Rachunki za prąd wzrosną nawet o 20 zł miesięcznie!

Obecnie czteroosobowa rodzina płaci rocznie za energię około 1800 zł, a od 1 stycznia 2013 roku, będzie musiała zapłacić nawet powyżej 2 tysięcy. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Z winy rządu podrożeje prąd.

Szykuje się kolejna podwyżka cen energii elektrycznej. Podwyżki za prąd będą dotyczyć 15 mln klientów indywidualnych. Tym razem winę za to ponosi obecny rząd, a konkretnie Waldemar Pawlak, minister gospodarki, który podpisał w ub. tygodniu rozporządzenie, które od 1 stycznia 2013 roku obcina dopłaty dla elektrowni spalających drewno wysokiej jakości.

Jeszcze bardziej dotkliwe będą ekologiczne obostrzenia. Rząd zwiększył obowiązkowy udział energii ze źródeł odnawialnych w całości sprzedawanej energii. Większość dystrybutorów energii nie jest na to gotowa. Dotyczy to również Tauronu i PGE, które zaopatrują w prąd podkarpackie domy. Firmy zapłacą kary, za to, że zbyt mało sprzedają energii odnawialnej. W konsekwencji kary zostaną wliczone w koszta, a te pokryją indywidualni odbiorcy w rachunkach.

Co ważne, już przy obecnym poziomie obowiązkowego udziału źródeł odnawialnych w produkowanej energii firmy nie są wstanie wywiązać się z rządowych wymagań. Nakładanie dodatkowych obowiązków jest wiec niczym innym jak szukaniem pieniędzy na załatanie budżetu. Będą one pochodzić z wyższych kar jakie zapłacą operatorzy energetyczni. Nie są to instytucje charytatywne nie trudno wiec przewidzieć, że pieniądze na dodatkowe kary będą pochodzić z kieszeni odbiorców energii. Więcej za prąd zapłacą gospodarstwa domowe.

Nowe ceny energii będzie musiał zaaprobować Urząd Regulacji Energetyki, zazwyczaj godził się on na wzrost cen na poziomie 5 procent. Po podwyżce w przyszłym roku przeciętne gospodarstwo domowe (4-5 osobowa rodzina) za prąd będzie płacić nawet ponad 2 tys. zł rocznie.

– Firmy sprzedające prąd mogą wnioskować o zmianę taryfy, gdy zmienią się im warunki prowadzenia działalności gospodarczej – informuje Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE. – Spodziewamy się, że na początku listopada wpłyną do naszego urzędu pierwsze wnioski o podwyżki. Sprzedawcy energii elektrycznej zaczynają swoje negocjacje z wyższego pułapu i żądają kilkunastoprocentowego podniesienia cen.

W tym roku firmy sprzedające prąd, jak np. PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów, będą bardziej niż w ub. roku zabiegać podczas negocjacji z URE żeby podwyżki były nie kilku, a kilkunastoprocentowe. Znalazły się bowiem w trudnej sytuacji także dlatego, że również od początku przyszłego roku wchodzi w życie system białych certyfikatów. Obejmie on sprzedawców energii i zmuszeni oni będą do oszczędnościowych inwestycji.

***
Szkoda, że wyższych rachunków za prąd premier nie zapowiedział w swoim drugim expose. Miałby wtedy szansę dotrzymać chociaż jednej obietnicy.

Artur Getler, Mariusz Andres

do “Rachunki za prąd wzrosną nawet o 20 zł miesięcznie!”

 1. lolo

  Mam nadzieję że w końcu ludzie nie wytrzymają i wyjdą na ulicę i zrobią porządek rządem . Bo jak długo można to wytrzymać bezrobocie rośnie a oni podnoszą opłaty , skąd brać pieniądze na opłaty

 2. ROMAN

  no tak wszystko zgodnie z ochroną środowiska/ dla dobra niewolników/ aby była świetlana przyszłość – kolejne przykręcenie śruby – czyli za chwilę będzie średniowiecze ? czy epoka kamienia łupanego ?
  – czy należy wykupywać świece
  – czy należy przygotować kaganki i łuczywa
  – no może piece/ paleniska otwarte/hypokaustum
  – no albo futra/ i ciepła ” baba ” na zimne wieczory

 3. drogowiec

  a teraz wystarczy wydać rozporządzenie, że nie można przenosić kary na odbiorców końcowych. Niech płacą ci co źle zarządzają firmą. Potrafią brać ogromne wynagrodzenie za prezesowanie i członkostwo w radach nadzorczych to niech teraz ze swoich zapłacą!

 4. xyz

  Donek podpisał pakiet klimatyczne i oto skutki…

 5. Jacek

  nie wyleci 80 bo to podwyżka prognozowana hi hi

 6. tomek

  ku…a rachunki placilem 2 lata temu 180-200 a teraz 280zl masakra. a pawlak mowil ze nie podrozeje.ZŁODZIEJE!!!

 7. kiniol

  dziekujemy panie pawlak. Pokornie bez walki godzimy sie na pana i pana kolegow rozgrywki o zdzieranie z nas ostatniego grosza.

 8. oko

  jak bedziemy siedziec przy swiecach to i tak bedziemy płacic przesyłowe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. klemensia

  pogrzało ich? i tak płacimy już haracz a nie rachunki! przyjdzie nam przy świecach siedzieć :P

 10. oleg

  bo nie miał drobnych 80 wyleci jak 100 wlezie.

 11. stasiek

  dlaczego na tym zdjęciu jest 100 zł jak WYRAŹNIE pisze, że wzrosną o 20zł ?

 12. Kasprzak

  Od dawna było wiadomo, że kary i tak będą… tak dużym korporacjom łatwiej jest zapłacić karę i podnieść rachunki niż wdrożyć nowe technologie. A po dupie jak zawsze dostanie ostatni – czyli MY.

  • Stefan

   pszenno-buraczane chłopaki bawią się zabawkami, o których nie maja pojęcia a zapłacimy jak zwykle my – podatnicy z miasta. Od tzw. chłopów i tak nic nie wyduszą. Pawlak patrzy w swojego i-poda jak małpa, która zobaczy banana więc podpisuje co mu posuną, aby tylko nie odspawali go od koryta. Żałuje tych co wybieraja tę zielonkawą bandę.

 13. Markiz de Sade

  Gratulacje dla elektoratu Pawlaka.
  Macie tego swojego bohatera – pokazał kim jest naprawdę.
  Niech sam Pawlak dopłaca to tego rozporządzenia, skoro je podpisał!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.