Radnemu wolno włożyć mundur

- Jerzy Czaja odbiera "Gwiazdę Iraku", za wzorową służbę na misji. Uroczystość w Nisku i choć odznaczany był już w stanie spoczynku, nikt nie myślał o karaniu go za włożenie munduru na tę okoliczność.

RUDNIK n. SANEM, NISKO. Noszenie munduru to honor, a nie przestępstwo. Były żołnierz za taki honor miał zapłacić 250 zł kary. Teraz sąd przywrócił mu wiarę w symbole narodowe.

Jerzy Czaja, rudnicki radny może w święta państwowe paradować w mundurze. Dwa miesiące temu za taką „mundurową manifestację” sąd skazał go na grzywnę. W piątek ten sam sąd uznał poprzedni wyrok za nieważny, uznając że Czaja mógł 11 listopada 2010 r. iść w mundurze na mszę do kościoła.

– Ten werdykt mnie satysfakcjonuje – powiedział po usłyszeniu wyroku były żołnierz zawodowy.

Czai przygoda z mundurem zaczęła się ponad 20 lat temu, ale wdziewając go nigdy nie myślał, że uniform z dystynkcjami i baretkami zaprowadzi go do sądu. Doszło do tego, gdy już wrócił z kilku misji i na emeryturze zajął się rajcowaniem w rudnickim samorządzie. Stare przyzwyczajenie do munduru wzięło jednak górę i świeży radny umieścił zdjęcie w mundurze na swojej stronie internetowej.

Walczył w Iraku, a teraz musiał walczyć przed sądem
Zdjęcie na stronie nie spodobało się burmistrzowi Rudnika. – Zapytałem szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, czy radny Czaja może na swojej stronie internetowej używać munduru do walki politycznej – wyznał jesienią Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika. Ciekawość burmistrza zaprowadziła radnego przed oblicze Temidy. Dodatkowym obciążeniem było to, że tuż przed wyborami, Jerzy Czaja wybrał się do kościoła na mszę za ojczyznę i wdział na tę okoliczność mundur 16. Batalionu Powietrzno-Desantowego, w którym służył przed odejściem na emeryturę. Mundur włożył bez zezwolenia i za to sąd skazał go na 250 zł grzywny i 80 zł kosztów postępowania.

Radny z mundurową przeszłością, z tamtym wyrokiem się nie pogodził i zaskarżył go. W piątek znów stanął przed Sądem Rejonowym w Nisku. Świadkiem był burmistrz Grochowski, który jednak „na żywo” nigdy Czai w mundurze nie widział. – Nie obchodzi mnie to, w czym pan radny do kościoła chodzi. To sprawa pana Czai i pana Boga – odpowiedział na jedno z pytań sądu włodarz polskiej stolicy wikliny. Sąd też nie zamierzał sprawy przeciągać i uniewinnił radnego. – Chociaż obwiniony nie zwracał się do przełożonych o pozwolenie na włożenie munduru, to jednak zezwalały mu na to przepisy prawa – uzasadniła wyrok uniewinniający sędz. Grażyna Pizoń. Przywołała rozporządzenie, które zezwala wojskowym w stanie spoczynku do noszenia munduru w takie dni jak Święto Niepodległości.

Niemcy bez kary, a polski weteran z wyrokiem
Radny Jerzy Czaja do sądu w piątek przyszedł w garniturze. Mundur będzie mógł włożyć i publicznie się w nim pokazać już 1 marca, kiedy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, najmłodsze bo ustanowione dopiero w ub. roku święto państwowe. A potem jeszcze w sześć kolejnych świąt lub za każdym razem, gdy uzyska pozwolenie przełożonych. – Żyjemy w ciekawych czasach – filozowicznie komentował poprzedni wyrok radny Czaja. – Ja byłem skazywany za noszenie polskiego munduru 11 listopada, a tymczasem również 11 listopada niemieccy nacjonaliści bezkarnie przyjeżdżają do Polski rozrabiać. Mam nadzieję, że piątkowy wyrok sądu zakończył wojnę z symbolami narodowymi.
Wyrok z piątku nie jest prawomocny. Kosztami sądowymi został obciążony Skarb Państwa.

Jerzy Mielniczuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Armagedon
Armagedon
9 lat temu

Proszę łaskawie zauważyć kto wydał ten durnowaty wyrok skazujący. Czy aby nie sędzia Krzysztof Dębowski – wirtuoz polskiego wymiaru (nie)sprawiedliwości?
W polsce sędziemu wolno wszystko. Może popełniać wykroczenia, wydawac wyroki jakie chce, a nawet może pisać uzasadnienia wyroków wydanych przez innego sędziego. Po prostu tak się porobiło. I nikt nawet gościa nie zbada czy nie jest chory psychicznie. Szaleniec może być w Polsce sędzią przez dziesiątki lat. A potem przejdzie w stan spoczynku i będzie brał kasę, jaką zwykły obywatel widzi, gdy sę przez 10 lat troche uskłada.

http://prawonadrodze.org.pl/index.php/archives/1145