Radni, mimo protestów lokalnych władz, są za poszerzeniem miasta

RZESZÓW. Prezydent Tadeusz Ferenc wyciągnął rękę nie tylko po gminę Trzebownisko, sołectwa z gmin Głogów Młp. i Trzebownisko, ale i po Malawę!

Marcin Stopa, sekretarza miasta Rzeszowa na wtorkowej sesji rady miasta przedstawił dwa projekty uchwał. Jeden dotyczył poszerzenia Rzeszowa o gminę Trzebownisko, drugi – fuzji dwóch sołectw z gminy Głogów Młp. (Miłocin i Pogwizdów Nowy), pięciu z gminy Trzebownisko (Zaczernie, Nowa Wieś, Tajęcina, Trzebownisko i Jasionka) oraz…. Malawy z gminy Krasne. Radni nie kryli zdziwienia. Mieszkańcy protestowali.

– Skąd w uchwale wzięła się Malawa? – pytali. – W poniedziałek do prezydenta dotarło pismo z ministerstwa, z prośbą o ponowną próbę włączenia Malawy do granic Rzeszowa – wyjaśniał Marcin Stopa. Radni PO bezskutecznie wnioskowali o wykreślenie Malawy z uchwały.

Mieszkańcy są na „nie”
Przewodniczący RM Rzeszowa, Andrzej Dec, przyznał, że skoro wyniki konsultacji przeprowadzonych w Trzebownisku wykazały, że mieszkańcy nie chcą przyłączenia do Rzeszowa, to powinno się zostawić temat. – Wiceminister Młochowska wyraźnie powiedziała, że jeśli nie będzie zgody stron, to nie może być mowy o fuzji – argumentował.

Na sesji pojawili się przedstawiciele gminy Trzebownisko, Pogwizdowa Nowego oraz Głogowa Młp. – Kwestia przyłączenia do Rzeszowa pojawia się drugi raz w tym roku. Na kwietniowych konsultacjach społecznych 95 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciw – mówiła Bernadeta Świątek, radna gminy Trzebownisko. – Taka jest wola mieszkańców i nie można działać wbrew im! Nie chcemy być peryferiami miasta, które z czasem staną się zaniedbane!

Głosowanie było jawne
Przedstawiciel Pogwizdowa Nowego, Zbigniew Dziedzic, miał wątpliwości co do przeprowadzonych u nich konsultacji społecznych. – Od półtora roku walczymy o to, by było przeprowadzone tajnie, a nie jawne głosowanie – mówił. – Wyniki poprzedniego nie powinny być w ogóle brane pod uwagę, bo zostały przeprowadzone wybiórczo i nie odzwierciedlają rzeczywistych oczekiwań mieszkańców!

Radni „za”    
Wbrew protestom przedstawicieli zainteresowanych gmin i sołectw, radni przegłosowali obie uchwały. „Za” poszerzeniem Rzeszowa i zmianą granic opowiedziało się aż 17 radnych. Oznacza to, że niebawem w Rzeszowie, gminie Trzebownisko i okolicznych wioskach odbędą się w konsultacje społeczne. Kolejnym krokiem będzie przekazanie wniosku o zmianę granic do wojewody podkarpackiego. Decydujący głos będzie miała jednak Rada Ministrów.

Ewelina Nawrot

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
loloclonxROMANkasprzakPiter Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lolo
Gość
lolo

popiera przylaczac ile sie da.mam w dupie ferenca i jego bande ,ale poieram przylacz do rzeszowa

clonx
Gość
clonx

i radni bardzo dobrze robia. poszerzenie jest nieuniknione a niechec mieszkancow przylaczanych gmin wynika z niewiedzy i z tego ze lokalni włodarze im tak wmawiaja bo boja sie ze straca swoje posady.
a jesli rzeczywiscie mieszkancy nie chca to niech nie zabieraja Rzeszowianom miejsc pracy i niech pracuja u siebie

ROMAN
Gość
ROMAN

no i jaki to jest prymityw umysłowy tych co wciskają ludziom nie -kumatym aby byli przeciw przyłączeniu- oni pilnują taboretów na dziś nie patrzą perspektywicznie co będzie za 30- 40 lat – jedyna prawidłowa opcja przyłączać wszystko co się da – w 1972 droku dopiero przymierzano się do robienia ul. T.Rejtana stały budynki WSP – i resztki[ wsi Czekaj- gdzie był prom i karczma/ wsi Drabinianka odnotowanej w annałach już w 1423 roku/ spustoszonej przez Tatarów w 1498 roku najechanej przez Turków w 1524 roku i przyłączonej do miasta w 1951 roku- gdzie przecina się południk 22,00E i równoleżnik 50,00… Czytaj więcej »

kasprzak
Gość
kasprzak

I bardzo dobrze, może tym razem ludzie zrozumieją, że nie tracą na przyłączeniu, bo gmina już od dawna ma ich w nosie. Może tym razem konsultacje zostaną przeprowadzone w sposób prawidłowy, bez wciskania kitu osobom starszym jak to miało miejsce w Gminie Głogów Młp.. Bo co to za szuka przyjśc do 80-letniej kobiety i powiedzieć jej, że jak zgodzi się na przyłączenie kilku wsi do Rzeszowa, to ona będzie płacić dwa razy większe podatki i opłaty za media. Niestety, ale taka sytuacja była prawdziwa.

Piter
Gość
Piter

Ohohohohoooo. To trzeba będzie metro budować. :D