Przywrócenie do pracy może drogo kosztować

Bezrobotni, którzy otrzymają odszkodowanie za zwolnienie z pracy, będą musieli zwrócić pobrany zasiłek. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE, RZESZÓW. Będziesz musiał np.  oddać zasiłek!

Jeśli zostaniesz przywrócony do pracy po bezprawnym lub nieuzasadnionym zwolnieniu, to będziesz musiał oddać zasiłek, który otrzymywałeś po rejestracji w “pośredniaku”. Wszystko przez to, że zasiłek nie przysługuje za okres, w którym przez orzeczenie sądu chlebodawca ma wypłacić odszkodowanie z tytułu wadliwego wypowiedzenia umowy lub za czas pozostawania bez pracy.

Bezrobotny jest zobowiązany do poinformowania urzędu o wygraniu procesu sądowego i do zwrotu pobranych świadczeń. Jeśli tego nie zrobi, to może zostać oskarżony o wyłudzanie zasiłku. Świadczenie zwraca się tylko za okres, za który bezrobotny dostanie odszkodowanie lub wynagrodzenie

- Jeśli np. osoba otrzymała wynagrodzenie za jeden miesiąc pozostawania bez pracy, a zarejestrowała się jako bezrobotna już po upływie miesiąca od zwolnienia z pracy nie będzie w ogóle zwracała zasiłku. Jeśli natomiast osoba w powyższej sytuacji zarejestrowałaby się zaraz po zwolnieniu w urzędzie pracy to będziemy dochodzić od niej zwrotu zasiłku, jaki miała wypłacony za pierwszy miesiąc po nabyciu statusu osoby bezrobotnej – mówi Beata Pszona, kierownik działu świadczeń w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie. Osoby w takiej sytuacji nie zwracają całego pobranego zasiłku, chyba, że na mocy wyroku sądu otrzymały odszkodowanie lub wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. – Wśród rejestrujących się w naszym urzędzie zdarza się to bardzo rzadko – dodaje.

Niektórzy bezrobotni, będą musieli oddać cały pobrany zasiłek. Dotyczy to sytuacji, w których doszło do zwolnienia: kobiet w ciąży lub na zasiłku macierzyńskim albo osób w okresie przedemerytalnym.

Istotnym jest fakt, że świadczenie należy zwrócić w kwocie brutto. Bezrobotny odzyska te pieniądze  w rozliczeniu rocznym, dokonując odliczenia nienależnie pobranego świadczenia.

Jaki zasiłek Ci przysługuje?

* do 5 lat pracy- pierwsze 3 miesiące: 609,2 zł; kolejne: 538,37 zł
* więcej niż 5 lat, mniej niż 20 lat – pierwsze 3 miesiące: 761,4 zł; kolejne: 597,9
* 20 lat i więcej – pierwsze 3 miesiące: 913,73 zł; kolejne: 717,5 zł

Ewelina Nawrot

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.