Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

Kandydatem do Nagrody Nobla był m.in. prof. Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie i pracownik naukowy na Uniwersytecie Oksfordzkim. Fot. Wikipiedia Commons

SZTOKHOLM/RZESZÓW. Jednym z kandydatów do prestiżowego wyróżnienia był prof. Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie

Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki zostali James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz. To prestiżowe wyróżnienie przyznano im wczoraj za wkład w rozumienie struktury i historii wszechświata oraz odkrycie przebiegu orbit pozasłonecznych. Jednym z kandydatów do Nagrody Nobla był prof. Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Nazwiska laureatów ogłosiła Szwedzka Królewska Akademia Nauk. Nagroda Nobla z fizyki została podzielona na dwie części. Jedną część dostanie Kanadyjczyk James Peebles, drugą połową podzielą się Szwajcarzy – Michel Mayor i Didier Queloz. Komitet Noblowski w Sztokholmie ogłosił, że zwycięzcy zostali nagrodzeni za odkrycia, które pozwoliły zrozumieć historię i budowę wszechświata. James Peebles został doceniony „za teoretyczne odkrycia w kosmologii fizycznej”. Natomiast Michela Mayora i Didiera Queloza z kolei „za odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwizdy typu słonecznego. Peebles otrzyma połowę nagrody w wysokości 9 mln koron szwedzkich (830 tys. euro), a dwóch pozostałych laureatów podzieli się drugą połową tej kwoty.

Na liście kilku kandydatów do tej prestiżowej nagrody znalazł się Polak – prof. Artur Ekert. Urodzony w 1961 r. we Wrocławiu fizyk prowadzi badania w zakresie mechaniki kwantowej oraz kwantowego przetwarzania informacji. Absolwent IV LO w Rzeszowie i Uniwersytetu Jagiellońskie-go, gdzie ukończył kierunek fizyka, obecnie zajmuje stanowiska profesora fizyki kwantowej na wydziale matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego i profesora honorowego Lee Kong Chian na Narodowym Uniwersytecie Singapuru. Prof. Ekert jest pionierem kryptografii kwantowej. Gdy typowa-no go na kandydata do Nagrody Nobla, komitet noblowski docenił go: „za pracę nad technologiami informatycznymi, w tym kryptografię kwantową”. Znany jest z prac naukowych dotyczących pojęcia dowodów matematycznych oraz praw fizyki.

and

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
pniok rzeszowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pniok rzeszowski
Gość
pniok rzeszowski

„Rzeszów jest miastem dla ludzi z wyobraźnią. To coś jak Wałbrzych, Tarnów czy Białystok. Jeśli się urodziłeś tutaj, nie myśl, że będzie ci łatwo. Pójdziesz do szkoły i będziesz siedzieć w ławce z podobnymi tobie, a potem nagle obudzisz się gdzieś przed maturą ze świadomością, że zmarnowałeś wszystkie te lata, bo to miasto jest tylko dla tych, którzy potrafią marzyć. Jeśli nie masz wyobraźni, może to i lepiej, bo nie odczujesz palącego bólu, jaki rodzi się z niespełnienia i tęsknoty, ale jeśli ją masz, jeśli widzisz, że twoje życie tutaj to jest jakiś głupawy żart i zaczniesz sobie kombinować, to… Czytaj więcej »