Radni “skasowali” podstawówkę w Złotnikach

Uczniowie i nauczyciele szkoły w Rydzowie mogą odetchnąć z ulgą. Mniej szczęścia miała podstawówka w Złotnikach. Fot. Archiwum

MIELEC. Szkoła w Rydzowie cudem uniknęła topora. Mniej szczęścia miały Złotniki.

- Pod petycją przeciwko likwidacji naszej szkoły swój autograf złożyło ok. 320 mieszkańców. Każdy podpisywał się drżącą ręką, z wielkim sercem, i nadzieją, że dzięki temu ta placówka się utrzyma. Dlatego proszę was, nie likwidujcie tej szkoły, dajcie jej szansę – na czwartkowej (12 bm.) sesji apelował do Rady Gminy Eugeniusz Pyź, sołtys wsi Złotniki. Radni jednak nie posłuchali jego prośby i zdecydowali o likwidacji szkoły.

Przypomnijmy, że uchwały intencyjne o likwidacji szkół podstawowych w Złotnikach i Rydzowie samorząd gminy wiejskiej Mielec podjął jeszcze w lutym b.r. W ub. czwartek radni mieli już tylko postawić “kropkę nad i”. Od samego początku wójt Kazimierz Gacek przekonuje, że obie szkoły w obecnej formie nie mają racji bytu. Powód? Niż demograficzny.

Wójt obiecuje: – Dzieci na tym nie ucierpią

Kolejnym argumentem wójta są rosnące wydatki na oświatę, głównie na honoraria dla nauczycieli. Dla Rydzowa i Złotnik wójt Gacek zaproponował przekształcenie obu szkół w placówki, w których, zamiast Karty Nauczyciela, obowiązywałby Kodeks Pracy. Jest również druga opcja: fizyczne zamknięciu szkół i zapewnienie uczniom dojazdu do innych szkół.

Wójt nie kryje, że jest zwolennikiem pierwszego rozwiązania. – W Złotnikach jest już stowarzyszenie, które przymierza się do przejęcia podstawówki, ma też aspiracje stworzenia przedszkola. Popieram takie działanie – mówił Gacek. – Myślę, że ono przyniesie odpowiedni skutek. W innym wypadku, gmina przejmie te dzieci i zagwarantuje im miejsce w szkole w Chrząstowie wraz z dojazdem. Ja jestem przekonany, że dzieci na tym ucierpią – zapewniał.

Kawalec: – Gmina to nie Urząd Skarbowy

- Dzisiaj na oświatę przeznaczamy 48 proc. naszego budżetu. Koszt utrzymania jednej tylko szkoły w Złotnikach to 532 tys. zł, z czego ok. 500 tys. zł dotyczy utrzymania osób tam zatrudnionych, w tym głównie nauczycieli – dodał wójt. – Szacuję, że po przekształceniach obu szkół  w naszym budżecie zostanie 400 tys. zł. Środki te będziemy mogli przeznaczyć na inwestycje i wzmocnienie innych placówek oświatowych w naszej gminie – puentował.

Wójta skrytykował radny Mariusz Kawalec. – Gmina nie jest Urzędem Skarbowym, w którym liczy się tylko kalkulator grzmiał. – Samorząd jest po to, aby spełniać oczekiwania obywateli i wychodził im naprzeciw. Widać po działaniach mieszkańców obu wsi, jak bardzo zależy im na tych szkołach. W związku z tym, nie wiem, czy powinna nami kierować tylko matematyka. Obawiam się, że po przekształceniu tych szkół dzieci po prostu ucierpią.

Kumorek: – Rodzice wpadli wielką apatię

Podobnie mówił Kazimierz Kumorek, radny ze Złotnik i wieloletni przewodniczący Rady Rodziców tamtejszej szkoły. – Na wieść o planach likwidacji szkoły, rodzice wpadli w wielką apatię – mówił – Nikomu chciało się myśleć, co dalej. Rozmowy zaczęły się po tygodniu, jak ludzie się z tego otrzęśli. Najmniej rodziców poparło propozycję wójta, żeby posłać dzieci do szkoły w Chrząstowie. Większość wyraziła chęć wysłania dzieci do Mielca.

- Niemniej jednak, wciąż wierzymy, że nasza szkoła dalej będzie istnieć. W tym celu powstało stowarzyszenie. Wstąpiło do niego praktycznie 100 proc. rodziców – zaznaczył Kumorek. Ostatecznie radni gminni zagłosowali za likwidacją szkoły w Złotnikach. Rękę za tym podniosło 7 radnych, tyle samo było przeciw. Uratowała się za to podstawówka w Rydzowie. Za jej likwidacją było 6 radnych, 7 przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

***

Szkoła w Rydzowie cudem, bo różnicą jednego głosu, uniknęła topora i przez co najmniej rok nadal będzie działać na dotychczasowych zasadach. Cieszą się zwłaszcza pedagodzy, którzy nadal będą objęci przywilejami Karty Nauczyciela. Czy za rok wójt Kazimierz Gacek nadal będzie zabiegał o przekształcenie szkoły w Rydzowie? Widząc jego obecną determinację w odchudzaniu gminnej oświaty, należy przypuszczać, że tak.

Paweł Galek

do “Radni “skasowali” podstawówkę w Złotnikach”

  1. stefan

    kaczor donald i do tego tusek braawo pijna polska walczy

  2. xyz

    Chcieliśmy Donalda, to mamy… :-(

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.