Rachmistrzowie spiszą bezdomnych

Rachmistrzowie odwiedzą m.in. miejsca zbiorowego zakwaterowania bezdomnych

PODKARPACIE. Spis powszechny obejmie także osoby bez stałego miejsca zamieszkania

Już w najbliższy weekend (15 i 16 kwietnia) w ramach Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań 2011 Urząd Statystyczny w Rzeszowie zbierze informacje od osób bezdomnych. Rachmistrzowie pytania będą zadawali osobiście. Zapytają o podstawowe dane osobowe oraz okres i przyczynę bezdomności.

Spis trwa od 1 kwietnia do 30 czerwca. Dane gromadzone są internetowo, telefonicznie bądź zbierają je osobiście rachmistrzowie spisowi. Telefonują lub pukają do naszych drzwi od 8 kwietnia. Przez internet natomiast możemy spisywać się sami od 1 kwietnia do czwartku (16 czerwca). Teraz przyszedł czas na osoby bezdomne.

Szczegółów lepiej nie podawać

Teresa Krzemińska z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie nie chce podawać szczegółów, słusznie tłumacząc się negatywnymi reakcjami przyszłych ankietowanych. – Tak stało się w 2002 r. kiedy w mediach pojawiły się szczegóły przebiegu takiego badania. Skutecznie wystraszyło to bezdomnych – wyjaśnia. Krzemińska uspokaja, że dane chronione są ustawowo, na pewno nie dostaną się w niepowołane ręce, a posłużą jedynie do rzetelnych statystyk.

Padnie 8 pytań

Wstępne pytanie sprawdzi czy bezdomny był już wcześniej ankietowany w spisie. Jeśli nie, rachmistrzowie przejdą do badania. Zapytają go o nazwisko, imię, PESEL, płeć, miejsce przebywania (województwo, powiat, gmina, miejscowość), okres bezdomności w miesiącach, przyczynę bezdomności – do wyboru jest 10. To np. administracyjne wymeldowanie, wypędzenie przez współlokatorów czy rodzinę, ucieczka przed przemocą, bezrobocie czy opuszczenie zakładu karnego.

Rachmistrzowie do badania osób bezdomnych zostali specjalnie przeszkoleni. Bardzo pomocne w ich pracy są informacje dostarczone przez placówki udzielające pomocy społecznej Dane od badanej grupy będą “zapisywane” elektronicznie za pomocą specjalnych aparatów HAND – HELD.

Katarzyna Pękala

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments