Quadem po centrum Rzeszowa

Kierowca quada przejeżdżający na światłach tuż przed Mostem Zamkowym w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Czy quadem można jeździć po drogach publicznych?

We wtorek tuż obok Mostu Zamkowego w Rzeszowie jeden z miłośników quadów brawurowo jechał obok przejeżdżających samochodów. Nasz Czytelnik, który był świadkiem tego zdarzenia pyta: – Z tego co wiem po drogach publicznych nie można jeździć quadami, a ten jeszcze szaleje w środku miasta. Czy wolno mu jeździć po drogach? Sprawdziliśmy i według policjantów przepisy na to zezwalają, choć kierowca quada musi spełniać kilka wymogów.

Policjanci wyjaśnili nam, że quad jest pojazdem samochodowym albo motorowerem. Wszystko zależy od  pojemności silnika i prędkości, jaką może osiągnąć. Do kierowania quadem – pojazdem samochodowym – należy posiadać prawo jazdy kategorii B lub B1. Quadem – motorowerem, czyli pojazdem o pojemności silnika nie przekraczającej 50 cm3, można jeździć posiadając kartę motorowerową. Przepis ten dotyczy kierujących pomiędzy 13 a 18 rokiem życia. Na posiadaczu quada ciąży obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej. Wówczas można wyjechać nim na drogę publiczną. Ten niezarejestrowany i nieubezpieczony może poruszać się jedynie po bezdrożach, ale wówczas nie możemy nim jechać po drodze publicznej i należy taki pojazd przewozić na przyczepie, lawecie lub ewentualnie ciężarówką.

Nie wszystkie bezdroża są jednak przeznaczone dla quadów. Na terenie parków narodowych wolno jeździć tylko drogami publicznymi i po wyznaczonych traktach. Kierowcy quadów muszą zwrócić także uwagę na znaki ustawione przy wjeździe do lasów, które bardzo często ograniczają swobodę poruszania się pojazdem czterokołowym. – Należy pamiętać, że na quadach trzeba jeździć w kasku ochronnym – mówi podkomisarz Adam Szeląg, z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
stach
stach
8 lat temu

napiszcie o zapadającym się asfalcie na scieżce rowerowej po przeciwnej stronie urzędu skarbowego przy przejsciu dla pieszych i o zapadającym się asfalcie przy samym przejsciu – kładem jechał jakiś przypadkowy człek a ta sciezka z dziurą moze być przyczyną tragredii jak ktos wpadnie w to dziurzysko – dziura jest juz z pół roku a Ferencowe darmozjady nic – to jest temat !!

Lucky1001
Lucky1001
8 lat temu

„Należy pamiętać, że na quadach trzeba jeździć w kasku ochronnym – mówi podkomisarz Adam Szeląg, z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.”

Zapomniał dodać, że nie dotyczy to quadów rejestrowanych jako pojazd samochodowy. Jednak warto pamiętać o kasku dla własnego bezpieczeństwa