Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za “Principia”

Fot. Archiwum

RZESZÓW. Przekład “Principiów” Isaaca Newtona wydany przez rzeszowską Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania zdobył Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w prestiżowym konkursie wydawnictw naukowych.

Rywalizacja o najlepszą szatę edytorską została rozstrzygnięta podczas XVIII Wrocławskich Targów Książki Naukowej.

W konkursie wzięło udział 20 wydawnictw z całej Polski, nadesłano 37 tytułów. Komisja oceniała książki pod względem adekwatnej do treści szaty edytorskiej, układu typograficznego, ilustracji oraz okładki. Konkursowemu jury przewodniczył prof. Eugeniusz Rusiński, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką Politechniki Wrocławskiej. Jury przyznało także 10 wyróżnień.

“Matematyczne zasady filozofii przyrody” zdobyły nagrodę główną. – Ta nagroda bardzo nas cieszy. Nie uchodzi mówić dobrze o własnej publikacji, ale trzeba podkreślić, że nie tylko sama szata graficzna stanowi znakomity przykład dobrego edytorstwa, ale też  staranność, z jaką zostały opracowane wykresy i obliczenia Newtona, opatrzone obszernymi komentarzami autora. Jury z pewnością doceniło również weryfikację wcześniejszych tłumaczeń, w których były błędy – podkreśla dr Wergiliusz Gołąbek, prorektor ds. nauczania WSIiZ.

Ks. prof. Michał Heller, dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, autor przedmowy do polskiego wydania “Principiów” podkreśla, że “to nie jest zwykłe tłumaczenie, ale wydarzenie na skalę kultury polskiej”.

Książka wydana została przez Konsorcjum Akademickie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie i Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, w przekładzie dr. Jarosława Wawrzyckiego. Projekt obwoluty i grafikę opracowała Agata Mościcka.

Rangę dzieła najlepiej oddają słowa ks. prof. Michała Hellera. – Na pierwszy polski przekład “Principiów” Musieliśmy czekać ponad 300 lat.

opr.bes

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.