Pytania na prawo jazdy znów będą jawne?

Jeżeli pomysł ITS dojdzie do skutku, część pytań egzaminacyjnych będzie znana na etapie przygotowań w szkole nauki jazdy. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Z bazy pytań dostarczanej przez ITS/Sygnity korzystają WORD-y w Krośnie, Tarnobrzegu i Przemyślu. Rzeszowski dostaje pytania od PWPW.

Od wejścia w życie nowego egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, tj. 19 stycznia br., wszystkie pytania zostały utajnione, przez co przyszli kierowcy po raz pierwszy mają z nimi styczność dopiero w ośrodku ruchu drogowego na egzaminie państwowym. Teraz padł pomysł udostępnienia ich. Pytanie tylko, komu?

Stary egzamin składał się z kilkuset pytań. Powiększona baza miała kursantów oduczyć nauki pytań na pamięć, ale firmy postanowiły pytania zataić. Bazy do kilku tysięcy pytań osobno przygotowały dwa podmioty – Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Instytut Transportu Samochodowego. Teraz padł pomysł, żeby jednak je udostępnić.

– Rozważamy upublicznienie do 50 proc. bazy pytań (ok. 600 pytań) – informuje nas dr inż. Marcin Ślęzak z ITS. – Udostępnienie dla zainteresowanych (w tym podmiotów komercyjnych) byłoby realizowane odpłatnie np. w formie różnego rodzaju licencji. Ponadto poważnie rozważamy udostępnienie WORD-om przez konsorcjum ITS/Sygnity samej bazy pytań w formie licencji niezależnie od wykorzystywanego systemu teleinformatycznego dla WORD – dodaje Ślęzak. PWPW stworzyło bazę ok. 2 tys. pytań. Myślą o odtajnieniu ok. 200 z nich.

Ministerstwo Transportu nie popiera
Umożliwiłoby to przyszłym kierowcom naukę na realnej bazie pytań w szkołach nauki jazdy, jeżeli te wykupią licencję. Co na to resort transportu?

– Żadna z wymienionych firm nie wystąpiła do resortu o wyrażenie stanowiska w tej sprawie – mówi Marek Gugała z biura ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. – Jednak biorąc pod uwagę przepisy, w ocenie ministerstwa udzielenia poparcia w tej sprawie nie znajduje uzasadnienia.

Rzecznika prasowego ITS zapytaliśmy, kiedy ewentualnie kursanci mieliby dostęp do rzeczywistych pytań.

– Decyzja zapadnie w ciągu kilku najbliższych tygodni – mówi Mikołaj Krupiński. – Na razie rozważamy taki pomysł.

Blanka Szlachcińska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o