Radni nie chcą Malawy i fontanny multimedialnej

– Musimy skupić się na inwestowaniu w to, co już posiadamy – uzasadniał sprzeciw wobec włączania Malawy radny Jerzy Cypryś, szef klubu PiS. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Dwie spektakularne przegrane prezydenta Tadeusza Ferenca. Koalicyjna PO głosowała razem z PiS.

– Zajmijmy się inwestycjami na terenach już przyłączonych, a nie wcielaniem kolejnych miejscowości wymagających ogromnych nakładów – grzmieli na wczorajszej sesji radni opozycyjnego PiS i koalicyjnego PO. Nie przekonały ich argumenty prezydenta w sprawie włączenia Malawy i odrzucili uchwałę dotyczącą zmiany granic. Zdecydował jeden głos.

Na początku obrad, radnych rozpaliła dyskusja o rezerwacji środków na multimedialną fontannę w rejonie al. Lubomirskich. W wieloletniej prognozie finansowej urzędnicy prezydenta zaproponowali na ten cel 2 mln zł w roku 2012 i 4 mln zł w roku 2013. Przewodnicząca klubu PO Jolanta Kaźmierczak w imieniu Komisji Inwestycji i Pozyskiwania Funduszy Unijnych zaproponowała ich wykreślenie.

Drogi zamiast fontanny
W zamian postulowała przeznaczenie tych pieniędzy na przygotowanie koncepcji innych inwestycji: bezkolizyjnego skrzyżowania na rondzie Dmowskiego, dwóch odcinków obwodnicy północnej (Rzecha – Lubelska i Warszawska – Obr. Poczty Gdańskiej), wiaduktu nad torami w rejonie ul. Hoffmanowej i Wyspiańskiego oraz obwodnicy południowej Podkarpacka – Sikorskiego z kwotą po 400 tys. zł na każde zadanie.
– Coście się uwzięli na tę fontannę ludzie! – apelował Tadeusz Ferenc. – Nie chcecie tego, żeby się tam bawiły dzieci? Jakaż to kwota 5 czy 6 milionów? Trzeba myśleć o upiększaniu miasta.

Te argumenty nie trafiły do większości radnych i głosami 13 do 12 propozycja wykreślenia fontanny z prognozy finansowej przeszła. Inwestycja pozostaje jednak w projekcie budżetu na 2012 r. i radnym jeszcze raz przyjdzie zmierzyć się z tym tematem.

Zróbmy bilans poszerzania
Równie gorące emocje towarzyszyły dyskusji o prezydenckiej propozycji włączenia do miasta sołectwa Malawa z gminy Krasne.
– Rozwój i urbanizacja terenów już włączonych przebiega bardzo powoli – krytykował te plany Robert Kultys z PiS. Domagał się jednocześnie przedstawienia bilansu ile pieniędzy już zainwestowano oraz ile jeszcze trzeba wydać na nowych osiedlach. O taki bilans apelował też przewodniczący rady Andrzej Dec z PO.
– Chyba wszyscy chcemy wielkiego, silnego Rzeszowa – mówił Jerzy Cypryś z PiS i wyjaśniał, że wielkość miasta powinna wynikać nie z obszaru, ale siły oddziaływania na sąsiednie gminy i województwo.

– Każdy chłop wie, że żeby wyjąć trzeba włożyć – zauważył filozoficznie Czesław Chlebek z proprezydenckiego klubu Rozwój Rzeszowa krytykując wystąpienia radnych PiS.
– Jeżeli ktoś chce zrobić bilans to się myli. To będzie możliwe za 5 – 10 lat – przekonywał prezydent Ferenc.
Ostatecznie, za zmianą granic głosowało 12 radnych (SLD, Rozwoju Rzeszowa i Kazimierz Myrda z PO). Przeciw było 13 radnych PiS i PO. Prezydent zapowiedział, że wkrótce ponowi wniosek o włączenie Malawy i być może rozszerzy go o całą gminę Trzebownisko.

Krzysztof Kuchta
Drożej za wodę i ścieki
Radni zdecydowali o podwyżce cen wody i ścieków. O 1 stycznia 2012 r. za dostawę 1 m sześc. wody zapłacimy o 15 gr więcej, a za odprowadzenie 1 m sześc. ścieków o 13 gr więcej. Łącznie opłata za 1 m sześc. wody i ścieków wzrośnie z 6,83 zł na 7,11 zł.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
asterix1969
asterix1969
9 lat temu

A może radni spojrzą w drugą stronę miasta i zastanowia się nad przyłączeniem gminy Boguchwała?