Radni, mimo protestów lokalnych władz, są za poszerzeniem miasta

RZESZÓW. Prezydent Tadeusz Ferenc wyciągnął rękę nie tylko po gminę Trzebownisko, sołectwa z gmin Głogów Młp. i Trzebownisko, ale i po Malawę!

Marcin Stopa, sekretarza miasta Rzeszowa na wtorkowej sesji rady miasta przedstawił dwa projekty uchwał. Jeden dotyczył poszerzenia Rzeszowa o gminę Trzebownisko, drugi – fuzji dwóch sołectw z gminy Głogów Młp. (Miłocin i Pogwizdów Nowy), pięciu z gminy Trzebownisko (Zaczernie, Nowa Wieś, Tajęcina, Trzebownisko i Jasionka) oraz…. Malawy z gminy Krasne. Radni nie kryli zdziwienia. Mieszkańcy protestowali.

– Skąd w uchwale wzięła się Malawa? – pytali. – W poniedziałek do prezydenta dotarło pismo z ministerstwa, z prośbą o ponowną próbę włączenia Malawy do granic Rzeszowa – wyjaśniał Marcin Stopa. Radni PO bezskutecznie wnioskowali o wykreślenie Malawy z uchwały.

Mieszkańcy są na „nie”
Przewodniczący RM Rzeszowa, Andrzej Dec, przyznał, że skoro wyniki konsultacji przeprowadzonych w Trzebownisku wykazały, że mieszkańcy nie chcą przyłączenia do Rzeszowa, to powinno się zostawić temat. – Wiceminister Młochowska wyraźnie powiedziała, że jeśli nie będzie zgody stron, to nie może być mowy o fuzji – argumentował.

Na sesji pojawili się przedstawiciele gminy Trzebownisko, Pogwizdowa Nowego oraz Głogowa Młp. – Kwestia przyłączenia do Rzeszowa pojawia się drugi raz w tym roku. Na kwietniowych konsultacjach społecznych 95 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciw – mówiła Bernadeta Świątek, radna gminy Trzebownisko. – Taka jest wola mieszkańców i nie można działać wbrew im! Nie chcemy być peryferiami miasta, które z czasem staną się zaniedbane!

Głosowanie było jawne
Przedstawiciel Pogwizdowa Nowego, Zbigniew Dziedzic, miał wątpliwości co do przeprowadzonych u nich konsultacji społecznych. – Od półtora roku walczymy o to, by było przeprowadzone tajnie, a nie jawne głosowanie – mówił. – Wyniki poprzedniego nie powinny być w ogóle brane pod uwagę, bo zostały przeprowadzone wybiórczo i nie odzwierciedlają rzeczywistych oczekiwań mieszkańców!

Radni „za”    
Wbrew protestom przedstawicieli zainteresowanych gmin i sołectw, radni przegłosowali obie uchwały. „Za” poszerzeniem Rzeszowa i zmianą granic opowiedziało się aż 17 radnych. Oznacza to, że niebawem w Rzeszowie, gminie Trzebownisko i okolicznych wioskach odbędą się w konsultacje społeczne. Kolejnym krokiem będzie przekazanie wniosku o zmianę granic do wojewody podkarpackiego. Decydujący głos będzie miała jednak Rada Ministrów.

Ewelina Nawrot

do “Radni, mimo protestów lokalnych władz, są za poszerzeniem miasta”

 1. lolo

  popiera przylaczac ile sie da.mam w dupie ferenca i jego bande ,ale poieram przylacz do rzeszowa

 2. clonx

  i radni bardzo dobrze robia. poszerzenie jest nieuniknione a niechec mieszkancow przylaczanych gmin wynika z niewiedzy i z tego ze lokalni włodarze im tak wmawiaja bo boja sie ze straca swoje posady.
  a jesli rzeczywiscie mieszkancy nie chca to niech nie zabieraja Rzeszowianom miejsc pracy i niech pracuja u siebie

 3. ROMAN

  no i jaki to jest prymityw umysłowy tych co wciskają ludziom nie -kumatym aby byli przeciw przyłączeniu- oni pilnują taboretów na dziś nie patrzą perspektywicznie co będzie za 30- 40 lat
  – jedyna prawidłowa opcja przyłączać wszystko co się da
  – w 1972 droku dopiero przymierzano się do robienia ul. T.Rejtana stały budynki WSP – i resztki[ wsi Czekaj- gdzie był prom i karczma/ wsi Drabinianka odnotowanej w annałach już w 1423 roku/ spustoszonej przez Tatarów w 1498 roku najechanej przez Turków w 1524 roku i przyłączonej do miasta w 1951 roku- gdzie przecina się południk 22,00E i równoleżnik 50,00 N- / czy Białej odnotowanej w annałach już w 1368 roku ]
  – takie są realia należy patrzeć w przyszłość – TYLKO PRZYŁĄCZAĆ

 4. kasprzak

  I bardzo dobrze, może tym razem ludzie zrozumieją, że nie tracą na przyłączeniu, bo gmina już od dawna ma ich w nosie. Może tym razem konsultacje zostaną przeprowadzone w sposób prawidłowy, bez wciskania kitu osobom starszym jak to miało miejsce w Gminie Głogów Młp.. Bo co to za szuka przyjśc do 80-letniej kobiety i powiedzieć jej, że jak zgodzi się na przyłączenie kilku wsi do Rzeszowa, to ona będzie płacić dwa razy większe podatki i opłaty za media. Niestety, ale taka sytuacja była prawdziwa.

 5. Piter

  Ohohohohoooo. To trzeba będzie metro budować. :D

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.