Rachunki za kłamstwo

W rejestracjach przyznają, że praktycznie nie ma dnia, by jakiś pacjent nie zaświecił „na czerwono” i pisał oświadczenie, że jest ubezpieczony. NFZ radzi, by w takiej sytuacji skontaktować się z płatnikiem i wyjaśnić niejasności. Fot. Anna Moraniec
W rejestracjach przyznają, że praktycznie nie ma dnia, by jakiś pacjent nie zaświecił „na czerwono” i pisał oświadczenie, że jest ubezpieczony. NFZ radzi, by w takiej sytuacji skontaktować się z płatnikiem i wyjaśnić niejasności. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. NFZ zaczyna wystawiać rachunki osobom, które nie mając uprawnień do bezpłatnych świadczeń, a podpisali przy rejestracji oświadczenie, że są ubezpieczeni.

Na Podkarpaciu tylko przez osiem miesięcy ubiegłego roku (tyle zweryfikowano) eWUŚ nie potwierdził prawa do świadczeń dla 4 tys. osób, które napisały oświadczenie. Postępowanie administracyjne wdrożono już w stosunku do kilkudziesięciu z nich.

NFZ zapewnia, że zanim wystawi rachunek, dokładnie sprawdza fakt ubezpieczenia wraz z ZUS, KRUS i innymi instytucjami mającymi o nich dane. Jeżeli jednak okaże się, że w czasie, gdy korzystali z leczenia nie byli ubezpieczeni, zapłacą za nie z własnej kieszeni. Ile będzie musiał zapłacić za leczenie nieubezpieczony? Wszystko zależy od świadczenia, z jakiego skorzystał. Za zwykłą poradę u lekarza rodzinnego zapłaci mniej niż 100 zł. Jeżeli jednak podpisał oświadczenie idąc do szpitala, rachunek może sięgnąć kilku albo kilkudziesięciu tysięcy zł. Leczenie zawału to bowiem koszt 20 tys. zł, doba na oddziale intensywnej terapii to 2 tys. zł.

Warto sprawdzić, czy nie skończył się nam tytuł do ubezpieczenia
Kogo może dotyczyć negatywna weryfikacja NFZ? Na przykład absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i studiów, którzy zachowują prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych przez 6 miesięcy w przypadku uczniów i 4 miesiące w przypadku studentów. Jeżeli chociaż dzień po tym terminie osoby te nie nabędą innego tytułu do ubezpieczenia, np. podejmując pracę albo dalsze studia lub rejestrując się w urzędzie pracy jako bezrobotny, nie zdając sobie często z tego sprawy wypadają z systemu. Jeśli w tym czasie trafiły do lekarza, dostaną rachunek za leczenie.

Prawo do bezpłatnych świadczeń możemy też stracić biorąc np. kilkumiesięczny bezpłatny urlop, który stanowi przerwę w podleganiu ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Przez pierwsze 30 dni takiego urlopu pracownik zachowuje jeszcze prawo do bezpłatnych świadczeń, potem je traci. Tracą je także członkowie jego rodziny, jeżeli ich zgłaszał do ubezpieczenia.

Na szczęście przepisy dopuszczają odstąpienie od windykacji. Dyrektor oddziału NFZ może podjąć decyzję o umorzeniu kosztów leczenia, jeżeli pacjent wykaże, że był w uzasadnionym, choć błędnym przekonaniu, iż jest ubezpieczony. Każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, ale stanowisko pacjenta musi być poparte dokumentami.

Anna Moraniec

9
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
keyaniarzeszowiaknieubezpieczonywit Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
key
Gość
key

A co daje ubezpieczenie w rzeczywistości –> Gó…o i tak trzeba zapłacić za badania, leczenie i w łapę doktorkowi żeby na wizycie w szpitalu cię nie olał. Pier.. kraj i złodziejstwo

ania
Gość
ania

Każdy Obywatel Polski ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej , Pierwszy lepszy prawnik wygra z NFZetem .

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Zadac od goscia po zawale 20 tys to jakby prosic sie o manko na kolejne 20… w sumie 40tys zl :)

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

W konstytucji jest ze kazdy obywatel Polski musi byc leczony. Zreszta jak ktos nie jest ubezpieczony to znaczy ze nie ma pracy, jak nie ma pracy to z czego ma zaplacic? Dajcie ludziom zarobic to beda mieli na oplaty.

nieubezpieczony
Gość
nieubezpieczony

TO JEST SKANDAL, ŻEBY W POLSCE NIE KAŻDY MIAŁ DOSTĘP DO BEZPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ LEKARSKICH. A JAK ZBLIŻA SIĘ CZAS WYBORÓW, TO PRZYJEŻDŻAJĄ CI WSZYSCY POSŁOWIE DO NASZYCH MIASTECZEK, PROSZĄC ŻEBY NA NICH ZAGŁOSOWAĆ NA PIĘKNE OCZY. PO CO? PAŃSTWO MI NIC NIE DAJE TO I JA NIE IDĘ GŁOSOWAĆ, BO NIE MA NA KOGO.

wit
Gość
wit

dlaczego są dublowane posty !?

wit
Gość
wit

Ktoś przestaje chorować i idzie zarejestrować się do PUP jako bezrobotny. Już nie jest ubezpieczony. Potrzebuje od lekarza zaświadczenie, że jest zdolny do pracy ale nie ma świadczeń czyli nie jest ubezpieczony. To co robi ? Płaci w przychodni 50 zł i dostaje zaświadczenie z którym idzie do PUP się rejestrować. Takie czasy mamy.

Ambroży
Gość
Ambroży

Pytanie : czy Donald Tusk z Arłukowiczem wezmą dziś udział w debacie eksperckiej zorganizowanej przez PIS na temat tych reform służby zdrowia które miały zlikwidowanie kolejek , czy nadal min. zdrowia będzie preferował zabawę w ciuciubabkę w tej kwestii??.

Maryśka
Gość
Maryśka

ciekawe kto zapłaci za leczenie Ukraińców ?
Czy rozlicżą tego oszusta, który nie mając podstaw prawnych zlecił leczenie Ukraińców w polskich szpitalach, Czy tez będą chronić i mataczyć ludzi, którzy za tym stoją a przerzucić koszty na społeczeństwo polskie ?!!!!

Napiszcie kogo obciąży ZUS – złodziei czy niewynnych ludzi !!!