU(n)DLIK de best
9 lat temu
Reply to  rzeszowiak

A co na to DRONKA ? Jeszcze KU(n)DLIKA nie wyp… ierdo…lił !!!
Ryba psuje sie od głowy!

Tabor też ma SUPER!!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Psiewoznik XXI wieku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bill
bill
9 lat temu

Gmina Boguchwała ostatnio tylko trafione decyzje zalicza, a do kilku następnych się przymierza.

Marcin
Marcin
9 lat temu

Choć sporadycznie korzystam z komunikacj miejskie czy prywatnej to podzielam zdanie ludzi Lutoryża i Mogielnic , to co nieraz widzę jak jeżdżą autobusy firmy Kudlik i gdzi się nieraz zatrzymują to jest moim zdaniem skandal. Mieszkanie Lutoryża