Puszczamy z dymem miliard złotych

Co roku przed 1 listopada kupujemy ogromne ilości zniczy. Fot Wit Hadło

KRAJ. Polacy są rekordzistami na skalę europejską w zakupach zniczy i kwiatów na Wszystkich Świętych.

Rozmach, z jakim Polacy świętują 1 listopada jest ewenementem w całej Europie. W żadnym kraju nie wydaje się tyle na znicze i kwiaty. Jak czytamy we wtorkowej „Rzeczpospolitej”, w ramach obchodów Wszystkich Świętych Polacy wykupią ponad połowę rocznej sprzedaży zniczy. Do tego dochodzą jeszcze koszty podróży – paliwo czy bilety PKP. Eksperci szacują, że wydatki na Wszystkich Świętych przekroczą zapewne miliard złotych!

Na same znicze, według szacunków Polacy wydadzą 600-700 mln zł. – Nigdzie w Europie nie ma takiego zainteresowania zniczami – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Witold Nieć, doradca ds. relacji publicznych w spółce Polwax, notowanego na giełdzie producenta zniczy. Polacy są praktycznie monopolistami w tej dziedzinie, a import zniczy do naszego kraju nie istnieje. To my sprzedajemy je w Europie.

Gorączkowa sprzedaż trwa także na giełdach rolnych. W sektorze kwiatowym od kilku dni obserwujemy większy ruch, który potrwa aż do środy 31 października Ceny za doniczkę chryzantem to od 4 nawet do 20 zł, kwiaty cięte to wydatek od 2,4 zł do 3,5 zł za sztukę. Sporo importujemy z zagranicy.

Dla wielu z nas dużym wydatkiem są również te związane z samym dojazdem do rodzinnych miejscowości. Na świątecznych podróżach zarobią więc przewoźnicy kolejowi, dostawcy paliw, a także sklepy na stacjach benzynowych. Koleje Mazowieckie sprzedadzą o jedną czwartą biletów więcej. Przejazdy samochodem będą droższe niż przed rokiem z powodu wyższych cen paliw. Dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z firmy e-petrol, zwraca uwagę, że w tym roku podróżowanie samochodem będzie najdroższe od pięciu lat. – Na zapowiadany spadek kosztów tankowania benzyny kierowcy jeszcze poczekają, ale scenariusz obniżek jest wciąż realny – czytamy w gazecie.

Oprac. wk

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
miłosierny chrześcijaninObserwatorJarekBrzeszczotwloka swiatowa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
miłosierny chrześcijanin
Gość
miłosierny chrześcijanin

To akurat na co wydaje się kasę nie powinno nikogo obchodzić. Uczczenie w ten sposób pamięci naszych ukochanych Zmarłych, to wieki tradycji. Natomiast wczoraj w jednej z podrzeszowkich miejscowości ktoś wpadł na rewolucyjny pomysł poradzenia sobie z nadmiarem zużytych wkładów do zniczy i po prostu w przycmentarnym śmietniku je spalił. To się nazywa Prawdziwa Ekonomia i ochrona środowiska. Czarny i gęsty dym na długie minuty przeslonil pół nieba, nie mówiąc już o ale idzie.

Obserwator
Gość
Obserwator

W dobie gdzie tyle się mówi o ochronie środowiska należy zadbać o to aby nie robić zbędnych śmieci. Aby uczcić zmarłych wystarczy jeden znicz na grobie. Duża rola w tym kościoła który może pouczyć swoich wiernych. Ale czy jemu na tym zależy.

Jarek
Gość
Jarek

Wywóz śmieci z cmentarza na wsi pod Rzeszowem to 15 000 zł. Ludzie nie dbają o środowisko

Brzeszczot
Gość
Brzeszczot

Tytuł sugeruje, że puszczamy z dymem… ale papierosowym. To nic złego, że w ten sposób czcimy pamięć zmarłych.

wloka swiatowa
Gość
wloka swiatowa

Troche swiata zjechalem i bylem juz na wszystkich kontynentach poza Antarktyda i czasem tez bywalem na cmentarzach i co widze.
W innych krajach nie ma az takiego zbytku na cmentarzach jak w Polsce gdzie miliony az kapia z grobowcow.
Postaw sie a zastaw sie to zasada ktora ciagle sie dzieje w Polsce.
Co zauwazylem to Jugole na cmentarzach tez sa tacy „wystawni” jak nasi nawet na biednym wiejskim cmentarzu gdzie zloto nieraz az „kapie z grobowcow”.
No ale to juz wola tych co tak czynia.

ROMAN
Gość
ROMAN

A co to niby ma Innych obchodzić na co Suweren wydaje swoje pieniądze co ?
Ma ochote wydać na znicze czy chryzantemy to wydaje – stara zasada nos w sos i tyle
-nie ma co bić piany z tego powodu : O !