Pyszna zdrowa woda i… suszone ścieki

O tym, że Głogów Małopolski ma pyszną wodę wiedzą nie tylko mieszkańcy gminy.

Woda pobierana jest ze studni głębinowych w Zabajace i rurociągami o długości 350 km dostarczana wszystkim mieszkańcom. Ponieważ wydajność studni jest duża, a moc produkcyjna stacji uzdatniania znacznie przekracza potrzeby gminy, woda dostarczana jest cysternami do Rzeszowa. Okazuje się bowiem, że wielu mieszkańców stolicy Podkarpacia woli pić smaczną wodę ze studni głębinowych niż nowocześnie ozonowaną Wisłoczankę.

Nowoczesność na każdym kroku

Stacja uzdatniania wody w Zabajce także została ostatnio zmodernizowana. Stare systemy pomp zastąpiono nowoczesnymi hydroforami. Zapewniają one stałe ciśnienie wody w kranach nawet u najbardziej oddalonych odbiorców.

Problemem były dwa kopcące kotły węglowe służące do ogrzewania obiektów stacji uzdatniania. Z pomocą przyszła nowoczesna technologia.

– Zlikwidowaliśmy kotły węglowe i zastąpiliśmy je pompami ciepła – tłumaczy Jerzy Mazur kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej. – Ciepło pobierane jest teraz z wody przepływającej przez stację. Uzyskaliśmy oszczędności na ogrzewaniu i zlikwidowaliśmy kopcący komin.

Ścieki na budowę dróg?

Co robić z błotnistym szlamem z oczyszczalni ścieków? Z tym problemem borykają się wszystkie samorządy w Polsce. Co pewien czas z osadników trzeba bowiem wybierać maź, która ma tę paskudną właściwość, ze nigdy nie wysycha. Wozi się ją więc na skladowiska i tam rzadkie błocko czeka, aż za kilkaset lat archeolodzy będą się zastanawiać, co to za g…o z XXI wieku? Cała operacja wywozu szlamu i jego składowania jest oczywiście dość kosztowna.

W Głogowie już nie jest.

– Podpatrzyliśmy technologię coraz częściej stosowaną w Niemczech i jako pierwsi zastosowaliśmy ją w Polsce – mówi Jerzy Mazur. – W naszej oczyszczalni zastosowaliśmy nowoczesną metodę Ortweda. Osad ściekowy przechodzi przez linię odwadniania, składającą się z dozownika polielektrolitu, wirówki i miksera. Na końcu otrzymujemy granulat nieskażony, biologicznie nieaktywny i wodoodporny. na razie proszek ten składujemy na hałdzie. prowadzimy badania nad najefektywniejszym jego wykorzystaniem. Wiemy już, że jest bardzo dobrym materiałem do budowy dróg. Sprawdzamy na ile można go zastosować do rekultywacji terenów na cele rolne.

kr

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments