Radna: – Te czytniki to skandal

Czipowanie psów cieszy się w Mielcu ogromną popularnością. Fot. Archiwum

MIELEC. Kontrowersje wokół sprzętu do szukania czipów w ciele psa. 

– To skandal, że wydano tyle pieniędzy na czipowanie psów, nie wyposażając przy tym Straży Miejskiej w odpowiednie czytniki – uważa radna Elżbieta Moskal (54 l.). – Wiem, że tak jest, bo to sprawdziłam. Strażnicy muszą takiego psa złapać, przytrzymać i szukać czytnikiem czipa. To bez sensu. Oni powinni mieć sprzęt, która daje możliwość sprawdzenia z daleka, czy zwierzę jest zaczipowane, czy nie – radzi Elżbieta Moskal.

Czip wykonany jest ze specjalnego silikonu, który jest obojętny dla organizmu psa, nie ma więc obaw, że wyrządzi zwierzęciu krzywdę. Wszczepione urządzenie zawiera unikatowy 15-cyfrowy numer, któremu odpowiadają dane zapisane w bazie. Odczytu dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika, w który wyposażeni są: strażnicy miejscy, policjanci, urzędnicy i pracownicy schroniska dla zwierząt. Trwałość czipu szacuje się na kilkadziesiąt lat.

– To świetny pomysł, bo wiem, że dużo zwierząt zostało zaczipowanych. Co istotne, ta akcja wciąż trwa – mówi radna Elżbieta Moskal (54 l.). – Ale kto wpadł na tak genialny pomysł, by wyposażać Straż Miejską w czytnik zbliżeniowy? Ona powinna mieć taki sprzęt, która daje jej możliwość odczytania tego czipa z daleka, wtedy jest to bezpieczne i ma sens.

– Faktycznie czytnik, którym dysponujemy, wymaga bezpośredniej styczności ze zwierzęciem – przyznaje Arkadiusz Misiak, komendant Straży Miejskiej. – Sondowaliśmy zakup innego sprzętu. Strażnicy w Tarnowie dysponują czytnikami zdalnymi, ale ze względu na promieniowanie ich zasięg jest ograniczony do metra. Schwytane zwierzęta przewozimy do schroniska, pracownicy tej placówki wiedzą gdzie przyłożyć czytnik – dodaje.

Paweł Galek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Aleksander Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aleksander
Gość
Aleksander

To I tak że nie muszą tego czytnika psu wydłubywać jakim widelcem spod skóry. A ta straż jest tak potrzebna jak psu czytnik!