Przywrócić Polakom więcej demokracji

Muzyk Paweł Kukiz, założyciel zmieleni.pl, w czasie spotkania pod hasłem „Platforma Oburzonych”. Fot. PAP

GDAŃSK. „Solidarność” wraca do korzeni.

Uczestnicy sobotniego spotkania w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej wystąpią do prezydenta z apelem o zmianę w konstytucji przepisów dotyczących referendum. Podpisane pismo ma dotrzeć do głowy państwa do końca miesiąca.

„My niżej podpisani (…) zwracamy się do Prezydenta RP z apelem i wnioskiem o wszczęcie procedury zmiany Konstytucji w zakresie przepisów o ogólnokrajowym referendum, która umożliwi obywatelom decydowanie w tak kluczowych sprawach jak wiek emerytalny, ordynacja wyborcza, finansowanie partii politycznych, ilość posłów czy istnienie Senatu” – czytamy w przyjętym przesłaniu, które zaproponowała uczestnikom spotkania NSZZ „Solidarność”.

Spotkanie przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych zorganizowała „Solidarność”. Uczestnicy kongresu pod hasłem „Platforma Oburzonych” podkreślali, że zawiedli się na władzy, dlatego kongres odbył się bez polityków.

– A jeśli pan prezydent nie będzie chciał nam pomóc, to my wiemy co my mamy dalej robić (…); chcemy przywrócić Polakom więcej demokracji – powiedział szef „S” Piotr Duda. Zapowiedział, że będą kolejne tego typu spotkania.

„Solidarność” przez małe „s”
Do zgromadzonych przemówił również piosenkarz Paweł Kukiz, założyciel inicjatywy Zmieleni.pl. – Pan przewodniczący mówił, że mamy do czynienia z „Solidarnością” przez małe „s”. Ja mówię, że teraz zaczyna to „s” rosnąć, zaczyna być prawdziwe jak w 1980. Od 1989 robiono wszystko, by tę literkę zmniejszyć, a potem zlikwidować całą nazwę, by nie było żadnej grupy, która będzie w stanie przeciwstawić się klanom.

„Oni przestali słuchać ludzi”
Przed wystąpieniami Dudy i Kukiza przez prawie cztery godziny prezentowały się wszystkie organizacje, stowarzyszenia i związki zawodowe uczestniczące w spotkaniu.
Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel mówił: „Od 20 lat walczymy o wolny, sprawiedliwy, przyjazny pacjentom system opieki zdrowotnej (…); bardzo szybko zorientowaliśmy się, że ci posłowie i senatorowie nie naprawią służby zdrowia, tak samo jak nie naprawią przemysłu, sprawiedliwości. Oni przestali słuchać ludzi, oni słuchają przede wszystkim swoich wodzów: Tuska, Kaczyńskiego, Millera”.

Las rąk
Niektóre wypowiedzi były bardzo ostre. Padały stwierdzenia, że żyjemy w państwie fałszu, bezprawia, partyjniackiego złodziejstwa, a także, że mamy do czynienia z eksterminacją narodu. Przestrzegano przed zbliżającym się jesienią kolejnym rozbiorem Polski, nawoływano do odsunięcia od władzy szkodników i rozbetonowania polskiej sceny.

Gdy Tomasz Pietruszka ze Stowarzyszenia przeciw ACTA zapytał, kto z obecnych nie jest zadowolony z demokracji w Polsce, ręce podnieśli niemal wszyscy.

Za strajkiem generalnym
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska specjalnie dla „Panoramy” TVP2, ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że sytuacja społeczno-gospodarcza uzasadnia strajk generalny w Polsce. 40 proc. Polaków jest przeciwnych, 8 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

TVP Info/ps

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
zibi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zibi
Gość
zibi

NIC ODJĄĆ NIC DODAĆ CAŁA PRAWDA . PAWLE MASZ RACJE RZĄD TO NAJWIĘKSZA MAFIA KTÓRA PLUJE NAM W TWARZ I ODBIERA CHLEB.KIEDY WYCHODZIMY? BO CZASU JUŻ MAŁO.!!!!!!!!!!!!