Rachunki za prąd wzrosną nawet o 20 zł miesięcznie!

Obecnie czteroosobowa rodzina płaci rocznie za energię około 1800 zł, a od 1 stycznia 2013 roku, będzie musiała zapłacić nawet powyżej 2 tysięcy. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Z winy rządu podrożeje prąd.

Szykuje się kolejna podwyżka cen energii elektrycznej. Podwyżki za prąd będą dotyczyć 15 mln klientów indywidualnych. Tym razem winę za to ponosi obecny rząd, a konkretnie Waldemar Pawlak, minister gospodarki, który podpisał w ub. tygodniu rozporządzenie, które od 1 stycznia 2013 roku obcina dopłaty dla elektrowni spalających drewno wysokiej jakości.

Jeszcze bardziej dotkliwe będą ekologiczne obostrzenia. Rząd zwiększył obowiązkowy udział energii ze źródeł odnawialnych w całości sprzedawanej energii. Większość dystrybutorów energii nie jest na to gotowa. Dotyczy to również Tauronu i PGE, które zaopatrują w prąd podkarpackie domy. Firmy zapłacą kary, za to, że zbyt mało sprzedają energii odnawialnej. W konsekwencji kary zostaną wliczone w koszta, a te pokryją indywidualni odbiorcy w rachunkach.

Co ważne, już przy obecnym poziomie obowiązkowego udziału źródeł odnawialnych w produkowanej energii firmy nie są wstanie wywiązać się z rządowych wymagań. Nakładanie dodatkowych obowiązków jest wiec niczym innym jak szukaniem pieniędzy na załatanie budżetu. Będą one pochodzić z wyższych kar jakie zapłacą operatorzy energetyczni. Nie są to instytucje charytatywne nie trudno wiec przewidzieć, że pieniądze na dodatkowe kary będą pochodzić z kieszeni odbiorców energii. Więcej za prąd zapłacą gospodarstwa domowe.

Nowe ceny energii będzie musiał zaaprobować Urząd Regulacji Energetyki, zazwyczaj godził się on na wzrost cen na poziomie 5 procent. Po podwyżce w przyszłym roku przeciętne gospodarstwo domowe (4-5 osobowa rodzina) za prąd będzie płacić nawet ponad 2 tys. zł rocznie.

– Firmy sprzedające prąd mogą wnioskować o zmianę taryfy, gdy zmienią się im warunki prowadzenia działalności gospodarczej – informuje Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE. – Spodziewamy się, że na początku listopada wpłyną do naszego urzędu pierwsze wnioski o podwyżki. Sprzedawcy energii elektrycznej zaczynają swoje negocjacje z wyższego pułapu i żądają kilkunastoprocentowego podniesienia cen.

W tym roku firmy sprzedające prąd, jak np. PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów, będą bardziej niż w ub. roku zabiegać podczas negocjacji z URE żeby podwyżki były nie kilku, a kilkunastoprocentowe. Znalazły się bowiem w trudnej sytuacji także dlatego, że również od początku przyszłego roku wchodzi w życie system białych certyfikatów. Obejmie on sprzedawców energii i zmuszeni oni będą do oszczędnościowych inwestycji.

***
Szkoda, że wyższych rachunków za prąd premier nie zapowiedział w swoim drugim expose. Miałby wtedy szansę dotrzymać chociaż jednej obietnicy.

Artur Getler, Mariusz Andres

15
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
loloromanROMANdrogowiecxyz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lolo
Gość
lolo

Mam nadzieję że w końcu ludzie nie wytrzymają i wyjdą na ulicę i zrobią porządek rządem . Bo jak długo można to wytrzymać bezrobocie rośnie a oni podnoszą opłaty , skąd brać pieniądze na opłaty

ROMAN
Gość
ROMAN

no tak wszystko zgodnie z ochroną środowiska/ dla dobra niewolników/ aby była świetlana przyszłość – kolejne przykręcenie śruby – czyli za chwilę będzie średniowiecze ? czy epoka kamienia łupanego ?
– czy należy wykupywać świece
– czy należy przygotować kaganki i łuczywa
– no może piece/ paleniska otwarte/hypokaustum
– no albo futra/ i ciepła ” baba ” na zimne wieczory

drogowiec
Gość
drogowiec

a teraz wystarczy wydać rozporządzenie, że nie można przenosić kary na odbiorców końcowych. Niech płacą ci co źle zarządzają firmą. Potrafią brać ogromne wynagrodzenie za prezesowanie i członkostwo w radach nadzorczych to niech teraz ze swoich zapłacą!

xyz
Gość
xyz

Donek podpisał pakiet klimatyczne i oto skutki…

Jacek
Gość
Jacek

nie wyleci 80 bo to podwyżka prognozowana hi hi

tomek
Gość
tomek

ku…a rachunki placilem 2 lata temu 180-200 a teraz 280zl masakra. a pawlak mowil ze nie podrozeje.ZŁODZIEJE!!!

kiniol
Gość
kiniol

dziekujemy panie pawlak. Pokornie bez walki godzimy sie na pana i pana kolegow rozgrywki o zdzieranie z nas ostatniego grosza.

oko
Gość
oko

jak bedziemy siedziec przy swiecach to i tak bedziemy płacic przesyłowe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

klemensia
Gość
klemensia

pogrzało ich? i tak płacimy już haracz a nie rachunki! przyjdzie nam przy świecach siedzieć :P

oleg
Gość
oleg

bo nie miał drobnych 80 wyleci jak 100 wlezie.

stasiek
Gość
stasiek

dlaczego na tym zdjęciu jest 100 zł jak WYRAŹNIE pisze, że wzrosną o 20zł ?

Kasprzak
Gość
Kasprzak

Od dawna było wiadomo, że kary i tak będą… tak dużym korporacjom łatwiej jest zapłacić karę i podnieść rachunki niż wdrożyć nowe technologie. A po dupie jak zawsze dostanie ostatni – czyli MY.

Stefan
Gość
Stefan

pszenno-buraczane chłopaki bawią się zabawkami, o których nie maja pojęcia a zapłacimy jak zwykle my – podatnicy z miasta. Od tzw. chłopów i tak nic nie wyduszą. Pawlak patrzy w swojego i-poda jak małpa, która zobaczy banana więc podpisuje co mu posuną, aby tylko nie odspawali go od koryta. Żałuje tych co wybieraja tę zielonkawą bandę.

Markiz de Sade
Gość
Markiz de Sade

Gratulacje dla elektoratu Pawlaka.
Macie tego swojego bohatera – pokazał kim jest naprawdę.
Niech sam Pawlak dopłaca to tego rozporządzenia, skoro je podpisał!

roman
Gość
roman

i Józefa Hrynkiewicz skoro nic nie robi w tej sprawie
gratulacje dla elektoratu Kaczyńskiego i Hrynkiewicz !