Radni nie chcą całorocznej wypożyczalni rowerów i hulajnóg elektrycznych

Wypożyczalnia rowerów miejskich zniknęła z Rzeszowa kilka dni temu. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. – Równie dobrze można podjąć uchwałę, żeby zorganizować sylwestra na Rynku, który i tak się odbędzie – ironizował na temat propozycji PiS, Konrad Fijołek (Rozwój Rzeszowa).

Rada Miasta Rzeszowa kolejny raz wyrzuciła z porządku obrad projekt uchwały autorstwa klubu PiS dotyczący zapisania w budżecie miasta na 2020 r. środków na utworzenie całorocznej wypożyczalni rowerów i hulajnóg. – Chcemy wypożyczalni opartej o 3-letnią umowę – mówił chwilę wcześniej Marcin Fijołek (PiS).

Temat utworzenia na terenie Rzeszowa całorocznej miejskiej wypożyczalni rowerów pojawiał się na sesji Rady Miasta już dwukrotnie. W kwietniu rzeszowscy radni po raz pierwszy odrzucili pomysł klubu PiS.– Taki system nie ma sensu z racji tego, że w zimie nie jeździ się skuterem – mówiła wówczas koalicja rządząca. Opozycja nie traciła jednak nadziei i na kolejnej sesji projekt powrócił. Mowa była o systemie czwartej generacji z uwzględnieniem m.in. hulajnóg elektrycznych oraz skuterów. Również i w maju radni wyrzucili go z porządku obrad.

Po blisko 7 miesiącach klub PiS znowu przygotował projekt uchwały intencyjnej w sprawie całorocznej wypożyczalni miejskiej. Chodzić ma o promocję ekologicznych rozwiązań. Umowa operatorska miałaby być zawierana na okres trzech lat. We wtorek na początku sesji Konrad Fijołek (Rozwój Rzeszowa) zaapelował o zdjęcie z porządku obrad punktu, tłumacząc, że system rowerowy w Rzeszowie już funkcjonuje. – Tydzień temu odbyła się kolejna konferencja w ramach Urban Lab, gdzie pokazano rozwiązania w zakresie komunikacji z udzielam fachowców m.in. Politechniki Rzeszowskiej. W tej mierze wszystko jest więc już ustalone. Równie dobrze można podjąć uchwałę, żeby zorganizować sylwestra na Rynku, który i tak się odbędzie – ironizował radny.

– W budżecie nie ma środków na utworzenie systemu jednośladów, to sygnał dla władz Rzeszowa – odpowiedział Marcin Fijołek, szef klubu PiS. Konrad Fijołek odrzekł z kolei, że projekt PiS-u jest z gatunku „weźcie i zróbcie”. – Pilotaże pozwalają gospodarować środkami miasta w sposób efektywny – dodawał. Po dłuższej debacie Tomasz Kamiński zgłosił wniosek o zamknięcie dyskusji. Następnie głosami 17 radnych zdjęto punkt z porządku obrad.

Kamil Lech